PARA VE BANKACILIĞIN KISA TARİHİ-15-

PARA VE BANKACILIĞIN KISA TARİHİ -15-

‘Tefeci Elitler’ yüzyıldır sinsice ve tedrici bir şekilde ilerliyor. 150 yıl süren bir mücadele sonucu Merkez Bankası sistemini Federal Reserve adıyla ABD’de de 1913’te kurmayı beceriyorlar. Para basma hakkına sahipler ama parelel olarak devlet de kendi parasını basabiliyor. Lakin önce 1933’te altın karşılığı olan devlet parası piyasadan çekiliyor, 1967’de ise devletin gümüş karşılığı olan parası. Yani ‘Tefeci Elitler’ yavaş yavaş para basmada, kredide tekel güce kavuşuyor. Kennedy suikaste uğramadan önceki aylarda, FED’den borç almak yerine devletin kendi parasını basabilmesi için hükümete önerge sunar. (Önerge #11110- 4 Haziran 1963) Jim Marss ‘Crossfire’ kitabında, Richard Beltzer yazılarında Kennedy’nin para basma hakkını Fed’den alıp tekrar devlete iade etme teşebbüsünden ötürü öldürüldüğünü iddia ettiler.

Unutmamak gerek:‘Tefeci Elitler’ hazda süreklilik, sonsuzluk hayaliyle mülkiyete, üretim araçlarına sahip olmayı hedeflemiş ve bunu gerçekleştirmek için kredi, para piyasalarında tekel olmanın yolunu açan ‘faiz’ aracına sarılmış gözü dönmüş, vicdanı ve aklı körelmiş bir zümre, zihniyet. Önce Bretton Woods’da (1944) ulusal paralar dolara bağlanıyor, dolar da altına endeksleniyor. O dönemde doları piyasaya sürme yetkisi iki kurum üstlenmiş: bir devlet, bir de FED. Ama 1933 ve 1967’teki atılımlarla yavaş yavaş ABD devleti saf dışı bırakılıyor. Ve ‘Tefeci Elitlerin’ sınırsız para basması önünde tek bir engel kalıyor: Doların altın karşılığı olması.

Her ne kadar o zamanlar doların sadece çok az bir altın karşılığı olsa da yine de altın miktarı sınırlıyor para basımını. Vietnam savaşını finanse etmek için havadan karşılıksız dolar basan ve Charles De Gaule’ün Fransa’nın elindeki do- larları altına çevirmesiyle altın rezervleri dibe vuran ABD’nin tek yolu kalır: 1971’de Nixon önderliğinde ABD, dolara karşılık artık altın verilmeyeceğini açıklar. Bu seferki danışman Milton Friedman’dır. Bir kez daha Karun’u temsil eden ‘Tefeci Elitler’, Firavun(Nixon), Haman(Bürokrasi) ve Bel’am(Friedman) yoluyla amacına ulaşıyor. Artık para, tamamen serbesttir: Tarihteki en kötü para piyasada olacaktır.

Esasen kilogram, litre gibi ölçüler söz konusu olduğunda bunların sabit bir değere bağlı olması için kılı kırk yaran bir zihniyete sahib Batı’nın iş paraya gelince bu kadar duyarsız hatta sabit bir değer derdinin olmaması da ayrıca bir çelişki ve elbette insanlık için bir tuzaktır.

Sözün özü, Tefeci Elitlerin önderliğinde kurulmuş İngiltere Merkez Bankasının 1694’te ilk kez piyasaya para sürmesiyle başlayan süreç sona gelmişti. Kağıt paranın temsil ettiği altın yavaş yavaş azalmış ve artık 1971’de sıfıra düşmüştü. Bu şu demekti: ‘Tefeci Elitler’ nin piyasaya dilediği miktarda kredi sürerek pazarı yönlendirmesinin önündeki engeller bertaraf edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir