AKPARTİ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ VE FİKİR AYARI

AKP TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ VE FİKİR AYARI
Bu ülkede bir konuyu dengeli şekilde anlamak nasip olmayacak… İfrat ile tefrit arasına salıncak kurduk sallanıp duruyoruz. Bir uca savrulunca, akıl, diğer ucu görüyor, bir türlü dengeyi bulamıyor. Bir uçtaki yanlışları ve zararları bir müddet tecrübe ediyor ve diğer uca atlıyor. Sadece pratik ile ilgili konularla da sınırlı değil bu husus… İslam’ın anlaşılmasından başlamak üzere her konuda mevcut…
Akparti tüzük meselesi neydi, hatırlayalım. Üç dönem üst üste milletvekili seçilenler, dördüncü dönem seçilemiyorlar. Bu kural ve uygulamanın tecrübe arkaplanı neydi? Merhum Erbakan’ın genel başkanlığı bir türlü bırakmamasıydı. Yani liderlik koltuğu ve onun çevresindeki kadrolar bir türlü rotasyona tabi tutulamıyor ve değiştirilemiyordu. Gerçekten ülkede liderlik (mesele Erbakan’dan ibaret değil) bazı şahısların “özel mülkiyetine” geçti. O kadar ki kamu kurumları da bürokrasi tarafından özel mülkiyet konusu haline getirildi. Bu durumun bir şekilde düzeltilmesi gerekiyordu ve bir yerden başlanması şarttı.
Akparti bu işi başlattı. İyi de yaptı. Fakat şimdi önceki tecrübenin tersine işleyen bir durum var. Bu defa halkın teveccüh ettiği, oy vereceği, iyi yöneten kadroların tasfiyesi sözkonusu. Haki Bey bu işle ilgilenseydi sanırım, “tanzim mahareti zafiyeti” derdi buna. Bir konuyu tanzim ederken, her ihtimali düşünmek gerekiyor. Tamam insanlar her ihtimali düşünemeyebilirler ama mümkün olan en fazla ihtimali taramak gerekiyor. Tam da bu noktada kadroların (insanların) ufukları ortaya çıkıyor.
Şimdi ne olacak? Bir tarafta prensibiniz (tüzük kuralınız) var, diğer tarafta kendi koyduğunuz kural ile kendinizi (tecrübeleri ve donanımlı kadrolarınızı) tasfiye ediyorsunuz. Olacak iş mi bu?
Gerçekten tanzim zafiyeti var. Bu ülkede seksen yıldır hayatı, devleti ve sair her şeyi ordu tanzim ettiği için halkın (hatta fikir adamlarının) tanzim mahareti sıfıra yaklaştı. Ordu da adam gibi bir tanzim yapsa gam çekmeyeceğim. Her tanzim hamlesi (en üst seviyedeki misali anayasadır) on yıllık tadilatlara ihtiyaç duydu. Bunlar kendi açılarından tabii ki. Bizim açımızdan her tanzim hamleleri faciaydı, tadilat çabaları da aynı facianın parçasıydı.
Bu konu nasıl teşhis edilir? Yazımızın başlığında olduğu gibi “fikri ayar” mı demeliyiz, yoksa her zamanki ismiyle “denge” mi? Fikri ayarı bir türlü tutturamıyorlar, dengeyi bir türlü bulamıyorlar. Ülkenin tecrübesi de buna kafi gelmiyor galiba. Bir liderin üç dönem üst üste milletvekili seçilerek iktidarda kalması ve dördüncü döneme hala halkta kredisinin olması Menderes misali dışında bir tecrübeye sahip değil. Uzun dönem milletvekili seçilenler var ama üst üste dört dönem iktidar olacak oy çokluğuna sahip olan biri yok. Öyleyse iktidardan düşünce veya üç dönem iktidar olamayınca koltuğu bıraksın diye getirilen bir kural. Allah’ın hikmetine bakın ki, dördüncü dönem için kamuoyu araştırmaları yüzde ellilerin üstünü gösteriyor. Erdoğan giderse o oranda oy alır mı şüpheli. Öyleyse ne yapmalı?
Akparti’nin tüm üst kadrosunun meclis dışı kalacağı bir durum var. Tecrübeli, donanımlı kadrolar meclis dışında kaldığı zaman, iktidara gelebilir mi, gelirse yönetebilir mi? Özellikle de dünyanın içinde bulunduğu durum göz önüne alınırsa, bu kadroların tasfiye edilmesine tahammül etmek mümkün değil.
Daha önceki örneklerde kurultay ile götürülemeyen liderler ve yakın kadroları tüzükle götürülmek için bu kural getirilmişti. Şimdi ise yerlerinde kalması gereken adamlar tüzükle tasfiye ediliyor. Dar ufuklu adamların el attığı işlerin neticesi bu işte… Evet, Akparti kadroları için söylüyorum. Yazının başından beri tecrübeli, donanımlı, kıymetli kadrolar dediğime bakmayın, o sözler ülkenin ortalamasına göre öyledir. Gerçek testler yapıldığında görülür ki bunlar bile ufuk darlığı çekiyorlar. İşte misali önümüzde duruyor.
Tüzük değişikliği için ne bekliyorlar? Halkın sokaklara dökülüp nümayiş mi yapmasını istiyorlar? Nazlanıyorlar mı yani… “Hadi bize, gitmeyin deyin” gibi… Gevezelik yapmadan şu tüzüğü değiştirseler de işimize baksak.
FARUK ADİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir