BİRAZ DA AKPARTİ’Yİ TENKİT EDELİM

BİRAZ DA AKPARTİ’Yİ TENKİT EDELİM
Hiçbir şahıs ve müessesenin “dokunulmaz olmadığı” prensibi, dünya görüşümüzün unutulmaması gereken şiarlarındandır. Tenkit bahsinin de doğru anlaşılmadığı ve yapılmadığı bir piyasada yaşıyor olmak can sıkıcı bir durum. Bu sebeple faydalı işler yapan şahıs ve müesseseleri tenkit konusunda biraz temkinli davranıyoruz. “Meyveli ağacı taşlamak” gibi bir abesle iştigal etmek istemiyoruz. Doğru ve faydalı işler yapan insanların da yanlış yapabileceğini biliyoruz fakat bu insanların aynı zamanda muhafaza edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tenkidin, “kıyım” makinesi gibi çalıştırıldığı bir piyasada, önce tenkidin tenkit edilmesi lüzumunu biliyoruz.
Ölçülü davranmak mesuliyetini ihmal etmeksizin meseleye bakmak gerekiyor. Müslüman’ın bariz vasıflarından birisi, “hakperestliktir”. Hakkı teslim etmeyen hiçbir fikir, yorum ve tenkit, maksadına ulaşmaz. Zaten tenkit salahiyeti, hakkı teslim etmeyi bilenlere aittir. Bu duygu ve düşüncelerle meseleye baktım da, Akparti’yi uzun süredir tenkit etmediğimizi fark ettim. Bu kadar geniş bir müsamaha galiba doğru değil.
Akparti’nin doğruları ile beraber yanlışlarını da teşhis etmek ve kamuoyu ile paylaşmak mesuliyetimizi unutmamalıyız. Bu zamana kadar zihnimizde birikmiş olan ve fırsatını bulamadığımız (belki de yazmak istemediğimiz) meseleleri, tenkit süzgecinden geçirerek yazma zamanı geldi.
Akparti tenkit serisini başlatıyoruz. Tenkitlerimiz, mümkün olduğunca tekliflerle beraber gelecek. Fakat her tenkit konusunda bir teklifte bulunma imkanımız olmadığı malum.
Bakalım ortaya ne çıkacak?
HAKİ DEMİR
demirhaki@gmail.com

BİRAZ DA AKPARTİ’Yİ TENKİT EDELİM” hakkında 1 yorum

  1. üstadım akpartinin beğendiğimiz yaptıklarından eksik olan yerleri, eklememiz gerekenleri, tedbirin başarıyı engellediği yerleri, ele geçen fırsatları daha hızlı değerlendirilmesinin zaruretini, taşra teşkilatının daha titiz değerlendirilmelerden geçmesinin önemini vs. konuları güncelleştirip başarıda tuzumuz olsun gerekliliğine inanıyor oldukça objektif olunması ve bunun zatı aliniz tarafından ince bir marifetle yürütüleceğine inanıyor başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir