BİZE ULAŞIN

Siz de yazmak isterseniz, yazılarınızı gönderin, yayınlayalım.
Çalışma gurupları kurmak ve belli alanlarda beraber çalışmak istiyoruz, çalışma guruplarında yer almak isterseniz, bize ulaşın.
İletişim için aşağıdaki e-posta adresini kullanabilirsiniz

OSMAN GAZNELİ
osmangazneli@gmail.com

BİZE ULAŞIN” hakkında 26 yorum

 1. Allah’ın selamı Rahmeti, Bereketi tüm müslimlarin ,muvahhidlerin, mazlum ve mahrumların üzerine olsun. Haki Demir ve Adnan Köksöken kardeşimizin hazırlamış olduğu ” KARZ-I HASEN” yazıyı okuyup incelemeye çalıştım. Genel olarak olumlu bulduğumu belirtmek isterim. Zira böyle bir müessese ihtiyacı, küfür sisteminin insanları bireysel bir yaşantıya sevkederk ve bunun yolalrını hazırlayarak bankalara kul köle etmelerinden dolayı Müslümanım diyen ve bu konularda ehil olan kardeşlerimiz tarafından acilen ortaya konmalıdır. Çünkü bu küfür sistemi içerisinden münferitleşen müslümanlara faizli bankalardan kredi kullanılabileceğine dair fetva veren Hayrettin Karaman gibi Mustafa İslamoğlu gibi çağdaş fıkıhçılar ortaya çıkmıştır. İnsanların en az 10 yılını ipotek altına alan ihtiyaç kredileri artık sıradan bir iş haline gelmiştir. Küfür sisteminin gayri adil ekonomik pastadan yapmış olduğu gelir dağılımı, insaları bu kanallara itmeye mecbur etmektedir.
  Dolayısıyla Tevhidi düşünce sahibi olan insanlarımız bile bu gibi yollara başvurmak duruunda kalmışlardır. Şahsen ben yıllar önce Tokat Sigara Fabrikasında çalıştığım yıllarda yani 2000 ila 2008 yılları arasında üç beş arkadaşla bu olayı başarı ile tatbik ettik. Kendi aramızda şifaen uygulamış olduğumuz bu uygulamabizleri çok ama çok rahatlatmıştı. Lakin fabrikanın satılması ve bizlerin de başka şehirlerde ve başka kurumlarda çalışmaya mecbur kalmamız bu güzel olayı devam ettirmeye ve daha ileri taşımaya imkan vermedi. Üç beş kişi olarak gerçekleştirmeye çalıştığımz bu olayın daha geniş sayıda kardeşlerimizle birlikte uygulama imkanı ouşturmak mutlaka ciddi sorunlarıda beraberinde getirecektir. Zira işin içine para girince hele de günümüzde işler sarpa sarmakta ve istenmeyen sonuçlara gidilebilmektedir. Tabi bu ve benzeri sorunlar olacak diyede bu gibi ciddi ve olması farz mucibinde olan böyle bir çalışmadan geri adım atılmaması icab etmektedir.
  Sonuç olarka diyebilirizki küfür sisteminin ömrünü uzatan faize dayalı ekonomik yapının yıkılabilmesi için bu ve benzeri müesseselerin varlığı olmazsa olmaz mesabesindedir. Böyle bir adım atıldığında ki bizim camiadan olması kaydıyla olumlu olarak değerlendireceğimi ve bu işe katkı vereceğimi taahhüt ederim.

 2. ayrıca bir kaç yazı gödermiştim yayınlanmak üzere onlarıda göremedim

 3. Hayirli günler Selahattin bey, Mustafa Karaşahin bizim sitede yazıyor, sizin sitedeki yazılardan yararlanmamız için sizden izin istememizi belirtti. İzin verirseniz yazılardan yararlanmak isteriz. Saygılarımızla.

 4. Selam ustadlar, Allah kaleminize ve gonlunu aciklik versin. Sizleri buyuk bir titislikle merak ediyor ve gunde en az 5 defa sayfayi ziyaret ediyorum acaba yeni bir yazi eklendimi diye. Sizinle ayni cizgide fakat biraz daha farkli bir dil ve uslupde yazan polemikmedyani sitesinde takip ediyordum ancak bu site gecenlerde hacklendi ve su an sayfa kapanmis durumda. Herhangi bir bilginiz varmi acaba?

 5. Merhabalar, öncelikle sitede emeği geçen herkese teşekkürler. E kitap bölümünü gördüğümde çok mutlu oldum fakat zeka-şahsiyet ve hayat adlı eseri okumak ve indirmek istediğimde sorunla karşılaştım. Yazında bazı harfler eksik ve dil itibariyle günlük dilden uzak kelimeler olduğu için okumak güçleşiyor. Bu özgün eserden faydalanmayı gerçekten çok isterim.

 6. selamun aleyküm
  yazıyoruz ama birileri yazdıklarımız hakkında kritik yapması gerekiyor ki bizde yanlışlarımızı doğrularımızı görelim. bundan dolayı yazılarımızı göndersek eleştiri, yayınlama vb. yapar mısınız ?

 7. özür dilerim. bazı teknik nedenlerden dolayı yazınızı görmedim. cevabımı aldım. 🙂

 8. selamun aleyküm
  hocam eskiden güncel tazılarınız varı okuyup istifade ediyorduk. artık yazılar sekteye uğradı herhalde. sizlerden tekrar yazılar yazmanızı istiyor ve bekliyoruz

 9. Selamun Aleykum oncelikle rabbimim bi surprizi bi isareti olan KARZ-I HASEN le tanismami paylasmak istiyorum sizinle. Hicbir birikimi olmamis Genc bir girisimci olarak uzun zamandir hayalini kurdugum projemi hayata gecirmek icin bircok yol dusundum banka sektorunun fahis faizleri mi dersiniz ortak bulma cabalari mi yoksa en son tefeci fikirleri mi bilmem. Sonra birgun eve giderken bi apartman duvsrinda Allah icin borc verin hadisi serifini okudum ve ne demek istedigini arastirmaya basladim. Karsima KARZ-I HASEN cikti. Bir an ne dusunecegimi bilemedim size ulasmaya karar verdim bu guzel projenin hem hayata gecmesini hem de ilerde rabbimin izniyle dernegimizde maddi manevi yer almayi istiyorum. ALLAHA EMANET OLUN

 10. Derginizin ikinci sayısı bugün elime ulaştı resimli olmayışı içeriğinin gayet doyurucu olmasını sağlamış, lüzumsuz fazlalıklar olmaması sevindirici ,inşallah abone olacağım. Abone olduğumda geçmiş sayıları da alabilecek miyim?

 11. hocam selamun aleyküm ben üniversite öğrencisiyim sitenizi yeni keşfettim bütün yazılarınızı okuyacağım inşallah…kendimi geliştireceğimi yararlanacağımı düşünüyorum ayrıca bir önerim var eğer değerlendirirseniz inşallah site adına seçme yazılardan oluşan bir cilt yapsanız nasıl olur ? Allaha emanet olun

 12. Sn.Haki(DEMİR)dikkatlerine…Kendi zamanında Fakih Mevlana C.R.(R.A) elbetde büyük bir fakih idi,fakat;her cehdi kendi çerçevesiyle sınırlı(çerçeveli)ydı…Taa ki Şemsi Tebrizi(RA) Hz.ri gelip de kendi çerçeveleriyle sınırlı tüm kitabları attırınca, aradan çıkarınca; Kül-kitab ortada kalakaldı ayan-beyan…Ve Fakih Mevlana da oldu Hz.Mevlana. Sonra da başladı hemen, Evrensel Davetine; tüm Beşeriyeti davete… Ve halen caridir işbu davet;Mevlevi-Sema’nın temaşası üzerinden Kül-Kitab’ın temaşasına daveti…Fakat işbu davetin güncel itibarı(değerlendirilmesi) “Türistik-Figür”dür(henüz)…Yani, “Bilinç.boyutu”meselesidir!..İstanbul da 1453’den önce defalarca kuşatılmıştı(Konvensiyonal.boyut Teknoloji:Mancılık Surları delemedi gi/Asker giremediği için), feth olunamamıştı…Taa ki 1453’de fatih gelip de(Ras yonal.boyut Teknoloji:Top ile) Surları delesiye(Asker giresiye) değin…Hem(Rasyonal .bilinç) Galata Sırtlarından(Haliç Zinciri’nin By-pass’ı) gemilerin kızaklanmasına dek.. Yani, mesele;”Rasyonal.bilinç Boyutu” meselesidir de türevini alırsak “Rasyonal.bo yut Teknoloji” olur…”EBRU” Sanatı kendi zamanında güzeldi, ama şimdi ancak ve ancak “Temcit Pilavı”…Tedavi de iğne yahut serum zaruri görülende, kaçınmak ya da red; şifa’nın reddine eşitdir!..Aynı şekilde, kaçınmaksızın; devam edelim ve iğneyi önce kendimize sonrada (çuvaldızı)japonya’ya hesabı ile devam edelim…AKP, 3-4 dönemdir(zaten mevcut olan)”Konvensiyonal.boyutlar”ı (yollar,köprüler,Hava Alanla rı,Hastaneleri v.b.) Memleketin her köşesine;Milletin her birisine(hem enine;hem bo yuna) yaydı da yaydı…Fakat işte bu “En ve Boy.boyutları” yüzeysel boyutlar olmak la;”h”yani;”Rakım.boyutu” yahut “Hacim.boyutu” olmamakla:Türkiye’nin “Malüm İslam Coğrafyası” üzerinde “Hakim ve Hami” olabilmesinde yeterli olamadı(Hacim Kesb) edemedi)!..Aynı şekilde Japonya da 1990’larda, “Konvensiyonal.boyut Teknolojiler” (ilk etapda Beyaz.eşya,Enerji,Otomotiv,Havacılık ve Mimari)in(TümAlanlarının) İstih sallerini tamamladı; tüketdi ve Kendisi de böylelikle tükenmiş oldu…Fakat(henüz) “Rasyonal.boyutlar”ı da tanımlayabilmiş(ulaşabilmiş) ve istihsallerine de başlayama mış olmakla da(25’yıldır) “Kriz”den kurtulamamaktadır…Taa ki Türkiye’nin “Rasyonal .boyut” imdadı ulaşaşıya dek(Doğu Türkistan’a yada Japonya ne farkeder…Zira,Ec dad Japonya’ya da gitmişti(Yani İngiltere 2.bir Rus/Japon savaşı icad etmez ise)… Teşbihte hata olmazmış(şayet sürçü lisan varsa kusura kalma)…Saygılarımla.

 13. Selamunaleykum merhaba ben Bursa Orhangazi Belediyesinden Kütüphane Müdürü Kadir YAVUZ Üstat yazar Haki DEMİR beyin yazdığı kitapları kütüphanemize almak istiyoruz. 02245731388

 14. selamun aleykum, sitenizdeki e-kitaplara ulasamiyoruz.. linkleri tekrardan kontrol edermisiniz..

 15. Selamun Aleykum Muhterem Kardeşim!

  Sizin Teşkilatlanma Üzerine Yazdığınız Çalışmalar Hakkında Bilgi Almak İstiyorum.
  İletişim: 0 551 135 55 78

 16. SELAMÜN ALEYKÜM.

  SON ZAMANLARDA BORÇLARIMDAN DOLAYI SIKINTILAR ÇEKİYORUM BABAMDAN BİR MİKTAR YARDIM ALDIM ANCAK YETERLİ OLMADI BUNALIMDAYIM BORÇLARIMI KAPATMAM,DÜZENLİ VE ŞUANDAKİNDEN DAHA DÜŞÜK BİR ÖDEMEYLE NORMAL HAYATA GEÇMEM LAZIM. BU KONUDA KARZ-I HASEN’İNİZİ RİCA EDİYORUM. EĞER MÜMKÜN OLACAKSA ÜYE OLMAK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR NELERDİR. YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM. 5355435855

 17. Şia ve İran’ın İhaneti. Bu kitabı nasıl bulabilirim??

 18. 1000 KİTAPLIK OKUMA LİSTESİ – BİRİNCİ AŞAMA

  Ülkemize yurtdışından dönen Türk bilim adamları şöyle bir tespitte bulundular. Bu bilim adamları Avrupa Amerika ve bili mum yabancı ülkelerde uzun yıllar görev yapmış akademisyenlerdir. Türkiye de sayısal bilim alanında tüm dünya ile başa baş gitmektedir( fizik-kimya- matematik-tıp-mühendislik bili mum teknik ve sayısal bilimlerde gelişmiş ülkeler ile 3 yıl ileri 5 yıl geri başa baş) Ancak sözel ve metafizik bilimlerinde dünyadan 100 yıl 200 yıl 300 yıl geride. ( felsefe-sosyoloji-edebiyat- psikoloji- ahlak- kişisel gelişim- dinler tarihi- vahiy kültürünü okuma ve anlamada 500 yıl geride olduğu bile var.). Toplumun ülkenin kodlarını oluşturan medeniyeti kuran vizyon u geliştiren milleti ayakta tutanda işte bu sözel bilimlerdir. Ülkemizde en zeki çocuklarımızı fen liselerine veriyoruz. Fen liselerinde sadece sayısal bilimler verilmektedir. Fen lisesi mezunların tamamı Tıp – mühendislik gibi alanlara gitmekte felsefesi olmayan her hangi fabrikada makine parçası üretmekle ömrünü geçirmektedirler.
  Vasat öğrencilerimizde öğretmen imam gazeteci siyasetçi esnaf gibi direk insan yetiştiren meslekleri seçiyorlar. Bu tablodan nasıl bir inkişaf beklersiniz. İrfanı olmayan zeki seküler mühendisler. Kitap okumayan vasatın altında eğitimci akademisyenler bu ülkeye için tehlikedir.
  İşte bu listedeki kitapların tümünü fen lisesi ve sayısalcılar öncelikle ve tüm toplum bireyleri mutlaka okumalıdırlar. Böylece dünya ile açığı kapatıp öne geçelim. Selam ve dua ile…..
  ( İlk 75 kitap Yusuf kaplan’ ın listesidir. Gerisini kendim ekledim. )

  Kitaplık Okuma Listesi’nin BİRİNCİ AŞAMA kitap listesi:
  1- İslam’ın Dirilişi-Sezai Karakoç.
  2- İnsanlığın Dirilişi-Sezai Karakoç (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  3- Diriliş Neslinin Amentüsü-Sezai Karakoç.
  4- Sütun-(Hepsi değil, bazı bölümleri seçilerek okunacak)-Sezai Karakoç.
  5- Yitik Cennet-Sezai Karakoç.
  6- Geleceğimizde İslâm Var-Roger Garaudy.
  7- Bu Ülke-Cemil Meriç (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  8- Beş Şehir-Ahmet Hamdi Tanpınar-(Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  9- Yaşamak-Cahit Zarifoğlu (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  10- İnsanlığın Medeniyet Destanı-Roger Garaudy.
  11- Gül Yetiştiren Adam-(Anlatı) Rasim Özdenören
  12- Yoksulluk İçimizde-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  13- Ya Tahammül Ya Sefer-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  14- Bu Böyledir-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  15- Sır-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  16- Uzun Hikâye-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  17- Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler-Rasim Özdenören.
  18- Üç Zor Mesele-İsmet Özel.
  19- İslâm’ın Vadettikleri-Roger Garaudy.
  20- Doğu ve Batı Arasında İslâm-Aliya İzzetbegoviç.

  KİTAPLIK OKUMA LİSTESİ – İKİNCİ AŞAMA
  21-Okulsuz Toplum-Ivan Illich-Birey Toplum Yayınları.
  22-Türkiye’nin Maarif Davası-Nurettin Topçu-Dergâh Yayınları.
  23-İslâm Kültür Atlası-İsmail Faruki-İnkılab (“Rehber” kitap bu: Liste bitince 2. kez okunacak)
  24-İslâm Tarihi-3 cilt-Filibeli Ahmet Hilmi ve Ziya Nur Aksun-Ötüken Yayınları
  25-Kur’ân-ı Kerîm Işığında Hz. Muhammed Mustafa (sav)-2 cilt-Osman Nuri Topbaş-Erkam Y.
  26-Mızraklı İlmihal-Semerkand Yayınları
  27-Komünist Manifesto-Marx & Engels.
  28-İlm-i Hâl-S. Ahmet Arvâsî
  29-Tefsir Usûlü ve Tarihi-Ömer Çelik-Erkam Yayınları
  30-Sünneti Anlamada Yöntem-Yusuf el-Karadavî
  31-Çöle İnen Nur-Necip Fazıl Kısakürek
  32-Fıkıh Usûlü-Vehbi Zuhayli-Risale Yayınları
  33-Tasavvuf-William Chittick-İz Yayıncılık
  34-Kelâma Giriş-U. Murat Kılavuz-A. Saim Kılavuz-İSAM Yayınları
  35-İslâm’ın Vizyonu-William Chittick-İnsan Yayınları
  36-Yoldaki İşaretler-Seyyid Kutup
  37-İslâm Düşüncesi-Muhammed İkbal-Külliyat Yayınları
  38-40-Çağ ve İlham-I-II-III-Sezai Karakoç-Diriliş Yayınları
  İKİNCİ AŞAMA’DA BAŞVURULACAK-REFERANS KİTAPLAR
  1-Kur’ân-ı Hakîm ve Meâl-i Kerîm-3 cilt-Hasan Basri Çantay
  2-Riyâzü’s-Sâlihîn-3 cilt-İmam Nevevî
  3-Büyük İslâm İlmihâli-Ömer Nasuhi Bilmen
  İKİNCİ AŞAMA’DA BAŞVURULACAK-SÖZLÜKLER
  1-Osmanlıca Türkçe Ansiklopedik Lûgat-Ferit Develioğlu
  2-Misalli Türkçe Sözlük-Ayverdi-3 cilt
  3-Büyük Türkçe Sözlük-Mehmet Doğan.
  İKİNCİ AŞAMA’DA BAŞVURULACAK-KAVRAM-TERİM SÖZLÜKLERİ
  1-Kur’ân Sözlüğü-John Penrice-İşaret Yayınları
  2-Kur’ân Terimleri Sözlüğü-Mukatil b. Süleyman-İşaret Yayınları
  3-Arap Dili’nde ve Kur’ân’da Farklar Sözlüğü-Ebû Hilâl el-Askerî-İşaret Yayınları
  4-Kelimeler Arasındaki Farklar-İsmail Hakkı Bursevî-İşaret Yayınları.
  5-Tarifat-Cürcanî-Litera Yayıncılık.
  6-Müfredat-Kur’ân Istılahları Sözlüğü-Râğıb el-Isfehânî-Pınar / Çıra Yayınları.
  İkinci aşama kitap listesini kaynağından okumak için tıklayınız
  4 KURŞUN KALEMLE OKUMA YÖNTEMİ
  Kitaplar, mutlaka 4 Kurşun Kalem’le okunacak.
  1-Yeşil Kalem’le: Kilit kavramların altı çizilecek.
  2-Kırmızı Kalem’le: Önemli satırların altı çizilecek.
  3-Mavi Kalem’le: Atlanmayacak yerler işaretlenecek veya gerekirse çizilecek HAFİFÇE
  4-Siyah Kurşun Kalem’le: Kitab’ın sayfalarının sağ ve sol kenarlarına notlar alınacak, başlıklar çıkarılacak, kavramlaştırmalar yapılacak ve ÜST BOŞLUKLARA EN ÖNEMLİ CÜMLE YAZILACAK…
  Okunan kitabın Birinci Bölüm’ü bitince, sırasıyla:
  1-Önce yeşil kalemle çizilen yerler / kavramlar hızla okunacak…
  2-Kırmızı kalemle çizilen satırlar okunacak…
  3-Sayfaların üst taraflarına yazılan cümleler okunacak…
  100 KİTAPLIK OKUMA LİSTESİ – ÜÇÜNCÜ AŞAMA
  41-Tarih Hırsızlığı-Jack Goody-İş Bankası Yayınları.
  42-Şarkiyatçılık-Edward Said-Metis Yayınları.
  43-Küresel Çağda Tarih Yazmak-Lynn Hunt-Küre Yayınları.
  44-Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek-Marshall Hodgson-Vadi Yayınları.
  45-Dünya Tarihi-William McNeill-İmge Yayınları.
  46-Uygarlıkların Grameri-Fernand Braudel-İmge Yayınları.
  47-Bir Bunalım Çağında Toplum Felsefeleri-Pitirim Sorokin.
  48-49-Tarih Bilinci-Arnold Toynbee-2 cilt.
  50-İslâm Medeniyeti Tarihi-Wilhelm Barthold, Mehmet Fuad Köprülü-Alfa Yayınları.
  51-53-İslâm’ın Serüveni-Marshall Hodgson-3 cilt-Pegasus Yayınları.
  54-Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi-Osman Turan-Ötüken Yayınları.
  55-Zihniyet ve Din-Sabri Ülgener.
  REFERANS KİTAPLAR
  -Türk Tarih Deyimleri Sözlüğü-Zeki Pakalın-3 cilt.
  ROMAN VE TARİH ANLATILARI
  * Devlet Ana-Kemal Tahir-roman.
  * Osmancık-Tarık Buğra-roman.
  * Yaban-Yakup Kadri Karaosmanoğlu-roman.
  * Çankaya-Falih Rıfkı Atay-Yakın Tarih Anlatısı.
  * Fatih-Harbiye-Peyami Safa-roman.
  * Huzur-Ahmet Hamdi Tanpınar-roman.
  1. Bir küçük Osmancık vardı – Hasan Nail Canat
  2. Yasemen – Hasan Nail Canat
  3. Bir avuç ateş – Hasan Nail Canat
  4. Gül yarası – Hasan Nail Canat
  5.Yiğit Mustafa – Hasan Nail Canat
  6. Kırımlı Murat destanı – Hasan Nail Canat
  7. Nur dağındaki çocuk – Hasan Nail Canat
  8. Yaralı serçe – Hasan Nail Canat
  9. Kardeş kurşunu – S.Ateş Alpat
  10. Ana yüreği – S.Ateş Alpat
  11. Zamanın Zeynebi – S.Ateş Alpat
  12. Güller ağlar ülkemde – N.Aydın Gökduman
  13. Bir firavun bir mucahid – Yusuf Koç
  14. İdamlık genç – Emine Şenlikoğlu
  15. Maria – Emine Şenlikoğlu
  16. Huzur sokağı – Ş.Yüksel Şenler
  17. Boşluk – A. Günbay Yıldız
  18. Sokağa açılan kapı – A. Günbay Yıldız
  19. Dallar meyveye durdu – A. Günbay Yıldız
  20. Hristiyan gülü – Emine Şenlikoğlu
  21. Aşka uyanmak – A. Günbay Yıldız
  22. Aynada batan güneş – A. Günbay Yıldız
  23. Bir dünya yıkıldı – A. Günbay Yıldız
  24. Çiçekler susayınca – A. Günbay Yıldız
  25. Ekinler yeşerdikçe – A. Günbay Yıldız
  26. Figan – A. Günbay Yıldız
  27. Gurbeti ben yaşadım – A. Günbay Yıldız
  28. Mavi gözyaşı – A. Günbay Yıldız
  29. Ona secde yakışıyor – A. Günbay Yıldız
  30. Sitem – A. Günbay Yıldız
  31. Ülkemin açmayan çiçekleri – A. Günbay Yıldız
  32. Yanık buğdaylar – A. Günbay Yıldız
  33. Yıllar geriye dönse – A. Günbay Yıldız
  34. Müslüman savaşçı – Sadık Tekin
  35. Özgürlük Savaşçıları -1 K. Sancaktar
  36. Zaferin bedeli – 2 K. Sancaktar
  37. Moskof Mezarlığı – 3 K. Sancaktar
  38. Zindan hatıraları – Zeynep Gazali
  39. Mushaflar ve Bombalar 1 – Ahmet Pakalın
  40. Şehid Hama -2 Ahmet Pakalın
  41. Hamalı – 3 Ahmet Pakalın
  42. Alim ve Tağut – Yusuf Kardavi
  43. Derviş – M. Ali Gönül
  44. Yeterki Kuran Susmasın – Ömer Saruhan
  45. 39. Koğuş – Naşit Tutar
  46. Hakikat Yolcuları – Naşit Tutar
  47 – Kalbimin Düştüğü Yerdeyim – Habbab Çetin Akdeniz
  48. Aşk Düşünce Yollara – Munib Engin Noyan
  49. Malcolm X – Alex Haley
  50. Hatıralarım – Hasan el-Benna
  İslam Düşünce Atlası- İbrahim Halil Üçer
  İslam Düşüncesi Tarihi- Mian Muhammed Şerif
  • Ana Hatlarıyla İslam Felsefesi- Necip Taylan
  • İslam Felsefesi- Hilmi Ziya Ülken
  • İslam Düşüncesi- Salih Aydın
  • İslam Düşüncesi Üzerine- Ekrem Demirli
  • İslam Düşüncesi Tarihi- Bayram Ali Çetinkaya
  • İslam Düşüncesi Üzerine Makaleler- Ebu’l Ala Afifi
  • İslam Düşüncesi Yazıları- Mehmet Bayraktar
  • İslam Felsefesine Giriş- Mehmet Bayraktar
  • İslam Felsefesi Tarihi- H. Ömer Özden
  • İslam Felsefesi Tarihi- Macit Fahri
  • İslam Felsefesi- Cüneyt Kaya
  • İslam Düşüncesinin Yapısı- Süleyman Uludağ
  • İslam Düşüncesinin Kurucu Unsurları- İsmail Kurt, S. Ali Tüz
  • İslam Felsefesi Sözlüğü- Mehmet Vural
  • İslam Felsefesi Tarihi- Mehmet Vural
  • İslam Felsefesi Tarihine Giriş- H. Hüseyin Bircan
  • Ana Kaynaklarıyla İslam Felsefesi- Osman Öztürk
  • İslam Felsefesi Tarihi- Hüseyin Karaman
  • İslam Felsefesi Üzerine- Ahmet Arslan
  • İslam Felsefesi Tarihi- İsmail Hakkı İzmirli
  • Mekasidü’l Felasife- İmam Gazali
  • Filozofların Tutarsızlığı- İmam Gazali
  • Mişkatu’l Envar- İmam Gazali
  • El-Munkız Mine’d-Dalal- İmam Gazali
  • Faslu’l Makal- İbn Rüşd
  • Tutarsızlığın Tutarsızlığı- İbn Rüşd
  • Metafizik Şerhi- İbn Rüşd
  • Ahlak-ı Alai- Kınalızade
  • Kitabu’l Burhan- Farabi
  • El-Medinetu’l Fazıla- Farabi
  • Mukaddime- İbn Haldun
  • En-Necat- İbn-i Sina
  • Şifa Külliyatı- İbn-i Sina
  • Kitabu’t Tavasin- Hallac-ı Mansur
  • İşrak Felsefesi- Sühreverdi
  • Nüzhetü’l-Ervâh ve Ravzatü’l-Efrâh- Şehrezuri
  • Filozoflarla Mücadele- Şehristani
  • Münazarat- Fahreddin Razi
  • İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi- Osman Bakar
  • Mutluluk ve Felsefe- İbn Miskeveyh
  • İbn-i Sina’da Metafizik ve Meşşai Gelenek- Muhittin Macit
  • Çağdaş İslami Akımlar- Mehmet Ali Büyükkara
  • Aristoteles ve Farabi’de Ahlakın Kaynağı- Hümeyra Öztüran
  • Amiri Felsefesinde Tanrı ve Âlem- Cüneyt Kaya
  • Varlık ve İmkân- Cüneyt Kaya
  • Şeriat ve Hakikat- H. Bayram Başer
  • Varlık ve Akıl- Ali Tekin
  • Nasıruddin Tusi’de Önermeler Mantığı- Harun Kuşlu
  • Cahız’ın Ahlak Düşüncesi- Yunus Cengiz
  • Nedensellik Kitabı- Kadı Abdulcebbar
  • Osmanlı Felsefesi- Ömer Mahir Alper
  • İslam Felsefesinde Akıl-Vahiy/Felsefe-Din İlişkisi- Ömer Mahir Alper
  • Varlık ve İdrak- İbrahim Kalın
  • Kindi Felsefi Risaleler- Mahmut Kaya
  • İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri- Mahmut Kaya
  • Felsefe ve Ölüm Ötesi- Mahmut Kaya
  • İslam Düşüncesinde Felsefe Eleştirileri- Fatih Toktaş
  • İbn Rüşd Felsefesi- Hüseyin Sarıoğlu
  • İslam Felsefesine Giriş- Neşet Toku
  • İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi- Kolektif
  • Ebubekir Razi’nin Ahlak Felsefesi- Hüseyin Karaman
  • İslam Ahlak Felsefesi- Mevlüt Uyanık, Aygün Akyol
  • İslam Ahlak Teorileri- Macit Fahri
  • İslam Felsefesi Kelamı- Macit Fahri
  • Felsefi Mirasımız ve Biz- Cabiri
  • Arap-İslam Aklının Oluşumu- Cabiri
  • Kelam Tarihinin Problemleri- Muhit Mert
  • Sistematik Kelam- Ömer Aydın
  • Kelam- Şerafettin Gölcük, Süleyman Toprak
  • Tefsir Usulü- Muhsin Demirci
  • Tefsir Tarihi- Muhsin Demirci
  • Hadis Usulü- İsmail Lütfi Çakan
  • Hadis Tarihi- Ahmet Yücel
  • Fıkıh Usulü- Fahrettin Atar
  • İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri- Şahin Filiz
  • Yitirilmiş Hikmeti Ararken- İlhan Kutluer
  • İslam Ahlak Felsefesine Giriş- H. Hüseyin Bircan
  • İslam Düşüncesinin Batı Düşüncesine Etkileri- Bekir Karlığa
  • Mezhepler Tarihi- Muhammed Ebu Zehra
  • Ahlak-ı Nasıri- Nasıruddin Tusi
  • İslam’da İtikadi Mezhepler ve Akaid Esasları- İrfan Abdulhamid
  • Üç Müslüman Bilge- S. Hüseyin Nasr
  • Gazali’nin Felsefi Kelamı- Frank Griffel
  • İslam Mantık Tarihi- Tony Street
  • İslam Felsefesi ve Kelamı- Montgomery Watt
  • İslam Felsefesi Tarihi- Henry Corbin
  • İslam Felsefesine Giriş- Oliver Leaman
  • Ortaçağ İslam Felsefesine Giriş- Oliver Leaman
  • Doğuşundan Günümüze İslam Felsefesi- Roy Jackson
  • İslam Felsefesi Tarihi- S. Hüseyin Nasr, Oliver Leaman
  • İbn-i Sina Metafiziği- Robert Wisnovsky
  • İbn-i Sina’nın Mirası- Dimitri Gutas
  • Yunanca Düşünce Arapça Kültür- Dimitri Gutas
  • İslam Felsefesine Giriş- P. Adamson, R. C. Taylor
  • Varolmanın Boyutları- William Chittick
  • Siyasal İslam Düşüncesi Tarihi- Anthony Black
  • İslam’ın Mistik Boyutları- Annemarie Schimmel
  • İslam’da Felsefe Tarihi- T. J. De Boer

  İSLAM AHLAKI SAHASINDA
  1. Tasavvuf ve Ahlak Eğitimi, Hasan el-Benna, Nida Yay.
  2. Hicab, Mevdudi, Düşün Yay.
  3. İslam’da Sosyal Adalet, Seyyid Kutub, Hikmet Neşriyat.
  4. Furkan-Rahman’ın Dostları İle Şeytanın Dostları Arasındaki Fark, İbn Teymiyye, Guraba Yay.
  5. Abidler Yolu, İmam Gazali, Semerkand Yay.
  İSLAM AKAİDİ SAHASINDA:
  1. İmam-ı Azam’ın Beş Eseri, Ebu Hanife, İFAV Yay.
  2. Sırat-ı Müstakim, İbn Teymiyye, Pınar Yay.
  3. Allah’ın Varlığı ve Tevhidin Hakikati, Yusuf el-Karadavi, İhtar Yay.
  4. El-Akidetü’l-Vasıtiyye, İbn Teymiyye, Takva Yay.
  5. Kitabu’t-Tevhid, Muhammed b. Süleyman et-Temimi, Ümmülkura Yay.

  İSLAM DÜŞÜNCESİ SAHASINDA:
  1. İslam’da Cihad, Seyyid Kutup & Mevdudi & Hasan el-Benna, Özgü Yay.
  2. Gelin Bu Dünyayı Değiştirelim, Mevdudi, Özgün Yay.
  3. Yoldaki İşaretler, Seyyid Kutub, Özgün Yay.
  4. Din Bu, Seyyid Kutub, Özgün Yay.
  5. İstikbal İslam’ındır, Seyyid Kutub, Özgün Yay.
  İSLAMİ ŞAHSİYETLER SAHASINDA:
  1. Hatıralarım, Hasan el-Benna, Beka Yay.
  2. Babam Mevdudi, Hamire Mevdudi, Mana Yay.
  3. Üstat Ali Ulvi Kurucu – Hatıralar 2, Ertuğrul Düzdağ, Kaynak Kitaplığı.
  4. Şeyhülislam İbn Teymiyye ve Mücadelesi, Rizaeddin Fahreddin, Özgü Yay.
  5. Hakikate Giden Yol, İmam Gazali, Semerkand Yay.

  İSLAM TARİHİ SAHASINDA:
  1. Hilafet ve Saltanat, Mevdudi, Hilal Yay.
  2. Yahudi İle Savaşımız, Seyyid Kutub, Hikmet Neşriyat.
  3. Kayıp Minare (Kemalizm Tahlili), Abdullah Azzam, Küresel Kitap.
  4. 20. Asrın Cahiliyesi, Muhammed Kutub, Beka Yay.
  5. İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç, Fide Yay.

  İSLAM DAVETİ SAHASINDA:
  1. İslam Davetçilerine, Mevdudi, Dünya Yay.
  2. Tevhid Daveti, Seyyid Kutub, Ravza Yay.
  3. İslam’a Bağlılığım Neyi Gerektirir, Fethi Yeken, Özgün Yay.
  4. Bilginin Gücü, Cevdet Said, Pınar Yay.
  5. Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları, Cevdet Said, Pınar Yay.
  İSLAM SİYASETİ SAHASINDA:
  1. Tevbe Suresi Tefsiri, Abdullah Azzam, Buruc Yay.
  2. İslam ve Beşeri Kanunlar, Abdülkadir Udeh, Ravza Yay.
  3. Said Halim Paşa Bütün Eserleri, Ahmet Özalp, Anka Yay.
  4. Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf el-Karadavi, Nida Yay.
  5. Biz Müslüman mıyız? Muhammed Kutub, Hilal Yay.

  İSLAMİ KAVRAMLAR SAHASINDA:
  1. Şehadet, Said Havva, Yenda Yay.
  2. Tevhidin Anlamı, Seyyid Kutub, Şehadet Yay.
  3. Tağut, Ahmet el-Kattan, Kitap Dünyası.
  4. Kur’an’ın Dört Temel Terimi, Mevdudi, Özgün Yay.
  5. Güç İrade ve Eylem, Cevdet Said, Pınar Yay
  Dini eserler:
  Mesnevi tümü — mevlana
  Mahir İz – Tasavvuf
  Hamidullah’ın bütün kitapları
  A. Kemal Belviranlı – İslam Prensipleri ve Peygamberimiz Efendimiz
  Mahmud Hakkı – Halid b. Velid
  Bekir Topaloğlu – İslam’da Kadın
  Muhammed Ebu Zehre – İslam’da Sosyal Dayanışma
  Gazali’nin eserleri
  Ali Özek – İslam’da İbadet
  Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu – Dini Şiirler Antolojisi
  Mehmet Vehbi Efendi’nin tefsiri ve Ahkam-ı Kuraniyye’si
  Hasan Basri Çantay ve Ömer Nasuhi Bilmen’in mealleri, Hukuk-ı İslamiye Kamusu ve Muvazzah İlm-i Kelâm
  Eşref Edip – Asr-ı Saadet
  Şirvanî – İslam’da Siyasi Düşünce ve İdare
  Ebu’l Hasan en-Nedvî – Müslümanların Gerilemesi ile Dünya Neler Kaybetti ve Hazreti Peygamber’in Yolu
  Ömer Rıza Doğrul – Kuran Nedir
  Enver Kuraşî – Faiz Nazariyesi ve İslam
  Zübeyir Sıddık – Hadis Edebiyatı Tarihi
  Mahmud Ebussuud – İslami İktisadın Esasları
  Osman Keskioğlu – İslam Hukuku
  Muhammed Ebu Zehre – İmam-ı Azam Ebu Hanife ve Riyazu’s-Salihîn
  Seyyid Kutup’un kitapları
  Muhammed Kutup’un kitapları
  Mevdûdî’nin eserleri
  Rahmi Baban – İlim-Ahlak-İman ve Allah Vardır.
  Edebi eserler:
  Mehmet Akif – Safahat
  Necip Fazıl – Ahşap Konak ve Reis Bey
  Ali Ulvi Kurucu – Gümüş Tül ve Alevler
  Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu – Sessiz Gürültü
  Necla Pekolcay – İslami Türk Edebiyatı
  Yahya Kemal Beyatlı – Aziz İstanbul ve Kendi Gök Kubbemiz
  Namık Kemal – Gülnihal ve Vatan Yahut Silistre
  Ahmet Hamdi Tanpınar – Beş Şehir ve Huzur
  Nurettin Topçu – Taşralı
  Cengiz Dağcı’nın romanları
  Ergun Göze – Meşhurların Son Sözleri
  Peyami Safa – Matmazel Noralinya’nın Koltuğu ve Fatih-Harbiye
  Samiha Ayverdi’nin eserleri
  Tarık Buğra – Ayakta Durmak İstiyorum
  Ahmet Hikmet Müftüoğlu – Çağlayanlar
  Ömer Seyfettin – Eski Kahramanlar
  Ahmet Kabaklı – Türk Edebiyatı Tarihi
  Fahri Ersavaş – Hamasi şiirler Antolojisi
  Genel kültür eserleri
  İlhan Egemen Darendelioğlu – Türkiye’de Komünist Hareketleri
  Kadir Mısıroğlu – Sarıklı Mücahitler
  İsmail Hami Danişment – Garb Medeniyetinin Membaı Olan İslam Medeniyeti, Eski Türk Seciye ve Ahlakı ve İstanbul’un Fethinin Medeni Kıymeti
  Hitler – Komünistler ve Beynelmilel Yahudi
  Necip Fazıl – Büyük Mazlumlar, Türkiye’de Komünizm ve Köy Enstitüleri ve İdeolocya Örgüsü
  Abdülmecit Belli – Adalet Mülkün Temelidir
  Osman Turan – Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi Tarihi ve Türkiye’de Siyasi Buhranın Kaynakları
  Tahirü’l Mevlevi – Müslümanlıkta İbadet Tarihi
  Cevat Rifat Atilhan – Masonluk, 31 Mart Vakası ve diğer eserleri
  Ergun Göze – Peyami Safa-Nazım Hikmet Kavgası, Kadir Mısıroğlu Amerika’daki Zenci Müslümanlık Hareketi
  Nurettin Topçu’nun tüm eserleri
  Ahmet Çiftçi – Komünizmin Maskesi Sosyalizmdir ve Ortak Pazar
  Bekir Berk – Dünya Anayasalarında Din
  Mustafa Sıbai – İslam’da ve Müslümanlara Göre Kadın
  Ali Fuat Başgil – Gençlerle Başbaşa
  Saadet Bektöre – Volga Kızıl Akarken “Volga Kızıl Akarken”
  Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu – Sultan II. Abdülhamit ve Osmanlı İmparatorluğunda Komitacılar ve Ordu ve Politika
  Mümtaz Turhan – Garplılaşmanın Neresindeyiz
  Kadircan Kaflı – Türkiye’nin Kaderi
  Mehmet Kaplan – Büyük Türkiye Rüyası
  William J. Lederer-Eugene Burdick – Kızıl Karıncalar ve Çirkin Amerikalı
  U. T Hsu – Gizli Mücadele.
  Tarihi eserler:
  M. Asım Köksal – Hz. Muhammed ve İslam Tarihi
  Vecdi Bürün – Nasıl Öldüler
  Yılmaz Öztuna’nın eserleri
  Kadir Mısıroğlu – Yunan Mezalimi, Lozan Zafer mi, Hezimet mi
  Necip Fazıl – Sultan Abdülhamit ve Vahideddin
  İsmail Hakkı Uzunçarşılı – Osmanlı Devletinin İlmiye Teşkilatı
  İsmail Hami Danişment – İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi
  Abdullah Taymaz – Rus İhtilalinden Hatıralar.
  İBNİ HALDUN – MUKADDİME
  ROGER GARAUDY – TÜM KİTAPLAR
  1000 Soruda 4 Raşit Halife / POLEN YAYINLARI
  1000 Soruda Peygamberimizin (s.a.v) Hayatı POLEN YAYINLARI
  20. Asrın Cahiliyesi BEKA YAYINLARI
  Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (sav) BEKA YAYINLARI
  Asrımızda İslam Uygulanabilir mi? RAVZA YAYINLARI
  Batıcı Söylemler ve İslam BURUC YAYINLARI
  Benzerini Getiremezler BEKA YAYINLARI
  Biz Müslüman mıyız? AĞAÇ KİTABEVİ YAYINLARI
  Biz Müslüman mıyız? HİLAL YAYINLARI
  Biz Müslümanmıyız ŞURA YAYINEVİ
  Bosna Hersek Katliamı TEVHİD YAYINLARI
  Çağdaş Dünyaya İslami Bakış BEKA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları (3 Cilt Takım) RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları 1- Demokrasi RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları 2 -Komünizm- RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları 3 -Sekülarizm, Rasyonalizm, Milliyetçilik- RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları BEKA YAYINLARI
  Çağdaş Konumumuz BEKA YAYINLARI
  Çocuklar İçin Peygamberlerin Hayatı BEKA YAYINLARI
  Düzeltilmesi Gereken Kavramlar RİSALE
  Evrim ve Değişmezlik BEKA YAYINLARI
  Gelenekler Çatışması BEKA YAYINLARI
  Hz. Muhammed’in Hayatı / Gençler İçin İLKE YAYINCILIK
  Hz. Peygamberden Gençlere 50 Nasihat İLKE YAYINCILIK
  İman ve İnkar Aynasında İki Kadın Portresi İLKE YAYINCILIK
  İnsan Psikolojisi Üzerine Etüdler RAVZA YAYINLARI
  İslam Budur BEKA YAYINLARI
  İslam Dünyasında Aydınlanma Sorunu BEKA YAYINLARI
  İslam Etrafındaki Şüpheler HİSAR YAYINLARI
  İslam İnancı RİSALE /Nureddin Yıldız
  İslam Kahramanları Ashab-ı Kiram (5 Kitap Takım) HİSAR YAYINLARI
  İslam Terbiye ve Ahlak Sistemi HİSAR YAYINLARI
  İslama Göre İnsan Psikolojisi ESMA YAYINLARI
  İslamın Etrafındaki Şüpheler TUĞRA NEŞRİYAT
  İslami Açıdan Tarihe Bakışımız RİSALE
  Kadının Özgürlüğü ve Tesettür RAVZA YAYINLARI
  Kadının Özgürlük Savaşı RAVZA YAYINLARI
  Kur’an Araştırmaları Medeni Ayetler Cilt 2 SERİYYE YAYINEVİ
  Kur’an Araştırmaları Mekki Ayetler Cilt 1 SERİYYE YAYINEVİ
  Kur’an Kıssaları BEKA YAYINLARI
  Kur’an’ı Nasıl Okuyalım İŞARET YAYINLARI
  Küreselleşme ve Müslümanlar BEKA YAYINLARI
  La İlahe İllallah BEKA YAYINLARI
  La İlahe İllellah / Akide, Şeriat ve Hayat Yolu RAVZA YAYINLARI
  Lailahe İllallah İHTAR YAYINLARI
  Nasıl Davet Edelim? BEKA YAYINLARI
  Örnek İslam Toplumu RİSALE
  Peygamberden Parıltılar BEKA YAYINLARI
  Peygamberimizin Savaşları HİSAR YAYINLARI
  Peygamberimizin Seriyyeleri HİSAR YAYINLARI
  Sosyal Bilimlerin İslami Temelleri BEKA YAYINLARI
  Tartışmalar BEKA YAYINLARI
  Tih’den Çıkış BURUC YAYINLARI .
  ….. DEVAM EDECEKTİR….

  KADİR YAVUZ
  ORHANGAZİ BELEDİYESİ
  KÜTÜPHANE MÜDÜRÜ
  05423387759—-02245731388

 19. Projenin Konusu: ROMAN EĞİTİM VE ADAPTASYON KÜLLİYELERİ
  Projenin Özeti
  Belirli bir kimliği, yeri, yurdu ve mesleği olmayan; dünyanın her yerine yayılmış: disiplinsiz, oldukça serbest ve düzensiz hayat tarzlarıyla bilinen; sağlıksız yaşam koşullarına sahip ve henüz medeniyetin nimetleriyle hemhal olmamış ve dünyanın her yerinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören Romen vatandaşlarımızın çocuklarını; her türlü dini, ilmi ve örfi bilgilerle donatarak, iş hayatına ve çalışma koşullarına oryantasyonunu sağlayarak onları toplumun birer parçası haline getirmek ve hak ettikleri insani statüyü kazandırmak; gelecek endişesinden ve her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak tutarak onları normal hayat standartlarına çıkarıp topluma kazandırmak ana gayemizdir. Roman lar biz Müslümanlar için çok önemli ve değerlidirler. Çünkü Hz İbrahim A.S. ın 2. Eşi Hz İsmail A.S. ın Annesi Hz Hacer annemiz Kıpti ve romandır. Yine Peygamber efendimizin mısır asıllı eşi Hz Mariye annemiz Kıpti ve romandır. Romanlar astında özel insanlardır. Çok değerlifirler. Ancak eğitim ve disiplinden yoksun kalmışlardır.
  Bu amaçla; Roman kardeşlerimizin yoğunlukta bulunduğu önce yurdumuzun çeşitli yerlerinde sonra tüm dünyada tam teşekküllü: içinde eğitim, sağlık kültür ve sportif faaliyetlerin yapılacağı külliyeler inşa edilecektir.
  Projenin Gerekçesi
  İslam dini, kardeşliği, dostluğu yardımlaşmayı, dayanışmayı ve kaynaşmayı emretmektedir. Hiç kimsenin diğerinden üstün olmadığı anlayışına sahip olan İslam dini; sadece üstünlüğün takvada olduğunu bizlere emretmektedir. Cahiliye döneminde insanların dışlandığı adeta bir meta gibi alınıp satıldığı; insanları kısımlara ayırmak suretiyle bazı ırkların dışlandığı ve yok sayıldığı bir vakıadır. “Muhakkak ki insan zalim ve cahildir” ayeti kerimesinin adeta muhatabı olan o zamanın insanları, gönderilen elçilerin sesine kulak vermediklerinden dolayı cahilliklerinden kaynaklı zalimliklerini insan üzerinden kusarak ayrıştırma ve dışlama politikaları güdülmüş ve adeta bazı ırklar yok sayılmışlardır. Ne yazık ki modern yaşamın hüküm sürdüğü günümüz dünyasına ait insanlarının da o çağdan kalma alışkanlıklarının devam ettiğine tanıklık etmekteyiz. En bariz örneği dünyanın her yerinde zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren adeta ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören Romen vatandaşlarımızdır.
  Biz Müslüman’lar ilahi kelamı dinlemek ve onun buyurduğu emirler doğrultusunda ahval ve amallerimizi yönlendirmek zorundayız. İnsanları ayrıştırmak yerine “bütün Müslümanlar kardeştir” ilkesiyle hareket etmeliyiz. Yaratandan ötürü yaratılanı sevmek hoşgörüsüyle Romen vatandaşlarımızın muhatap olduğu gayri insani durumdan daha insani ve ahlaki ilkelerle sahip çıkararak onları topluma entegre etmek suretiyle bu vatanın birer asli unsurları haline getirmek, İslami ve insani temel görevimiz olmalıdır. İslam ahlakıyla ahlaklanmış bireylerden hiçbir zaman zarar gelmez. Bilakis herkese faydası dokunacaktır. İşsiz ve eğitimsiz olan Romen vatandaşlarımızı eğittikten sonra yapılacak istihdamla ülkemizin ekonomik ve iktisadi gelişiminde de rol almalarını sağlamış oluruz. Unutulmamalıdır ki mutlu nesillerden müteşekkil topluluklar mutlu ve umutlu devleti oluşturacaktır. Bu da geleceğimiz adına sevindirici bir durum olacaktır.
  Projenin Uygulaması
  • Yapılacak eylem ve faaliyetler için yasal zeminde bir oluşum meydana getirilmesi (dernek, vakıf…vs) bu oluşumda görev alacak kişilerin belirlenmesi, devamında; genel kurul, yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu gibi kurulların oluşturulması
  • Yasal statü için izin alınması
  • Oluşumun Genel Merkezi belirlenecek açılacaksa şube sayısı gibi konular netleştirilecek
  • Romen vatandaşlarımızın yoğun olduğu mahallerde tam teşekküllü külliyelerin açılması
   Yapılacak külliyelerin alt ve üst yapısı belirlenecek proje dahilinde olacak
   Külliyelerde mescit, kuran kursu, kültürel faaliyetler için çok amaçlı salon, kütüphane, revir ve el becerileri için iş atölyeleri kurulacak

  • Külliyeler yatılı kız ve erkek olmak üzere ayrı yapılacaktır
  • Erkek kurslarında ilahiyat mezunu öğretmenler ile mümkünse askerlikten emekli subay ve astsubaylar, psikolog, sosyolog gibi insan davranışlarından anlayan ve onlara hitap eden meslek gruplarından seçilecek
  • Kız çocukları için emniyet teşkilatından emekli bayan komiser veya polis ile ilahiyatçı, psikolog ve sosyolog elemanlar çalıştırılacak
  • Kurslarda dini ilmin yanında beşeri, ilimlere de yer verilecek disiplin ve hijyen konularında özellikle eğitilecek
  • Öğrenci ailelerine güven telkin edilecek onların güveni kazanılacak ve şeffaflıkla tüm iş ve işlemler yürütülecektir
  • Tüm veli ve öğrencilerle sözleşme imzalanacaktır.
  • Romen vatandaşlarının yapısı göz önünde bulundurularak disiplin açısından net ve fazla esnetilmeyecek düzeyde katı kurallar konulacaktır.
  • Disiplin kurallarına uymayanlara mutlak manada yaptırımlar uygulanacaktır.
  • Eğitim alan ve yetişen gençlere başka külliyelerde görev verilerek hem istihdamları sağlanacak hem de işi bilen kalifiye elemanlar olarak görevlendirileceklerdir. Bu da bir sonraki aşamada işimizi kolaylaştırılacaktır.
  • Külliyelerin kuruluşu ve eğitimin her aşaması için Milli Eğitim, TİKA, Diyanet ve Milli İstihbarat birimlerinin işbirliği içerisinde yürütülecektir.
  • Yabancı ülkelerde açılacak olan külliye mezunlarına TC. Pasaportu verilecektir. Bu vesile ile dünyanın her yerinde ikamet eden Romenler ülkemizi fahri olarak temsil edeceklerdir. Bu da ülkemizin tanıtımı ve prestiji açısından son derece önemlidir.
  • Romenlerin dünya ülkelerince potansiyel problem olarak görüldüğünden dolayı Türkiye’nin dış ülkelerde yapacağı külliyelere destek sağlayacakları muhakkaktır.
  • Pilot bölge olarak İznik, Yalova, Çatalca, Çanakkale mahallerinden biri olabilir.
  • Pilot bölgelerden alınacak neticeler göz önünde bulundurularak dünyanın her yerindeki Romenlere yönelik eğitim istihdam projeleri hayata geçirilebilir.

  Projenin Devam Edilebilirliği
  Merkezi ve şubeleri belirlenen külliyelerde; Romen vatandaşlarımızdan seçilen kız ve erkek çocukları birebir eğitimle en kaliteli hocalarla şehzade usulüyle eğitilecektir. İslam ahlakıyla ahlaklanmış, fen ve teknolojik bilgilerle donatılmış bu gönüllü neferler projenin devamında külliyelerde eğitmen olarak istihdam edileceklerdir. Yasal zeminde oluşturulmuş ve statüsü belirlenmiş olan oluşumun stratejik eylem planı doğrultusunda iş ve işlemlere devam edecektir.
  Projeden Beklenenler
  • Romen vatandaşlarla diğer vatandaşlar arasında bir köprü kurulacak bu köprü insanlık, dostluk ve kardeşlik duygusunu ön plana çıkaracaktır. Sınıf ayrımı kalkacak birlik ve beraberlik ruhu canlanacaktır. Bu vesileyle yardımlaşma ve kaynaşma gerçekleşerek İslam’daki kardeşlik ruhu ön plana çıkacaktır.
  • Sahiplenme duygusuyla halkların kardeşliği tesis edilecek
  • Sosyal sınıf ayrımcılığı kalkacak
  • Romen vatandaşlarımız ülkesine daha bağlı olacak ve ülkesine sahip çıkacak
  • Ülke ekonomisine katkı sağlayacak
  • Romen vatandaşlara olan güven ve sahiplenme duygusu artacak
  • Ülkede okuma yazma oranı artacak
  • Romen vatandaşlarda temizlik ve hijyen konusunda bilinçlenme artacak
  • Adli vakalar ve zararlı alışkanlıklar azalacak
  • Bu örnek uygulama tüm dünyada revaç bulacak onlarda benzer uygulamaları faaliyete geçirecekler
  • İnsanlar mutlu ve huzurlu olacaktır.
  • İslam dininin bir sömürü dini olmayıp kardeşlik dini olduğunu tüm dünya görecek ve tasdik edecektir.
  • Proje uygulayıcıları elde edilecek başarıdan dolayı mutlu olacaklardır.

  Kadir YAVUZ
  Orhangazi Belediyesi
  Kütüphane Müdürü
  05423387759
  02245731388

 20. Sayın Başkanım,

  Moğolların Bağdat ve Konya Kütüphanelerini yaktırmaları ve Kitap yazma becerisi olan Alimleri Moğol ajanlarının tek tek evlerinde öldürmeleri sonucunda İslam dünyasının ve Ortadoğu ile birlikte Orta Asya’nın da hafızası yok oldu. 1000 yıllık karanlık döneme girdik. Osmanlı Devleti bir medeniyet ve bilgi devleti değildir. Osmanlı Devleti Güç devletidir. Kitabın, kütüphanelerin eksikliğini bir tek Sultan Fatih fark etmiş çalışma başlatmış ancak ömrü vefa etmemiştir. Sonraki Padişahlar ve devlet adamları bu konuya eğilmemişler bu sebepten dolayı esaret eziyet ve sömürge yılları başlamıştır. Ülkemizdeki tüm kitapların toplamı Cambridge Üniversitesi Kütüphanesinde bulunan kitapların adedinden az olması vahim bir durumdur.
  Her ilçemizde 300.000 kitap barındıran ilçe kütüphanesi ve 25000 kitap barındıran mahalle kütüphaneleri, Her il merkezinde 5.000.000 ile 25.000.000 kitap bulunduran il kütüphaneleri kurmamız acilen mecburiyettir.
  Ben size siz e düşen kısımdaki vazifenizi ifada yardımcı olmak için aşkla heyecanla çalışmaya hazırım.
  Gelişmiş ülkelerdeki kalkınmışlık Endülüs kütüphanelerine dayanmaktadır. Sizin bugün atacağınız temeller yarın ülkemizin dünyada bilgide medeniyette üretimde teknoloji ve güç dengelerinde baş olmasına vesile olacaktır.
  Ülkemize yurtdışından dönen Türk bilim adamları şöyle bir tespitte bulundular. Bu bilim adamları Avrupa Amerika ve bili mum yabancı ülkelerde uzun yıllar görev yapmış akademisyenlerdir. Türkiye de sayısal bilim alanında tüm dünya ile başa baş gitmektedir( fizik-kimya- matematik-tıp-mühendislik bili mum teknik ve sayısal bilimlerde gelişmiş ülkeler ile 3 yıl ileri 5 yıl geri başa baş) Ancak sözel ve metafizik bilimlerinde dünyadan 100 yıl 200 yıl 300 yıl geride. ( felsefe-sosyoloji-edebiyat- psikoloji- ahlak- kişisel gelişim- dinler tarihi- vahiy kültürünü okuma ve anlamada 500 yıl geride olduğu bile var.). Toplumun ülkenin kodlarını oluşturan medeniyeti kuran vizyon u geliştiren milleti ayakta tutanda işte bu sözel bilimlerdir. Ülkemizde en zeki çocuklarımızı fen liselerine veriyoruz. Fen liselerinde sadece sayısal bilimler verilmektedir. Fen lisesi mezunların tamamı Tıp – mühendislik gibi alanlara gitmekte felsefesi olmayan her hangi fabrikada makine parçası üretmekle ömrünü geçirmektedirler.
  Vasat öğrencilerimizde öğretmen imam gazeteci siyasetçi esnaf gibi direk insan yetiştiren meslekleri seçiyorlar. Bu tablodan nasıl bir inkişaf beklersiniz. İrfanı olmayan zeki seküler mühendisler. Kitap okumayan vasatın altında eğitimci akademisyenler bu ülkeye için tehlikedir.
  İşte bu listedeki kitapların tümünü fen lisesi ve sayısalcılar öncelikle ve tüm toplum bireyleri mutlaka okumalıdırlar. Böylece dünya ile açığı kapatıp öne geçelim.
  İşte bu tespitlerim de belirttiğim gibi acilen kitap ve kütüphane konularına eğilip Bilgi toplumu, Bilgi gençliği ve Bilgi çağını aşmalıyız.
  Sayın başkanım lafı uzatmanın anlamı yok siz zaten arif insansınız. Gereğini arz ederim.
  Kadir YAVUZ

 21. Muhterem kardeşim;
  Derginizi tanımak istiyorum.. Tanımama yardımcı olmanız bakımından son üç sayınızı aşağıdaki adresime istirham eder, selam ve saygılarımı sunarım.. Şerafettin Özdemir..
  Adresi: Vinken str. 78.. 5961 XE Horst/Hollanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir