AKIL İNŞASI-TATBİKAT

AKIL İNŞASI-TATBİKATBu eser akıl eğitiminin pratiğini göstermek için hazırlanmıştır. Uygulanabilir programlar yerine programlar oluşturabilmenin altyapısını izah etmeye dönüktür.

Doğrudan uygulanabilir programlar hazırlamak gerektiği vakadır. Fakat doğrudan uygulanabilir programlardan önce program üretebilmenin altyapısını oluşturmak gerekmektedir. Bunun sebebi, akıl eğitiminin birkaç boyutunun olmasıdır. Evde yapılacak akıl eğitimi ile okulda yapılacak akıl eğitimi farklılıklar gösterebilmekte ve ebeveyn ile öğretmenin uygulayacağı programlar arasında farklılıklar olabilmektedir. Kaldı ki akıl eğitimi aile ve okul ile sınırlı değildir. Cemiyetin de çocuklarla muhatap olurken çocuğun zihni gelişmesine etki ettiği ve bu durumun doğru veya yanlış bir akıl eğitimi olduğu kabul edilmelidir.

Ailede, okulda veya cemiyette çocuğun akıl eğitimi gerçekleştirilirken tek programın uygulanması imkânsızlığı hemen hatırlatılmalıdır. Güçlü kişilik özelliklerine sahip çocuklarla zayıf kişilik özelliklerine sahip çocukların akıl eğitimi aynı programla gerçekleştirilemez. Bu durum aynı sınıftaki öğrencilere farklı akıl eğitim programı uygulamayı gerektirdiği gibi aynı ailedeki kardeşlerin dahi farklı programlara tabi tutulmasını şart kılabilir.

Doğrudan uygulanabilir programlar hazırlanması halinde hangi programın hangi çocuğa (öğrenciye) uygulanacağı bilinmediğinde ciddi problemlerle karşılaşılacaktır. Güçlü akıl bünyeleri gerçekleştirmek istenirken, hastalıklı veya zayıf akıl bünyeleri geliştirmek gibi bir risk ile karşılaşma ihtimali her zaman vardır.

Doğrudan uygulanabilir programlar yerine, program üretebilme imkânının kazanılması daha doğru ve uygun olacaktır. Bu eser doğrudan uygulanabilir programlar yerine, program hazırlama altyapısını hazırlamak için kaleme alınmıştır.

 

*

 

“Akıl eğitimi -1- teori” isimli eserimiz, akıl eğitimi serisinin birinci cildidir. Bu eser ise (akıl eğitimi -2- pratik) akıl eğitimi serisinin ikinci cildidir. Akıl eğitimi serisinin üçüncü cildinde ise doğrudan uygulanabilir program alternatifleri incelenmiştir.

Üçüncü ciltte hazırlanmış olan uygulanabilir programlar aynı zamanda öğrenci profili çıkarma konusunu ele almıştır. Öğrenci profili çıkarıldığında hangi programın uygulanabileceği anlaşılmış olacaktır. Öğrenci profili (öğrenci tanımlama paketi) çalışması içinde testler, deneyler ve anketler de bulunmaktadır.

 

*

 

Ailenin ve öğretmenin akıl eğitimi konusunu anlamış olması gerekir. Zira akıl eğitimi konusu daha önce gündeme gelmiş bir konu değildir.

Akıl eğitimi konusunun literatüre dahi girmediği bir dünyada (en azından ülkemizde), akıl eğitiminin fikri altyapısı oluşmadan doğrudan uygulanabilir programları piyasaya sürmek, “doğru uygulamaları mümkün” ve “verimli neticeler almayı muhtemel” hale getirmeyecektir. Bu endişe ile akıl eğitimi konusunu üç ciltte toplamak ve doğrudan uygulanabilir programları ise en son cilde bırakmak mecburiyetinde kaldık.

İlk iki cildi önce yayınlamak ve üçüncü cildi ise bir müddet sonra yayınlama düşüncemiz, akıl eğitimi konusunun gündeme girmesi ve tartışılması içindir.

AKIL İNŞASI-TATBİKAT KİTABI İNDİR  akıl inşası tatbikat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.