Allah uyumaz!

Kaderimizde Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi ile yan yana namaz kılmak da varmış. (Bu bir fazilet mevzusu değil, durum özetidir.) Yakından gördük, hutbesini dinledik. 87 yaşında bir delikanlı. Minber dar geliyordu  ruhuna.
Hutbesinde Zulüm altındaki İslam coğrafyasından özellikle de Mısır ve Suriye’den bahsetti. Mısırlı kardeşlerimizin kesinlikle muzaffer olduklarını Allah’ın kafirlere mühlet vereceğini bununla beraber kafirleri asla ihmal etmeyeceğini şu ayetle anlattı:
“Onlara mühlet veriyorum. Şüphesiz benim tuzağım sağlamdır.” Kalem-45
Yusuf’un sıkıntı çekmeksizin melik olmadığını Ümmet’in de sıkıntı çekmeden dünya ve ahiret saadetine erişemeyeceğini anlattı. Allah’ın yardımının yakın olduğunu söyledi ve şu ayeti okudu:
“Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber müminler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı pek yakındır.” Bakara-214

Müslümanların –özellikle Mısır Müslümanlarının- bu olaylar karşısında gevşememesi ve üzülmemesi gerektiğini ve kazananların kesinlikle Müslümanlar olduğunu-olacağını ayeti celile ile açıkladı:
Gevşemeyin, hüzünlenmeyin. Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz. Ali İmran-139
Sabredenlerin ve muhsinlerin ecrinin zayi olmayacağından bahsetti: İşte ayet;
“Çünkü kim kötülükten sakınır ve sabrederse, şüphesiz Allah iyilik yapanların mükafatını zayi etmez”   Yusuf- 90
Hutbesinde kalbi;  kafesini ve gözyaşları; göz kapaklarını sıkça zorladı. Mısır’da yaşanan zulmü anlatırken kendisi ve dinleyenleri gözyaşlarına boğuldu.
Sisi taraftarı bir amcanın İhvan-ı Müslimin’in namaz kıldığı camiye girmesi ve İHVAN’ın ibadetlerinde ne kadar kalbi selim-mutmain-huzurlu olduklarını görünce çocuklarına “Siz gidin! Ben asla bu camiden ayrılmam. Burada şehit olmayı diliyorum” dediğini anlattı.
Mısır’da İhvan-ı Müslimin’in ‘Sadece ve sadece Rabbim Allah’ dedikleri için şehit edildiğinden söz etti.
Üstat Yusuf El-Karadavi’nin çarpıcı ifadelerinden birkaçı:
“Ben Mısırlıyım.
Ben Katarlıyım.
Ben Türküm.
Ben Müslümanım.”
“Suriye kalbimizin derinliklerinde.”
“Allah uyumaz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir