GÜNLÜK (26 MART 2009)

MUHSİN YAZICIOĞLU VE ÜLKENİN BECERİKSİZLİĞİ

 

Dünyanın, uzaydaki koordinat tespitini kısa sürede yaptığı bir çağda, bu ülke kendi coğrafyasının ortasındaki bir noktayı tespit etmekten aciz…

GPRS veya ELT cihazlarının hava ve deniz araçlarında bulunduğu ve gönderdiği sinyalden yerinin tespit edilebildiği bir teknoloji seviyesinde yaşanmasına rağmen, yer tespiti yapılamaması veya helikopterde bu cihazların bulunmadığı veya çalışmadığı iddiası da çok komik.

Bu cihazların bulunmaması veya çalışmaması halinde bile, cep telefonlarının bulunduğu ve aynı GPRS ve ELT görevi gördüğü, bunların sinyalleriyle yer tespitinin yapılabileceği apaçık ortadayken, otuz saattir kaza mahallinin koordinatlarının tespit edilememesi anlaşılır gibi değil.

Tüm teknolojik beceriksizlikleri kabul etsek bile, helikopterin kalktığı nokta, hareket istikameti ve güzergahı belli, kazadan hemen sonra (en fazla on-onbeş dakika sonra) İHA muhabirinin cep telefonundan 112 yi aramasıyla kaza saati de sabit olduğuna göre; el yordamıyla ve biraz matematik biraz coğrafya bilgisiyle kaza mahallinin tespit edilebilmesi kabilken, bu ne beceriksizlik Allahım?

Bu ihtimallere rağmen netice alınamamış olması, en büyük beceriksizlik, en büyük gaflet, en büyük kasıt değilse nedir? Evet… Nedir, var mı bir açıklaması olan?

Bu tür durumlarda en donanımlı ve eğitimli olması gereken ordu, ne yapıyor? Darbe planlamaktan ve siyasete burnunu sokmaktan başka işlere özellikle de kendi asli işine (askerlik mesleğine) zaman mı ayıramıyor? Hükümet, yedi yıllık iktidar döneminde bu tür durumlarda hala hızlı ve maharetli kurtarma ekipleri organize etmeyi akıl edemedi mi? Marmara depremi gibi bir felaketi yaşamış olan bu ülke, nasıl oluyor da bu tür hadiselerde çevik ve mahir ekipleri ve donanımı temin edemiyor? Nasıl bir iş bu böyle?

 

*

 

İnsanların “komplo teorileri”ne inanmalarını eleştirenler, bu ülkenin sürekli komplo teorilerini besleyen bir hayata sahip olduğunu görmüyorlar mı? İnsan bu ülkede paranoyak olur. Hem de çok kısa sürede paranoyak olur. Gel de buna kaza de… Kim bunun suikast olmadığını söyleyebilir? Suikast mıdır, bilmiyorum. Fakat suikast değil de sadece beceriksizlikse, suikasttan daha az vahim bir durumla karşı karşıya değiliz ki. Suikast kadar vahim bir beceriksizliktir sergilenen…

Muhsin YAZICIOĞLU, (Allah uzun ömür versin) suikast değil de ihmalden dolayı bu hadisede vefat ederse, vaka daha mı az vahimdir?

 

*

 

Allahım, yiğit kulunu Hafız isminle muhafaza et.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir