ARINÇ’A SUİKAST İDDİASINA DAİR İHTİMALLER

ARINÇ’A SUİKAST İDDİASINA DAİR İHTİMALLER

Bülent ARINÇ’A suikast iddiası ile ilgili ihtimalleri tarayalım. Bakalım bir konu hakkındaki düşünce ufkumuz nerelere kadar ulaşabiliyor. Ankara’da siyaset veya bürokrasi çevrelerinde bulunanların hadiseler ile ilgili bilgisinin bizden daha fazla ve derin olduğu vakadır. Suikast iddialarına dair “ihtimal taraması” yapıp bunu kaydettikten sonra fikri takibini yaparak kendimizi test edebiliriz. Böylece hem düşünce ufkumuzu, hem düşünce derinliğimizi hem de düşünce maharetimizi görmüş oluruz.

*Subayların hadise mahallinde bulunmaları ile ilgili ihtimal taraması…

*İhtimal -1-

Yakalanan albay ile binbaşı, suikast için saha çalışması yapıyorlardı. Bir müddetten beri saha çalışması yapmışlar ve artık son hazırlıklar (planın son olarak gözden geçirilmesi) için hadise mahallinde keşif halindeydiler.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi için gereken ihtimaller nelerdir?

**İhtimal -1-
Hazırlık çalışmasını başka personel (daha düşük rütbeli subaylar) yapmışlar ve planın son olarak gözden geçirilmesi ve suikast timinin kumanda heyeti tarafından onay verilmesi için hadise mahalli albay ve binbaşı tarafından tetkik edilmektedir.

**İhtimal -2-
Suikast hazırlık çalışmasını da bizzat albay ve binbaşı yapıyordur. Zira eylem çok büyük olduğu için alt rütbedeki subaylara güvenilmemektedir. Bu sebeple hala hazırlık çalışmaları için albay ile binbaşı suikast mahallinde çalışmalarını sürdürmektedirler.
Suikast listesinin başbakan, meclis başkanı ve bazı bakanları da kapsadığı iddiaları düşünülürse tüm hazırlıkların albay ve binbaşı rütbelerindeki subaylar tarafından yapılması anlaşılabilir hale geliyor.

**İhtimal -3-
Bu ve benzeri çalışmalar için artık sivil insan kaynaklarından personel temin edememektedirler. Artık doğrudan subay kadrolarını hareket geçirmeye başlamışlardır. Ergenekon soruşturmaları ve davaları dikkatle gözden geçirilirse, sivil kanadın daha çabuk ve kolay çözüldüğü vakadır. Bu sebeple sivil personele güvenmediklerinden dolayı da subay kadrolarından timler oluşturmayı tercih ediyorlardır.

*İhtimal -2-

Genelkurmay başkanlığının açıkladığı üzere; albay ile binbaşı hadise mahallinde, karargahtan bilgi sızdıran bir subayı takip için bulunuyorlardı.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi için gereken ihtimaller nelerdir?

**İhtimal -1-
Karargahtan bilgi sızdıran subayın o gün Bülent ARINÇ’IN evinde olduğu istihbaratı gelmiş olmalıdır. (Bu hadise kamuoyuna yansıdı) Fakat o gün ve o saat ARINÇ’IN Manisa’da olduğu ve televizyonda canlı yayında bulunduğu hatırlanırsa, bu ihtimalin gerçekleşmesi için operasyonu yönetenlerin fevkalade ahmak olması veya kendi kaynakları tarafından aldatılması gerekir.

**İhtimal -2-
Karargahtan bilgi sızdıran subayın peşinde oldukları ihtimalini doğru kabul etmek için o bölgede mukim bir subay olması gerekir. Böyle bir bilgi kamuoyu ile paylaşılmadı. Zaten subayların lojmanlarda oturduğu ve lojman dışında oturan subay bulunmadığı bu ülkede on yaşındaki çocuklar tarafından dahi bilinmektedir. Ne kadar komik bir durum

**İhtimal -3-
Karargahtan bilgi sızdıran subayın o bölgede bulunmasının gerekçesi açıklanmalıdır. Bilgi sızdıran subay o bölgede hangi sebeple bulunuyor ki, o bölgede takip ve tarassut yapılmaktadır. Bu nokta açıklanamazsa, ajan/subay takibi ihtimali boşa çıkmaktadır.

*İhtimal -3-

Genelkurmayda veya ordunun herhangi bir birimindeki oluşumların, Bülent ARINÇ veya diğer hükümet üyelerine suikast düzenleneceğine dair gözdağı vermek maksadıyla iki subayı ellerinde adres kağıdı ile deşifre etmesidir. Yani hükümetin fazla ileri gittiği, artık hükümet üyelerine suikast düzenlenmesi düşünülecek kadar işin ciddi olduğu, hükümetin mevcut pozisyonundan daha ileri gitmemesi ve geri çekilmesini ihtar etmek için iki subay ortaya atılmış olabilir.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi için gereken ihtimaller nelerdir?

**İhtimal -1-
Siyaset müessesesi ile ordu arasındaki mücadele “nihai hesaplaşma” noktasına doğru hızla ilerliyor olmalı ve ordunun veya ordu içinde oluşan illegal birimlerin hükümete resmi olarak ve doğrudan bu mesajı verememesi ve dolaylı mesaj verilmeye çalışılmış olmalı…

**İhtimal -2-
Subayları askerlerin önüne atarken, yakalandıkları durumun suç teşkil etmediği ve cezayı gerektirmediği öngörülmüş olmalıdır. Eğer böyleyse, gelişen olaylara ve olayların neticelerine bakıldığında ordu içinde bu planı hazırlayanın başı dertte demektir. Neticeleri o kadar ağır olmuştur ki, bu planın sahibi ya intihar eder veya infaz edilir.

*Subayların yakalanma zamanı ile ilgili ihtimal taraması…

*İhtimal -1-

Subayların suikast çalışması hakkındaki istihbarat o gün gelmiştir. İstihbaratın yeni olması o gün yakalanmalarını izah eder.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi için gereken ihtimaller nelerdir?

**İhtimal -1-
Hükümete bağlı istihbarat kuruluşları zaaf içindedir ve bir ihbar neticesi bilgi edinilmiş ve biraz da panikle baskın düzenlenerek subaylar yakalanmıştır.

**İhtimal -2-
Hükümete bağlı istihbarat kuruluşları zaaf içindedir fakat subayları yeni fark etmişler ve yakalamışlardır.

*İhtimal -2-

Subaylar ve suikast niyetleri bilinmekte ve bir müddetten beri takip edilmektedir. Yakalanmaları için uygun bir zaman beklenmektedir. Özellikle de suçüstü yakalamak için mütemadiyen takip edilmektedir.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi için gereken ihtimaller nelerdir?

**İhtimal -1-
Hükümete bağlı istihbarat kuruluşları güçlü ve cevvaldir ve subaylar takip ve tarassut altındadır.

**İhtimal -2-
Suçüstü hali gerçekleşmemesine rağmen yakalanmalarının sebebi, takip insiyatifini kaybetme ihtimali olabilir.

**İhtimal -3-
Suçüstü yakalayabilmek için takip devam etmekte ve takip insiyatifi de muhafaza edilmektedir. Fakat başka bir gelişme yaşanmış ve ona misilleme olarak subaylar yakalanmıştır.
Mesela hükümet, İlker BAŞBUĞ’un savaş gemisindeki açıklamalarına kızmış fakat cevabı siyasi beyanlarla değil dolaylı olarak suikast timini yakalayarak vermiştir. Suikast timinin yakalanmasından sonraki gelişmelere bakıldığında bu ihtimal mantıklı görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir