HASPARTİ ŞİMDİ NE YAPMALI?

HASPARTİ ŞİMDİ NE YAPMALI?
Hasparti, Akparti ile aynı siyasi mecrada akıyor. Aynı mecrada akan insan kütlelerine hitap ediyor. Akparti’den farklı olduğunu düşünüyor ve bu düşüncesi üzerinden yeni bir parti ile yoluna devam ediyor. Fakat ne kadar farklı olduğunu iddia ederse etsin, aynı mecrada akan insan kütlelerine hitap etmesi ve onların oyuna talip olması, Akparti ile aynileşmesine sebep olur. En azından pratik bu şekilde gelişir.
Hasparti’nin kendini tarif edişine bakıldığında, teorik olmaktan ziyada tatbikat ile ilgili bazı hususlarda Akparti’den ayrıldığı görülüyor. Aktığı siyasi mecranın tabiatı, Hasparti’ ile Akparti’yi aynileştiriyor. Doğrusu Hasparti’nin bu esasları zorunlu olarak aldığında dair de bir alamet yok. Bu hususta gönüllü olduğu ve iradi bir çaba içinde bulunduğu vaka…
*
Öyleyse Hasparti’nin faaliyet alanı belli. Pratikte Akparti’yi zorlamak…
Hasparti, derhal çalışmalara başlamalı ve “yeni anayasa platformu” oluşturmalıdır. Kısa sürede organize olarak yeni anayasa yapılması hususunda TBBM de gurubu olan partileri ve hususen de Akparti’yi tazyik altına almalıdır.
Mümkünse meclis dışında kalan diğer siyasi partilerle işbirliğine girmelidir. Sivil toplum kuruluşlarıyla irtibata geçmeli ve halk kütleleriyle iç içe bu süreci başlatmalıdır.
Yeni anayasanın sivil motor gücü olacak her şeyi yapmalı, anayasayı meclisteki partilerin keyfine ve inisiyatifine bırakmamalıdır. Özellikle de yeni anayasanın, meclis matematiğine feda edilmesine müsaade etmemelidir.
Bir taraftan akademik çevreler ve sivil toplum kuruluşlarıyla “anayasa metni” hazırlanmalı, diğer taraftan kesintisiz toplantı ve mitinglerle konu Anadolu’nun gündeminde tutulmalıdır.
*
Gündemin en acil, en sıcak ve en önemli maddesi yeni anayasadır. Hasparti, yeni anayasa çalışmalarının motor gücü olmakla, iktidar olmadan icraat yapmış olur. Akparti ve meclisteki diğer partiler bir sivil anayasa yapmış olursa Türkiye kazanır. Eğer bu günkü meclis sivil anayasa yapamazsa, bu faaliyetleriyle Hasparti fevkalade puan kazanır. İki ihtimalde de Hasparti kazanır. Strateji denilen şey budur. Her ihtimalde kazanmak…
*
Türkiye’de iktidar olmayan partilerin iş yapmamak gibi bir özelliği var. İktidar olmadan bir şeyler yapamayan partilerin iktidar olduklarında da bir şey yapamadıklarını gördük. Bir şeyler yapabilme maharetine sahip olan siyasi kadrolar, iktidar olmadan da faydalı işler yapabiliyorlar. İktidar olduklarında elde ettikleri yetki ile daha fazla iş yapabilme imkanına sahip olacakları açık. Fakat iş yapabilme maharetine sahip olan siyasi kadroların, iktidar olmadan (yetki sahibi olmadan) bir şeyler yapabilmeleri mümkün. Muhalefetteki partilerin bunu göstermesi gerekiyor. Ki halk, onların iktidar olduklarında da iş yapabileceğine inansın.
Hasparti için tam zamanı… Seçimin sıcaklığı geçene kadar organize olmalı ve derhal “sivil anayasa” çalışmalarına başlamalı. Halkta böyle bir talebin olduğu malum… Bu talebi takip etmeli, canlı tutmalı ve harekete geçirmeli.
Seçimde aldıkları düşük oyun şokunu çabuk atlatmalı Hasparti. Çok yeni bir parti ve kendini anlatabilme imkanına sahip olamadı. Bu seçim hiç olmamış gibi davranmalı ve önümüzdeki seçimi ilk seçimiymiş gibi kabul etmeli. Yeni bir heyecanla anayasa meselesinden başlamalı.
Seçim sürecinde yapamadığı mitingleri anayasa mitingleri olarak yapabileceğinden emin olsun. Seçim sürecinde toplayabileceğine emin olmadığı kalabalıkları toplar ve bu sebeple yapmadığı mitingleri yapabilir. Bunun, bir siyasi parti için ne kadar mühim bir husus olduğu Hasparti kadrolarının bilgisi dahilinde olmalı. Ciddi kalabalıkları toplayabilecek miting “konuları” ve imkanları bulmak, bir siyasi partinin kadrosu için “kurmaylık” göstergesidir.
HAKİ DEMİR
demirhaki@gmail.com

HASPARTİ ŞİMDİ NE YAPMALI?” hakkında 1 yorum

  1. Yine günlük siyaset. Yine sistemin siyasetine atıf yazısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir