“BÜYÜKLERE” SORULAR-17-BİRİNCİ KISIM, ON DÖRDÜNCÜ SORU

“BÜYÜKLERE” SORULAR-17-BİRİNCİ KISIM, ON DÖRDÜNCÜ SORU
SORU
14-Varlık ile ilgili yapılan tetkiklerin ufku, zaman ve mekana kadar ulaşmakta ve orada inkıtaa uğramaktadır. Zaman ve mekan varlıktan önce mi mevcuttur, böyleyse eğer, varoluş (yaratılış) zaman ve mekan koordinatlarında mı meydana gelmektedir?
SORUNUN AÇIKLAMASI
Fizik bilimindeki ilerleme zaman ve mekan meselesinin önüne geldi ve durdu, başka bir ifadeyle patinaj yapıyor. Eşiğine geldikleri yerin zaman ve mekan meselesi olduğunu anlamadıkları için patinaj yapıyorlar.
İslam irfanı fizik biliminin bu gün ulaştığı noktanın asgari milyonlarca kat ilerisindedir. Fakat fizik bilimiyle İslam İrfanı farklı dil kullandıkları için verilerinin eşleştirilmesi mümkün olmuyor. Fizik biliminin bu gün ulaştığı noktanın, İslam İrfanındaki hangi seviyeye ve hangi hikmetlere karşılık olduğunu bilmemiz gerekiyor. Biz ölçülemeyecek kadar ileriyiz ama kulvarımız farklı olduğu için batı kulvarında (pozitif bilimler kulvarında) geri görünüyoruz. Hem ileride olmak hem de geride görünmek, bu durumun artık bitirilmesi şart.
*
Varlık hangi noktaya kadar tahlil edilebilir ki? Zaman ve mekan tabii olarak varlıktan öncedir. Mekan olmadan varlığın vücuda gelme imkanı, zaman olmadan varlığın vücut bulma hamlesi mümkün müdür? Cevap “hayır” ise, varlığın nihai iki koordinatından bahsediyoruz demektir; zaman ve mekan… İşte peşine düşeceğimiz sır bu…
Zaman ve mekanın ne olduğunu, birbiriyle temasının nasıl gerçekleştiğini bilme zamanımız gelmedi mi? Bu nokta, fizik biliminin ve tabii ki ona bağlı teknolojinin hala ulaşamadığı ama yaklaştığı bir yerdir. Biz buradan başlarsak, batının (pozitif bilimlerin) peşine yetişmek için çırpınmaya gerek yok, zaten çok ilerisinden başlamış olacağız.
Bunun imkansız olduğunu düşünmemiz için hiçbir sebep yok. Yapmamız gereken iş, İslam İrfanının, dünyanın bu gün ulaştığı pozitif bilimler seviyene denk gelen hikmet deposunu deşifre etmektir. Bu meselenin mücerret tefekkür iştiyakı apayrı bir bahistir ve fevkalade kıymetli ve heyecanlıdır. Ara sıra teknolojiye atıf yapmamız, pratik faydayı da gözetmek içindir ve bu tür meselelerle heyecanlananlara mükafat kabilinden kapı aralamaktan ibarettir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir