GÜNLÜK (20 NİSAN 2009)

            Ergenekon operasyonlarında ilginç gelişmeler yaşanıyor. İki hadise çok önemli ipuçları veriyor. Birisi, MEHMET HABERAL’I ziyaret edenlerin kimlikleri diğeri ise TANSU ÇİLLER’İN evrakının yakılması…

 

            Mehmet HABERAL’ı Ankara’dan İstanbul’a seyahatinde havalimanında Süleyman DEMİREL uğurlamıştı. Tutuklanmasından sonra geçirdiği kalp krizi neticesinde yattığı hastanede ziyaret edenlerin listesi ise harikulade bir kompozisyon oluşturuyor. Ecevit hükumetinin tüm başbakan yardımcıları ve bakanları… Tek eksik, Devlet BAHÇELİ…

 

            Mehmet HABERAL’ın ne ve kim olduğunu bilmiyoruz. Malum olduğu üzere, Ecevit’i hastanede abluka altına alıp, “işgöremez raporu” vererek tasfiye etme teşebbüsünün organizatörü, Mehmet HABERAL’dır. İşgöremez raporu vermek mi yoksa işgöremez hale getirmek miydi o teşebbüs bilinmez ama hatırlayanlar Rahşan ECEVİT’in kocasını hastaneden çıkardıktan bir hafta sonra ECEVİT’in iyileştiğiydi. Başbakan, hastanede tedavi edilmiyor olmalı ki iyileşmiyor ama eve gidince kısa sürede iyileşiyor.

            Burada önemli olan nokta, bir başbakanı, işgöremez hale getirecek İRADENİN MERKEZİNDE YER ALACAK KADAR CÜRETKAR VE GÜÇLÜ olan adamdır Mehmet HABERAL… Fakat ne kadar güçlü olursa olsun, arkasında mesela Cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı, başbakan yardımcıları vesaire gibi isimler olmadan böyle bir kararı vermesi ve tatbik etmesi imkansızdır. Havalimanında ve hastanede ziyaret edenlerin listesine bakın, bu isimlerin tamamını göreceksiniz.

            Adamın hafızasında o kadar bilgi, kasasında o kadar belge var ki, ülkenin bir dönem güç sahibi tüm isimlerini yerle bir edebilir. Nasıl oluyor da bu adam, ülkenin cumhurbaşkanı, başbaşkanı, başbakan yardımcılarını, bakanları ve askeri personeli bu kadar yakından tanıyor ve ilişki içine girebiliyor? Veya bu saydıklarımız bu adama neden bu kadar yakın duruyor? Adam Avrupa ve ABD nin bu ülkedeki en ileri gelenlerinden biri mi yoksa? Hani Bedreddin DALAN gibi… Bunun kaçmaması, daha mı güçlü olduğundan yoksa daha mı ahmak olduğundan, onu kestiremedim.

            Pekala neden politikacı eskileri aleni olarak adamı ziyaret ediyorlar? Destek vermek için mi yoksa paniklediler de tedbiri unuttular mı? Her ikisi de mümkün… Fakat nedense ikincisinin daha doğru olduğuna dair bir his var içimde, inşallah bu his doğrudur.

 

            Tansu ÇİLLER’in Ankara’da evrakının yakıldığı ve gömüldüğü yer her nasılsa bulunmuş ve evrakın yanmış ve yanmamış kısımları incelemeye alınmış. Tansu ÇİLLER, bu kadar zaman sonra neden evrakını yakar? Çünkü Ergenekon operasyonları başlayana kadar bunlar “DOKUNULMAZLAR” listesindeydi. Ülkedeki dokunulmazlık listesinin ne kadar geniş olduğu malum… En geniş liste ise hukuktan değil, güçten kaynaklanan dokunulmazlıklardı. Tansu ÇİLLER veya başkaları evrakını yakmaya başladığına göre, Ergenekon davası ve operasyonları çok ciddi bir safhaya ulaştı ve de doğru istikamette yol alıyor.

 

            Bundan sonra Ergenekon operasyonları daha bir şenlikli olacak… Eski politikacılar, basın mensupları, yargı mensupları ve işadamları… Savcı ZEKERİYA ÖZ’ü takip etmeye devam edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir