KİŞİLİK ANALİZ TEKNİĞİ-UFUK TESPİTİ-1-

KİŞİLİK ANALİZ TEKNİĞİ-UFUK TESPİTİ-1-
Bir insanın kişiliğinin en önemli unsuru, ufkudur. İnsanın ufku, kişilik evrenini gösterir. Genişliği ve darlığı, hayata ve olaylara bakışını anlatır.
Kişinin ufku, aynı zamanda düşünce hacmini verir. Düşünce ile hayal arasındaki sınır, düşünce alanının dış sınırıdır. İnsan düşünce alanının dışında düşünemez, hayal eder. Bir insanın düşünce ile hayal sınırını anlamak, o kişiyi yüzde elli tanımaktır.
İnsanın düşünce ufku aynı zamanda akıl sınırıdır. Zaten akıl sınırının dışında hayal etmeye başlar. İnsanın akıl ufku, anlama ufkudur. Akıl ve düşünce ufkunun dışını anlama gücü yoktur. Bir insanın anlamayacağı konularda (ufkunun dışında) o insanı ikna etmek, birlikte iş yapmak, beraber eyleme gitmek mümkün değildir.
Bir insana güvenmenin yollarından biri de, ufkunu bilmektir. Hiçbir insana ufkunun dışındaki bir konuda güvenmek mümkün değildir. Ufkunun ötesinde bir konuda insana güvenmek, ahmaklıktır. Kişi ne kadar güvenilir olursa olsun, ne kadar söz ve taahhütte bulunursa bulunsun, ufkunun dışında ne yapacağı bilinmez. Kişi, ufkunun dışında ne yapacağını, nasıl davranacağını kendisi bile bilmez ki, başkası bilsin. Kişinin kendisinin ne yapacağını bilmediği bir alanda verdiği söze güvenmek akılsızlıktan öte bir şeydir.
Mesela yirmi yıldır ortalama iki bin lira maaş alarak yaşamış ve kimseyi aldatmamış olan kişinin, aynı şekilde devam eden hayatında insanları aldatmayacağına güvenmek normaldir. Fakat o insana toplu olarak bir milyon lira emanet etmek akıllıca değildir. Çünkü o kişi kendini aylık iki bin lira ile test etmiştir. Yaşadığı ahlaklı hayat, aylık iki bin liralık bir ahlaktır. Gerçekten ahlakı sağlam olur ve bir milyon lira emanet edildiğinde de emanete ihanet etmeyebilir. Bu ihtimal tabii ki var ama kendini test etmemiş bir insanın (ufkunun ötesinde bir miktar karşısında) ne yapacağı belli olmaz.
Mesela sizin aklınızın alanı içinde olan bir konuyu, akıl ve düşünce ufkunun dışında olan insana anlatarak ortak olamazsınız. Size güvendiği için sizinle ortak olabilir ama anladığı için değil. Oysa anlaması gerekir çünkü insan anlamadığı konuda güvenini uzun vadeli devam ettiremez. Sağlam bir ortaklık kurmak için aynı ufka sahip olmak şarttır.
Mesela bir insanı, ufkunun dışındaki bir konuda ikna edemezsiniz. İkna etmeye çalışmamalısınız. Boşuna yorulursunuz. Kişileri ufuklarının dışında ikna etmenin tek yolu, size güvenmeleridir. Güveni geliştirmelisiniz. Güvenin gerektiği yerde düşünceyle iş yapmaya çalışırsanız, kendi kendinizi kandırmış olur ve yanlış hesap yaparsınız.
Kişi, ufuk alanı içinde kalan bir konuyu akılla anlayabilir. Fakat o konu muhatabının ufuk alanı dışındaysa, anlatılanlar “hayal” olarak gelecektir. Bu problem çok sık yaşanıyor. Muhatabınızın ufku, sizin ufkunuzdan çok darsa, size gayet akıllıca gelen bir düşünce, muhatabınıza “hayal” olarak gelmekte ve sizi “hayalperestlikle” itham etmektedir. Zeki insanların genellikle başına gelen bir olaydır bu. Yüksek zekanın ufku geniş olduğu için, anlattığı konular ve düşünceler, muhataplarına “hayal” veya “saçmalık” olarak gelmekte ve zeki insanları “hayalperest” veya “deli” olarak görmektedirler. Muhatabınızın ufkunu tespit etmek, hangi konuyu hangi seviyede konuşmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. Eğer ufku dar biriyse orijinal fikirlerden bahsetmemeniz gerekir. Aksi takdirde “delilik” suçlamasını göze almışsınız demektir.
Pekala kişinin ufku nasıl tespit edilir?
İnsanların ufuklarını birkaç noktada tespit etmek gerekir. İnsanların genel ufku, akıl ufku, istidat ufku, bilgi ufku ve kültür ufkundan meydana gelir. Bunların her birini ayrı ayrı tespit etmek gerekir, daha sonra da bunlar toplanır ve genel ufuk tespit edilir. Bunların her birini tespit etmenin tekniklerini, ilerleyen yazılarımızda sırayla açıklayacağız. Bu yazı, ufkunu tespit etme tekniğine giriş yazısı olarak hazırlandı.

Dipnot
Bu yazı dizisini, Haki Demir’in “İnsanları Keşfetmenin Yolları”, “Aklı Güçlendirmenin Yolları”, “Aklı Geliştirmenin Yolları”, “Akıl Nedir” ve “Kişilik Tipleri” isimli kitapları üzerindeki çalışmalarımızla hazırladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir