YENİ BİR KONU

YENİ BİR KONU
Medya üzerinde çalışıyorum. Haberler, köşe yazıları, röportajlar, araştırma yazılarını takip edip değerlendirmelerini yapmak üzere buradayım.
Zaman zaman köşe yazarlarının yazılarını eleştirmek bazen tavsiye etmek bazen bağlantılarına ve kaynaklarına dikkat çekmek için. Köşe yazarlığı ülkemizde çok kuralsız ve dağınık halde yapılıyor. Bir çok gazetede sayısız köşe yazarı, köşelerinde gevezelik yapıyor. Köşe yazarlarının içinde fikri adamı eksikliği ilk göze çarpan konu. Gerçekten de köşe yazarlığı, fikir adamlığından soyutlanmış durumda. Bu durum, Hürriyet gazetesinin kurucusunun “fikirsiz gazete çıkaracağım” sözünün gerçekleştiğine mi işaret?
Köşe yazarlığının sahibine bir iktidar bahşettiği malum… Bu iktidar, ülkedeki tüm iktidar çeşitlerinden daha az denetimli ve daha az ahlaklı gibi geliyor bana. Hiç değilse eleştiri yoluyla durumun tespit edilmesinde fayda olduğu kanaatindeyim.
Haberler üzerinde yapacağım çalışmalar, konuların kaynakları, bağlantıları, işaret ettiği olaylar, muhtemel gelişmeler gibi boyutları içerecek. Bu tür çalışma konularının bir istihbarat zevki var ama öyle bir imkanımız olmadığını belirtelim. Benim ki, olay örgülerine dikkat çekmek, haberi, içinde yer aldığı kompozisyonla birlikte değerlendirmek gibi şeyler.
Takdir okuyucunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir