SURİYE’NİN KİMYASAL SİLAHLARI İRAN’I VURACAK

SURİYE’NİN KİMYASAL SİLAHLARI İRAN’I VURACAK
Son günlerde medyada Suriye’nin kimyasal silahlarının olduğu, bunları depolarından çıkardığı, füze başlıklarına monte ettiği gibi haberler yer alıyor. Irak ile ilgili yapılan dezenformasyon hala kulaklarımızda. Irak işgal edildikten sonra, işgal gerekçelerinin hiçbirinin yerinde olmadığı, özellikle kimyasal ve biyolojik silah bulunmadığı anlaşıldı ve işgal kuvvetleri bunları itiraf etti. Suriye’deki katil rejime karşı tavrımız var ve bu rejimin hesabının görülmesi lazım ama bu iş, batının öteden beri yapageldiği gibi dezenformasyon yoluyla ve dünya aldatılarak değil, açıkça yapılmalı. Esed rejiminin günahı ve suçu zaten devrilmesi için kafi ve hatta fazla bile… Kimyasal silahı yoksa Esed’e müsaade mi edilecek? Binlerce insanı katletti ve katletmeye devam ediyor. Bunların bir önemi yok mu? İlla müdahale için kimyasal silahının olması şart mı? Huylu huyundan vazgeçmiyor. Batı, kirli dış politika uygulama alışkanlığından kurtulamıyor. Muhakkak yalan söylemek zorunda hissediyor kendini.
Bütün bunlar Suriye’nin kimyasal silahının olup olmadığı ile ilgili değil. Suriye’nin kimyasal ve biyolojik silahı olabilir. Bu silahları edinmek veya üretmek zor değil. Artık herhangi bir Afrika ülkesinin bile bu silahlara sahip olması mümkün. Bizim zihnimizin takıldığı nokta, batının hala alışkanlığından vazgeçmemiş olması. Suriye ile ilgili dış politika kimyasal silahı olup olmadığı gerçeğine göre tespit edilmez. Kimyasal silahı olmaması durumunda halkını katletmeye devam etme hakkı olacak mı? Biraz insaf ve hassasiyet lütfen.
*
Eğer Suriye kimyasal silahlara sahipse ve bunları füzelere monte ettiyse vahim bir hata yapıyor. Ne yapacak kimyasal başlıklı füzeyi? Kime karşı kullanacak? Haritayı açın da Suriye’nin çevresine bir bakın… Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye, İsrail ve Filistin… Kime karşı kullanacak? İsrail’ e mi? Kimyasal silahı İsrail’e karşı kullanamazsınız, o toprakların bir kısmında Filistinlilerle Yahudiler karışık yaşıyor. Kimyasal silah “saldım çayır, mevlam kayıra” kafasıyla kullanılmaz. İsrail’e çevirdiğiniz kimyasal başlıklı füzeleri, nokta hedeflere atmalısınız. Çok ciddi ve riskli bir durum… Geriye kim kalıyor? Türkiye mi? Gerçekten Türkiye’ye kimyasal başlıklı füze mi atacak?
Suriye’deki katil rejim için tek yol var. İktidarı halka teslim etmek… Bunun dışındaki tüm yollar, İsrail ve ABD ye çıkar. İktidarı halka teslim etmemekte direnirse, bir taraftan batıya müdahale için gerekçe oluşturur diğer taraftan bölgede de bir savaş ihtimalini ateşler. Her iki durumda da kazana batı, ABD, İsrail ve AB olur. Suriye Rejiminin bölgeye, Araplara, Müslümanlara yapabileceği tek hizmet var, iktidarı terk etmek… Fakat diktatörlerden böyle insaflı ve vicdanlı hareketler beklemek saflık olur. Öyleyse ne olacak?
Burada sorumluluk, İran ile Türkiye’ye düşüyor. Fakat her ikisine birden düşüyor. Ayrı ayrı geliştirecekleri Suriye politikası netice vermez.
İran’ın hala katil rejim yanındaki pozisyonunun değiştiğine dair bir haber alamıyoruz. Suriye’deki katliamlar hem Esed rejimine hem de İran rejimine yazılıyor. Suriye’deki cani ve alçak rejim, İran’dan (ve Hizbullah’tan) ne kadar cesaret ve destek alıyorsa katliamları da o nispette İran ve Hizbullah hesabına da yazılıyor. Suriye’de Esed rejiminin dayanması mümkün değil… Artık mesele zaman meselesi halinde… İran, Suriye’nin yanında yer almakla mutlaka mağlup olacağı bir cephede savaşa giriyor. Fakat her nedense anlamadıkları, anlamamakta direndikleri nokta, sadece Suriye’de değil, tüm İslam coğrafyasında kaybediyor. Suriye’deki melun rejimin yanında yer almakla, tüm Müslümanların nazarında kredisini tüketiyor. Suriye’deki o alçak rejim dayansa bile, İran’ın ümmet nazarındaki itibar kaybı dehşetengiz bir seviyede… Durum böyle olunca, Suriye’de direnebilseler bile ümmet nazarında kaybediyorlar. Öyleyse İran, Suriye politikasında mutlaka kaybetmeye mahkum. Esed iktidarını kaybetse de İran kaybedecek bu savaşı, Esed iktidarını devretse de İran kaybedecek. Esed’in iktidarını muhafaza etme ihtimalinde karı var ve o bu ihtimal için direniyor. Peki İran her iki ihtimalde kaybedeceği bir savaşa neden giriyor?
Anlaşılan Suriye’nin kimyasal başlıklı füzeleri İran’ı vuracak… İran’a akl-ı selim tavsiye etmekten başka ne yapılabilir ki…
FARUK ADİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir