YENİ BİR YAZI SERİSİ “MÜSLÜMANLARIN TEŞKİLAT ANLAYIŞI”

YENİ BİR YAZI SERİSİ, MÜSLÜMANLARIN TEŞKİLAT ANLAYIŞI
Sosyal muhalefet projeksiyonu ile ilgili çalışmamız gösterdi ki, halkın en zayıf tarafı, teşkilat anlayışı ve teşkilatlanma mahareti. Teşkilat (örgüt) dendiğinde illegalite akla geliyor ve terörist faaliyetler zihni işgal ediyor. Yıllardır sosyalistlerin teşkilat konusundaki yoğun çalışmaları bu kelimenin manasının kaymasına sebep olmuş ve illegaliteyi ihtiva eder hale gelmiş. Kelime ve mefhum üzerindeki sosyalist yığınak, Müslümanların teşkilat meselesine mesafeli durmasına sebep olmuş görünüyor.
Gerçekten yirminci asır, sosyalist mücadele asrıydı dünyada. Sosyalistler mecburen teşkilat konusunda ciddi mesafe almışlardı. Özellikle illegal teşkilatlanma hususunda yirminci asrın tecrübe birikiminin ciddi bir kısmını ürettiler. Bundan dolayı teşkilat denildiğinde (kendi dilleriyle örgüt) bir müddet insanların zihnine sosyalist anlamlar üşüştü. Sovyetlerin yıkılması, yirminci asrın sonlarına doğru dünyada Müslümanların ciddi mücadelelere girmesi, teşkilat mefhumu üzerindeki sosyalist anlam yığınağını azalttı. Ne var ki hala Müslümanların zihinlerinde bu türden bir işgal zayıf da olsa devam ediyor.
Teşkilat denilen yapı, fevkalade önemli… Müslüman’ın hayatında ise çok daha önemli. Çünkü İslam, bir araya gelen iki Müslüman’ın birini diğerine başkan tayin eder, birinin başkan seçilmesini ısrarla tavsiye eder. İslam’ın inşa etmek istediği hayat, teşkilatlı (dolayısıyla medeni) bir hayattır. Bu sebeple insanın Müslüman olması, teşkilatlanması demektir. Önce manevi (fikri) manada, sonra da fiili alanda…
İslam’ın teşkilata ve teşkilatlı hayata bu kadar ehemmiyet vermesine rağmen Müslümanların teşkilat konusunda çok geri olması anlaşılır gibi değil. Bu günkü birçok problemin kaynağında da, teşkilat anlayışının olmaması, teşkilatlanılamaması yatıyor.
Meselenin ehemmiyeti, ilgilenmeyi şart kılıyor. Mesele de uzun olduğu için, birkaç yazının işi değil. Bu sebeple yazı serisine başladık. Hayırlısı…
HAKİ DEMİR
demirhaki@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir