AKIL İNŞASINDA SABIR EĞİTİMİ-3-

AKIL İNŞASINDA SABIR EĞİTİMİ-3-
Sabır eğitiminin en güzel ve etkili yollarından birisi, ziraatla meşgul olmaktır. Her insan küçük arazi parçasında (ticari nitelikli olması gerekmez) ziraat yapmalıdır. Bir dönüm veya birkaç yüz metre karede sebze, çiçek gibi zirai işlerle uğraşmalıdır. Büyükler için de bu çalışma hem dinlenme ve zihni yenileme hem de sabır testi ve eğitimi olur. Çocuklar içinse akıl inşa sürecinde çok faydalı olur.
Arazi imkanı olmayanlar balkonunda bile yapabilir. Zaten birçok ailenin böyle bir meşgalesi vardır. Balkonlarında çiçek yetiştirirler. Fakat bunu bir sabır eğitimi haline getirmezler. Çünkü sabır eğitiminin ne olduğunu ve nasıl yapılacağını bilmezler.
Arazide veya balkonda, çocuklar özel bölmeler ayrılmalı. Balkonda ise birkaç saksıyı çocuklara ayırarak bu eğitim verilebilir, arazi varsa yüz metre kare kadar bir kısım bir çocuğa ayrılabilir.
Ziraatın özelliği, canlı türü olması, yavaş yetişmesi, bakımının süreklilik arzetmesi, ortaya çıkan neticenin güzel olmasıdır. Sabır eğitiminde kullanılmasının sebepleri de zaten bunlar. Çocukların canlı türüyle ilgilenmesi gerekir. Fakat çocukların gerekli duyarlılık ve sorumluluğu göstermesi beklenemeyeceği için hoş olmayan neticelerin meydana gelme ihtimali her zaman vardır. Bu sebeple canlı türü olarak “canlılığın” en alt türüyle başlanmasından fayda var. Yani bir çiçeğin yaşaması için gerekli işleri yapamazsa, bir hayvan veya insanın zarar görmesinden daha az can sıkıcı bir durumdur. Çiçeklerle ilgilenmesi, bir taraftan canlı türüne karşı sorumluluk ve duyarlılık geliştirir diğer taraftan meydana gelebilecek olan zararları katlanabilir kılar.
Çiçeklerin yavaş büyümesi, sabır eğitiminin en önemli özelliğidir. Birkaç haftalık bir iş değil de en az bir mevsimlik iş olması, beklemeyi, sabretmeyi, zamana dayanmayı gerektirir. Sabrederken, beklemenin canlı bir örneği ile karşı karşıya olması, zamana dayanmasını mümkün kıldığı gibi anlamlı da kılar.
Çiçeğin büyümesi için yapabileceği işleri yaptıktan sonra beklemelidir. Beklemenin dışında yapacağı bir şey yok. Mesela çiçeğe öfkelenemez, onu itip kakamaz, herhangi bir şekilde etkilemesi mümkün olmaz. Suyunu, gübresini verecek, güneşe çıkaracak ve bekleyecek. Yapılacak iş az beklenecek zaman çok, tam bir sabır eğitimi. Fakat güzel bir çiçek, gül gibi bir eser ortaya çıkacağı için, özellikle de tomurcuklanmaya başladığı zaman, beklemek çok anlamlı hale gelir. Bu sebeple beklenebilir bir iştir.
Çiçeklerin büyümesi için dış müdahale yapılamaması ve onun doğal gelişiminin beklenmesi, çocuklarda, canlılara müdahale etmenin yanlış olduğunu anlatmanın en kolay ve doğru yolu olsa gerek. Çiçekler hareket edemediği için onu itip kakamaz, dilini anlamadığı için öfkelenemez. Kendi yapması gerekeni yapıp, bekleyecek. Şimdi ki ailelerin çocuk eğitiminde çektiği sıkıntılara ne kadar benziyor değil mi? Çocukların hemen öğrenmesini, hemen büyümesini, hemen akıllanmasını istiyorlar. Oysa canlı türlerinin doğal bir gelişimi var. O gelişim süreçleri içinde yapılması gerekenler yapılacak ve sabredilecek. Çocuklara daha çocukken böyle bir eğitimin verilmesindeki faydalar sayılamaz.
Bütün bunları yaparken, sabır eğitimi anlayışıyla yapmak gerekir. Çocuklar hiçbir şeyi kendiliklerinden anlamazlar. Onlara anlaması için yardımcı olmak gerekir. Sabır eğitimi anlayışı ile yapılmadığında, çocuklar o işi eğlence haline getirirler ve hiçbir fayda elde edilemez. Yapılan işleri sabır eğitimi haline getirmek zor değil. Çocuğun yaptığı işin önemli olduğunu, dikkat etmesi gerektiğini, sorumluluğunu yerine getirmesini anlatmak ve takip etmek gerekiyor. Meşgul olduğu işin canlı türü olması, bunları anlatmayı kolaylaştırır. Periyotlara dikkat etmek, mesuliyetini belli periyotlarla yapmasını temin etmek ve canlılarla meşgul olduğu hususundaki dikkatin canlı tutmak, işi sabır eğitimi haline getirir.
OSMAN GAZNELİ
osmangazneli@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.