CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(06.02.2014)

CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(06.02.2014)

Cemaatte büyük bir panik var. Farkettirmemeye çalışıyorlar ama içinde olmayanların hayal bile edemeyeceği kadar büyük bir panikten bahsediyoruz. 25 Aralık operasyonunun engellenmesinden sonra başlayan süreç şu; cemaatin yeraltı unsurları hızla evrak temizliği yapıyor, tüm adresler değiştiriliyor, tüm kod isimler terkediliyor, yeni şifreler ve parolalar hazırlanıyor. Özet olarak cemaatin yeraltı kanadı baştan sona yenileniyor.

Cemaatin yeraltı unsurlarının faaliyetlerinden hem cemaatin yerüstü (kanuni) unsurları haberdar değil hem de kamuoyu haberdar değil. Şu anda yeraltında MİT ile cemaatin ilgili unsurları arasında dehşet bir mücadele var. Yeraltı unsurlarının tamamı takip ediliyor, adım adım izleniyor, hızlı şekilde ve kapsamlı raporlar tanzim ediliyor. Bundan önceki yeraltı örgütü ile ilgili yeterli bilgiler vardı, cemaat, Aralık ayında başlattığı operasyonun başarısız olmasından dolayı birçok biriminin açığa çıkmasından felaket şekilde endişeli.

Çok hazırlıklı olduklarını, deşifre olmayacaklarını, kendilerinden güçlü kimsenin bulunmadığını zannediyorlardı. MİT’in bile kendilerini deşifre edemeyeceğini vehmedecek kadar güç zehirlenmesine yakalanmış bir güruh vardı. Telefon konuşma kayıtlarının deşifre olmasıyla birlikte paniklediler. Aralık operasyonlarının engellenmesiyle yaşadıkları ilk paniğe telefon kayıtlarının deşifre olması da eklenince, tüm yer altı organizasyonunu değiştirmek zorunda kaldılar.

Yeraltında büyük bir yapı var, bu sebeple yeraltının yeniden organize olması zaman alacak. Muhtemelen Şubat ayı yeniden organize olmakla geçecek ve bir hamle yapamayacaklar. Şubat ayında yeniden organize olabilirlerse Mart ayında, seçimden önce bazı hamleler yapmaya çalışacaklar. Fakat hükümet duruma hakim oldu ve karşı hamleleri başlattı. Özellikle casusluk soruşturması sürekli derinleşecek ve genişleyecek. Eğer hükümetin soruşturmaları birçok şehirde ve birçok alanda başlarsa, cemaatin yeraltı unsurları savunma pozisyonundan çıkamayacak.

Buradaki kritik karar, hükümetin soruşturmaları seçimden önce ne oranda genişleteceği ile ilgilidir. İstanbul, Adana gibi illerde başlatılan casusluk soruşturmaları, hükümetin esas hazırlıklarını yaptığı soruşturmalar değil. Bu soruşturmalar, cemaatin yeraltı unsurlarının gerçekleştirdikleri operasyonlardan elde edilen ipuçları ile başladı. Esas soruşturma Ankara’da hazırlanıyor. Ankara’da hazırlanan büyük soruşturmalar seçimden önce başlarsa cemaatin yeraltı unsurları savunma pozisyonundan çıkamaz.

Son zamanlarda cemaatin tüm yayın organları ve yazarları, hükümetin başlatacağı büyük soruşturma için seferber olmuş durumda. O soruşturmanın açılmaması, açılacak olursa sınırlı kalması, mümkün olan en az zararla atlatılması için kamuoyu oluşturma çabasına girmiş durumda. Demokrasi, hukuk, insan hakları gibi çağın para eden kavram ve kurumlarını dillerine dolamalarının esas sebebi, yiyecekleri darbenin şiddetini azaltmak. Artık anladılar ki ağır bir darbe yiyecekler, ne yapalım da darbenin şiddetini azaltalım, nasıl yapalım da zararı asgariye indirelim telaşındalar.

Fethullah Gülen, o kadar büyük bir hata yaptı ki, hatayı nasıl düzelteceğini bilemiyor. Öyle bir yola girdi ki, çıkamıyor. Öyle bir savaş başlattı ki, vazgeçemiyor. Operasyona başlamadan önce yaptıkları plana göre hükümeti kısa sürede düşürecekler, ülkeye hakim olacaklar, her şeyi baştan kendileri düzenleyeceklerdi. Öyle olmadı, artık hükümeti düşürmeyi unuttular, zarar vermeye çalışıyorlar. Mümkün olan en fazla zararı verecekler ve hükümeti anlaşmaya zorlayacaklar. Şimdiki stratejileri bu… Dev bir örgütü ahmakça bir işin içine sürüklediler, şimdi kafası kesilmiş tavuk gibi sağa sola savrulup duruyorlar.

Mahalli seçimlerde Akparti’nin oyu yüzde kırk beşin altına inmezse, tüm varlıklarını cepheye sürerek başlattıkları mücadelenin neticesinde, kayadan toz koparmak gibi bir fayda elde etmiş olacaklar. Buna karşılık Akparti kendilerinin köküne kibrit suyu dökecek. İşte hasar tespit raporunun özeti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.