PARA VE BANKACILIĞIN KISA TARİHİ-13-

PARA VE BANKACILIĞIN KISA TARİHİ -13-

1913’te ABD’de Merkez Bankası yani FED’in kurulmasıyla ABD, yaklaşık 150 yıldır direndiği ‘Tefeci Elitler’ne teslim olmuş oluyordu. Avrupa’da ise 1909’da önemli bir gelişme oldu. Prof. Fekete’ye göre 1909 para tarihi için çok önemli bir yıl. Çünkü Fransa ve Almanya’da artık ‘altın’ paralar tedavülden kaldırılıp sadece ‘banka parası’ kabul edilecekti. Bu ise senet sistemini çökertecekti. Zira artık senetlerin zamanı geldiğinde ödemesi ‘hakiki altın’ ile değil borca dayalı olan ‘bank- not’ ,bankanın borç parası ile yapılacaktı. Yani bir borç başka bir borç ile ödenecekti. Hem Prof. Fekete, hem de Prof. Rittershausen tüm dünyayı saran işsizliğin ve türlü krizlerin daha da derinleşmesinin sebebinin hakiki bir değer olan altının yerine borca dayalı bankanın parasının ikame edilmesinde görürler.

Keynes, cari açığın para basılarak kapatılmasını önerir. Bunun manası nedir? Devletin, ‘Tefeci Elitlerne’ teslim edilmesidir. Keynes Roosevelt’in ekonomik danışmanıydı. Ona göre devlet ‘sınırsız’ para basmalıydı.

Aynı Keynes, 1933’te ABD başkanı Roosevelt’e vatandaşın altınına el koymasını tavsiye eder. Kriz zamanıdır ve bir şekilde devlet bunu vatandaşlık vazifesi olarak gösterir. Altınını teslim etmeyenlere ceza bile verilecektir. Halkın altınlarını teslim etmemesi bir çeşit vatana ihanet gibi algılatılır ve ellerine altın karşılığında kağıt paralar, dolarlar tutuşturulur. Akabinde ise dolar yüzde 40 devalue edilir. Gece fiziksel 100 altını olanlar, sabaha 60 altın karşılığı kağıt (dolar) ile uyanırlar. Yani bir anda servetlerinin yüzde 40’ına el konulmuş olur. Ve o altınlar Federal Rezerv bankasına teslim edilir. Keynes, altın ve gümüşü devletin gücünü azalttığından dolayı sevmedi, sınırsız kağıt para basma yoluyla istihdam, fiyatlar, faiz vs.. gibi tüm ekonomik hayatın unsurlarını düzene sokabileceğini iddia ederek ‘Tefeci Elitlerin’ devleşmesine zemin hazırlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.