AKPARTİ NEDEN İKTİDARDAN DÜŞMEZ?

AKPARTİ NEDEN İKTİDARDAN DÜŞÜRÜLEMEZ
Türkiye’deki muhalifler ve muhalefet düşüncesi çok basit, çok yüzeysel, çok beceriksizdir. Akparti’ye karşı yapabilecekleri hiçbir şey yok, sadece iktidardan düşmesini bekliyorlar. Akparti kendi kendine yıpranacak, aşınacak, halkın gözünden düşecek ve iktidardan uzaklaşacak. Bundan başka ümitleri yok. Muhalif düşüncelerin anlayabildiği tek şey şu, her iktidar zamanla yıpranır, küçülür, zayıflar ve iktidardan düşer. Tarihe baktıklarında böyle bir tecrübe birikiminin olduğunu görüyorlar, o tecrübelerden hareketle Akparti’nin de bir müddet sonra yıpranacağına inanıyorlar. Çok zavallı bir haldeler.
Aynı tarihe teşkilatın da baktığını, iktidarların neden zamanla yıprandığını çok özel metotlarla araştırdığını, yıpranma süreçlerinin önünün kesildiğini, aksine sürekli yükselme, büyüme hamlelerinin sosyal denklemlerini kurduğunu farketmiyorlar. Muhalefet gerçekten çok ucuz, her şeyin tarihte olduğu gibi tekrar edeceğini zannediyor, tarihi doğru okuyup ders çıkaranların tarihin akışını değiştirdiğini bilmiyorlar. Fikir üretemedikleri için tarihin tekrar edeceğine iman ediyorlar, fikir üretebilecek kapasitede olsalar, tarihin akışının değiştirilebilir olduğunu, tarihi tecrübelerin tekrarlanmasının kaçınılmaz olmadığını görürler.
Her seçim öncesinde Akparti’nin yıprandığını, bunun tarihi bir gerçek olduğunu, kamuoyu araştırmaları ne derse desin mutlaka oy kaybedeceğini ve iktidardan düşeceğini yüksek sesle iddia ediyorlar. Bu gün itibariyle tam on yıl oldu, üç genel seçim, üç yerel seçim, iki referandum yaşandı, hepsinde de siyasi tarihe Akparti zaferi yazıldı. On yıl geçtikten sonra yani bu günlerde Akparti’nin oylarının azalmadığını, önümüzdeki seçimlerde de iktidar olacağını, cumhurbaşkanının Akparti’den seçileceğini kabullendiler. On yıllık sürede hala meseleyi anlamadılar sadece kabullendiler.
Kabullendiler ama her fırsatta, oyların azaldığını gösteren her kamuoyu araştırmasında sevinçten yerlerinden zıplıyorlar. Önümüzdeki seçim süreçlerinde, yani üç seçimde (mahalli seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçim) Akparti’nin aldığı oyu gördüklerinde tüm ümitlerini kaybedecekler, bir daha ümitlenemeyecek hala geleceklerdir.
*
Meselenin sırrı nerede? Akparti neden oy kaybetmiyor, neden zayıflamıyor, neden iktidardan düşürülemiyor? Bilenler için basit bir sebebi var, bilmeyenler ise artık Akparti kadrolarının sihirbaz olduğuna inanmak üzere… Meselenin esasına birkaç başlık altında kısaca temas edelim.
Zamana karşı diri kalma, yıpranmama sebebi nedir? Çünkü Akparti zamanın muhtevasını kendisi dolduruyor. Zaman Akparti’nin şarkısını söylüyor. Zamanın bir siyasi hareketi yıpratabilmesinin şartı, siyasi hareketin zaman ile çatışmasıdır. Akparti önce zamanın akışına uygun hareket etti, daha sonraları güçlendiğinde zamanın yönünü değiştirmeye başladı, şimdi ise zamanı yönetiyor. Hatırlayın, ilk dönem de AB üyeliği şarkısını söyledi, o zamanlar halkın yüzde altmışından daha yüksek bir oranda AB üyeliği isteniyordu. Güçlendikten sonra zamanın yönünü değiştirmeye başladı, biraz kendi zamana uyuyor, biraz da zamanı kendi hedefine yönlendiriyordu. Şimdi ise zamanı tamamen yönetiyor, AB üyeliğini isteyip istemediğine kendisi karar veriyor, kendi verdiği karar ise halk tarafından kabul ediliyor.
Zaman Akparti’yi yıpratamıyor çünkü Akparti zamanı işgal ediyor. Türkiye gündemine bakıldığında görülecektir, Akparti bin adet gündem oluşturuyorsa, diğerleri bir adet gündem oluşturuyor. Zaman, başkalarının, siyasi muhalefetin veya başka tür muhalefetin inisiyatifine geçmiyor, Akparti dışında hiçbir güç zamanı bu kadar zapt altında tutamıyor.
Gündemi oluşturan zamana hakimdir. Akparti gündem oluştururken, yaptığı bazı araştırmalar üzerinden gidiyor, araştırma neticelerine göre halkın talep ve tercihlerini kendi siyaset anlayışı ve tercihi olarak seslendiriyor. Halkın büyük çoğunluğunun istediği bir konuyu kendi siyasi düşüncesi olarak gündeme getirdiğinde, muhalefete kalan alternatifler halkın reddettikleri ihtimallerdir. Duruma bakar mısınız, Akparti bir konuyu gündeme getirdiğinde muhalefetin yapabileceği iki şey kalıyor, ya Akparti’ye katılacak ve destek verecek veya halkın reddettiği karşı ihtimalin peşine gidecek… İki ihtimalde de kaybediyor.
Zamanın yıpratıcı ve aşındırıcı etkisi, on yıldan beri iktidar üzerinde değil, muhalefet üzerinde gerçekleşiyor. Akparti bazı dönemlerde sarsıldı ama muhalefet daha fazla sarsıldı. Oyların Akparti’den ayrılması için gidecek bir parti bulması lazım. Akparti, bir taraftan zamana karşı direnme yollarını geliştiriyor ama diğer yandan da muhalefetin zamana karşı direnmesinin yollarını kapatıyor.
Akparti’nin zamana dayanması ile ilgili en önemli konu bunlardan başka. Şu anda yazmamız gerekmiyor çünkü stratejik bir bilgi… Belki ilerde yazmamız mümkün hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.