“BUGÜN OLSA YAPMAZDIM”

“BUGÜN OLSA YAPMAZDIM”
TBMM darbeleri ve muhtıraları araştırma komisyonunun 28 şubat alt komisyonunun dinlediği adamlar ilginç şeyler söylüyorlar. Hepsi de ifadesinin sonunda “bugün olsa yapmazdım” gibi laflar ediyor. TİST eski başkanlarından Refik BAYDUR hariç…
“Bugün olsa yapmazdım” diyenler, sanki yapabilirlermiş gibi günah mı çıkarıyor? Biz yiğit adamı severiz, yiğitlik, “bugün olsa yine yapardım” diyen Refik BAYDUR’un tavrıdır.
Ogün atmosfer öyleydi, darbeye yardım etmek kolaydı, zor olan darbeye karşı çıkmaktı. Bugün de zor olan darbe taraftarlığı yapmak… Anlatmaya çalıştığımız, “zor olan yapmak”, “yiğitlik yapmak” için yanlış yapılmasını teşvik etmek değil. Anlatmaya çalıştığımız şey, bir dünya görüşüne sahip olmak, dünya görüşünün şahsiyetini kuşanmaktır. “Ogün hava öyleydi yaptım, şimdi olsa yapmazdım” diyenler, hiçbir düşünceye sahip olmayan, atmosfere göre hareket eden şahsiyetsizlerin ta kendisidir. Sen bugün yapamazsın zaten be adam… Sen o işin adamı değilsin, sen atmosferin adamısın, sen rüzgarın yönüne bakan şahsiyetsizin tekisin.
Alt komisyonun takip edilmesini tavsiye ederim. Türkiye’de ne kadar adam olduğunu gösterecek bir iş… Kendi kendine varolabilen, düşüncesi ve dünya görüşü ile ayakta kalabilen kaç tane insan olduğu görülüyor. Özellikle 28 Şubat sürecindeki ateist, Kemalist, solcu koalisyonun ne kadar adamı varmış anlaşılıyor. İçlerinden birkaç tane kahraman çıkabilmiş değil, Refik BAYDUR hariç…
Müslümanların hangi süreçlerden geçerek bugüne kadar geldiğini bir düşünün. Şapka için sıra sıra adam asıldığı dönemlerden başlayın ve en son 28 Şubat darbesindeki zulümlere kadar şöyle bir düşünün. Tüm yokluklara, eksikliklere, zulümlere, işkencelere, katliamlara rağmen dinlerini bırakmadılar, bugün ismini bildiğimiz ve bilmediğimiz nice kahramanlar çıkardılar. Dayandılar, direndiler, mücadele ettiler. Sağlam adamları vardı, kahramanları vardı da bugünlere geldiler. Herşeye rağmen çalıştılar, fedakarlık yaptılar, infak yaptılar, kendilerini adadılar, sabrettiler ve bugüne geldiler.
Bediüzzaman, Necip Fazıl, Süleyman Hilmi Tunahan gibi dev şahsiyetler, bunların dışında ismini bildiğimiz bilmediğimiz çok sayıda kahramanın direndikleri ağır şartlara bugün göğüs gerebilecek, solcu, Kemalist, ateist bir tane kahraman yok. Refik Baydur’un tavrı da, diğerlerine göre yiğitlik olarak görülüyor ama adamın tuzu kuru, bugün başına gelebilecek ne var ki. Kolayından kahramanlık taslıyor. Fakat diğer 28 Şubat faillerinin haline bakınca Refik Baydur’un tavrı kahramanlık gibi görünüyor.
28 Şubatta güya irticanın önünün kesmek için darbe yaptılar fakat anlaşıldı ki ülkeye 300-400 milyar dolara malolmuş. Yani adamlar ideolojik tavır takınırken, bu işi parayla yapıyorlar. Para yoksa fikir de yok… İşin özüne bakınca, fedakarlık değil, para sevgisi görülüyor. Bir hükümeti düşürmenin ihale bedeli yüzlerce milyar dolar. Fedakarlık bir tarafa, çok pahalı çalışıyor alçaklar.
Merhum Osman Yüksel Serdengeçti’nin çıkardığı “SERDENGEÇTİ” dergisinin isminin altında şu ibare varmış. “Sahibi hapiste olmadığında ve parası olduğunda çıkar”. Fark anlaşılıyor mu? Bir tarafta hapisten kurtulduğu ve üç kuruş para kazandığı zaman davasının dergisini çıkaran, başka bir derdi olmayan kahramanlar var diğer tarafta davası için yüz milyarlarca dolar almadan darbe bile yapmayan alçaklar. Bu mücadelenin sonu o zamandan belliydi ama bazı insanların aklı küçük olduğundan sadece zaman isteyen neticeyi erken göremediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir