ANADOLU ARAŞTIRMALARI-POLEMİK MEYDANI-1-

ANADOLU ARAŞTIRMALARI-POLEMİK MEYDANI-1-
www.polemikmeydani.com sitesini, www.buyukdoguplatformu.com sitesi vesilesiyle tanıdık. Büyük Doğu Platformu, bizden yazıları isteyince haberdar olduk ve takip etmeye başladık, orada aynı zamanda polemik meydanı sitesinden de iktibas yapıldığını görünce göz atmak ihtiyacı hissettik. Böylece takip listemize yeni bir site daha eklendi.
Polemik meydanı birçok ilginçlikler (orjinallik mi desek acaba) taşıyor. Sitenin adı polemik meydanı ama site yazarlarından Abdullah TATLI, polemik değil, fikir üretiyor, yazılarını da belli bir disiplin içinde yazıyor. Mustafa Karaşahin ise “Siyaset bilimci-Stratejist” sıfatıyla sanki ciddi kaynaklara sahipmiş intibaı bırakan yazılara imza atıyor.
*
Aslında polemik meydanı yazılarımıza Abdullah Tatlı ile başlayacaktık, çünkü Abdullah bey sitenin fikir adamı gibi görünüyor, yazıları bu hususu izhar ediyor. Fakat taksim hadisesi başlayınca, Mustafa Karaşahin’in yazılarına dikkat çekmek, onunla başlamak gerekti. Gerçekten ilginç bir yaklaşımı var, Müslümanların Mustafa beyi takip etmesi gerektiğini düşünüyoruz.
*
Mustafa Karaşahin, 04.06.2013 tarihinde, sabah saat 08.29 da yayınladığı yazısında Müslümanlara şu çağrıyı yapıyor; “Müslümanlar, Gösterilerden Uzak Durun”… Yazının muhtevasında, gösterilerin tamamının kaydedildiğini, telefon ve sosyal medyanın takip edildiğini, gösterilere katılanların hukuk önüne çıkarılacağını ve hesap sorulacağını söyleyerek, Müslümanların meydanlardan uzak durmalarını, bu hesaplaşmada, tabir-i caizse “ara dayağı” yememelerini öğütlüyor. Sitemizde zaten bu yazıya dikkat çektik ve okunmasını tavsiye ettik. Çünkü yazının muhtevası mühimdi ve Müslümanları ikaz etme mesuliyetimiz vardı.
Dikkat çekici nokta, Mustafa beyin o yazıyı yayınlamasından bir müddet sonra gözaltı haberlerinin gelmesiydi. Mustafa Bey o yazıyı bazı kaynaklara ve oradan aldığı bilgilere dayanarak mı yazmıştı yoksa hadiseleri okumasının neticesinde gördüğü bir ihtimal miydi, bilinmez. Fakat her iki ihtimalde de Mustafa Beyin yazısı önemliydi, öyleyse Mustafa Bey takip edilmesi gereken birisidir.
Herhangi bir yazarı tavsiye etmek kolay iş değil bu devirde. Manipülasyona gelme ihtimali var, istismarcılara rastlama ihtimali var. Bu sebeple, bizim tavsiyemiz, bugünkü tarihe kadar yazdıkları için olsun, şimdilik.
*
Mustafa Beyin dikkat çeken yazıları sadece taksim hadisesi ile ilgili olanlar değil elbette. Genel olarak Akparti ile ilgili yazıları dikkat çekici. Akparti’nin bazı projelerinden bahsettiği yazılarındaki isabet oranı çok yüksek… İsminin başındaki “siyaset bilimci-stratejist” titrini hakettiğini düşünüyoruz.
Hadiseleri okuma, yorumlama, ifade etme şekli, dili, üslubu çok farklı. Doğrusu “kendinde merkezleşen” bir edası olduğu seziliyor ama Türkiye’de o özellik, bir tane kitap bile yazmamış olan adamlar da bile var. Onlar hakkediyorsa, Mustafa Bey çoktan hakediyor. Tabii ki hoş bir eda değil ama bu piyasada tevazuun işe yaramadığını kırk defa test etmiş birisi olarak, o halini de görmezden geliyoruz.
*
Gelecek yazılarımızda bahsetmeyi düşündüğümüz Abdullah Tatlı Beyi de kattığımızda, www.polemikmeydani.com sitesinin takip edilmesinde fayda görüyoruz. Fikir veya fikir sitesi arayanlar için önemli bir adres, her ne kadar sitenin ismini beğenmesek de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.