AMERİKA ÇÖKÜYOR-2 (ÇÖKEN SAĞLIK SİSTEMİ VE AÇLIK SORUNLARI)

PATLAYAN SOSYAL YARDIM HARCAMALARI

Devletin hemen hiç bir alanda olmadığı, mümkün olan tüm kurumların özel sermaye eliyle yürütüldüğü bir sistemle idare ediliyordu bugüne kadar. Bugün artık tıkandı.

Halkın parası üç beş sermaye merkezinde birikti ve halkın çok ciddi bir kısmı gıda ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma geldiler.

Amerikada 100 milyon kişi, 80 farklı sosyal yardım programlarının en az birinden yardım alıyor. Birçoğu birden fazla kurumdan yardım alıyor. Alttaki grafik yıllara göre yardım alan kişilerin sayısını gösteriyor.

Grafik hane halkından en az bir konuda yardım alanların yıllara göre dağılımını içerir.(Evsizler bu grafikte yok, onların durumu bilinmiyor olmalı.)
Kaynak: Nüfus idaresi Hanehalkı gelir durumu ve sosyal yardım programına katılım durumu araştırması.

Yapılan bir araştırma, göçmenlerin %43’ünün en az 20 yıldır Sosyal yardım aldığını gösteriyor.

Gıda Yardımları

Gıda fişi kullanımı hiç olmadığı kadar yüksek düzeyde. Aş evlerine yapılan talep de aynı şekilde tarihte ilk defa bu kadar yüksek. Orta sınıf küçülmeye devam ediyor (Orta Sınıfın Durumu – 84 istatistiki veri) ve açlık sınırında veya altında yaşayan Amerikalı sayısı da gittikçe artıyor. Amerikan halkı eşi benzeri görülmemiş bir açlığa şahit oluyor. Ülke genelindeki, özellikle tatil günlerinde aşevlerine(pişmiş veya pişmemiş gıda için) yapılan aşırı talepleri karşılayamadığı için birçok insanı geri çevirmek zorunda kalıyor. Bu sorun gittikçe artıyor. Birçok gıda deposu da boşalmış durumda olduğu için insanları geri çeviriyor.

Bir hesaplamaya göre, gıda fişi kullananların(devletin gıda yardımından faydalananlar) sayısı Alaska, Arkansas, Connecticut, Delaware, District of Columbia, Hawaii, Idaho, Iowa, Kansas, Maine, Mississippi, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Mexico, North Dakota, Oklahoma, Oregon, Rhode Island, South Dakota, Utah, Vermont, West Virginia, ve Wyoming eyaletlerindeki toplam nüfustan daha fazla.

Örneğin Maine eyaleti’nin resmi internet sitesindeki ifade şu şekilde:
Maine’de açlık oranları %12.6 seviyelerinde dolaşıyor, %13.1 olan ülke ortalamasının çok az altında ve gıda kalitesi gittikçe azalıyor.

Ulusal Ekonomik Araştırma Ajansının 2011 raporuna göre insanların %14.9 u açlık sınırında ve altında, %5.7 si ciddi boyutlarda sorun yaşıyor.

Ekim 2008 de gıda fişi kullanan 30.8 milyon kişi varken, Ağustos 2012 itibariyle bu sayı 47.1 milyon.

Şu anda her 7 Amerikalı’dan biri gıda yardımı alırken her 4 çocuktan biri de bu yardıma muhtaç durumda.

Amerikan Nüfus İdaresinin bildirdiği sayılara göre, geçen yıl açlık sınırı ve altında yaşayan Amerikalı sayısı Amerikan tarihinde daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde 49.7 milyon.

Bir üniversitenin yaptığı çalışma, çocuk açlıklarının ABD ekonomisine olan maliyeti 500 milyar dolar oldunu belirtiyor. (Zavallılığa bakın ki, insanların açlığı ekonomik ifadelerle değerlendiriliyor ve ticari zarar mesabesinde değerlendiriliyor.)

Reuters da yayınlanan bir makaleye göre zaten Newyorkluların 6 da 1’inin gıda harcamalarını karşılayamıyorken ve düzenli olarak gıda yardımı alıyorken, Sandy kasırgasıyla bu oran daha da arttı.

Devletin gıda fişi programı için harcadığı para 2011 yılında 71.8 milyar dolar.

Gıda Sorunu – 20 istatistiki veri

Sağlık Yardımları

Devletten sağlık desteği alanların sayısı 2000 yılında 34 milyon kişi iken 2011 yılında 54 milyona yükselmiş. Bir zamanlar çok fakirlere yardım edilen bu programdan 1965 yılında sadece 50 Amerikalı’dan 1’i yararlanıyordu, bu oran bugün 6 da 1 e yükselmiş durumda.

Son 4 yılda fazladan 16 milyon kişi bu hizmetten faydalanmaya başladı.

2025’e kadar 130.000 doktor’un eksileceği öngörülüyor.
Doctor Patient Medical Association’ın yaptığı araştırmaya göre doktorların %83 ü istifa etmeyi aklından geçirmiş. (Hasta sayısının artmasından dolayı…)

Randevu alma süresi çok uzun. Bir uzman doktor’dan ortalama 33 günle 55 gün sonrasına randevu alınabiliyor!

2009 yılında devletin sağlık harcamaları 2.47 trilyon dolar. 2019 yılında bu meblağın 4.5 trilyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Hastaneler devletten yılda toplam 10 trilyon dolar daha fazla tahsilat yapıyor.(Kontrolden çıkmış bir dolandırıcılık var.)

Çalışma yaşındaki Amerikalıların %41 i ya sağlık borcunu ödemekte zorluk çekiyor ya da ödeyemiyor.

Büyük sağlık sigorta şirketleri Amerikayı sömürüyor. Önde gelen 4 büyük şirketin 2009 yılındaki karı 12.2 milyar dolar.

Amerikan Sağlık Sisteminin Çöküşüne İşaret Eden Diğer istatistikler

Hal böyleyken Amerika’da bir diğer kesim de farklı bir açıdan isyan ediyor. Bunca insanın gıda ve sağlık ihtiyaçlarını gidermek için yapılan yeni vergi sistemi zengin kesimin işine gelmiyor. Kimse parasını paylaşmak istemiyor.

Kendi insanına bile yağmurlu havada bir damla su vermeyecek bir zihniyet temeline oturtulan bir medeniyetin, dünya’ya demokrasi(ki esasında bir safsatadır) adı altında uygarlık(!) dağıttığını zanneden batının Avrupa kısmı da aslında Amerika’dan çok farklı durumda değil. Amerika dosyasından sonra fırsat bulabilirsek inşallah Avrupa dosyasını da oluşturmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir