CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(07.03.2014)-OPERASYON NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(07.03.2014)-OPERASYON NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Son bir-iki aydır en çok sorulan soru bu; Fethullah Gülen örgütüne karşı operasyonlar ne zaman başlayacak? Hükümet ilginç bir şekilde operasyon sinyali vermiyor, sadece seçime yoğunlaşmış şekilde devam ediyor. Başbakan bir taraftan mutlaka hesap sorulacağını söylüyor diğer taraftan operasyonların ne zaman başlayacağına dair tek bir ipucu vermiyor. Son birkaç gündür seçim mitinglerinde “hesap sorulacağı” yolundaki ifadelerini arttırdı, buna rağmen hala seçimden önce operasyon yapılacağına dair bir alamet yok.

Neden bu kadar gecikti, neden hala başlamadı? Aslında bu soru stratejik bir mahiyet taşıyor, mesele sadece operasyondan ibaret değil. Başbakanın seçim programına bakınca, sanki seçime kadar paralel örgüte ihtiyacı varmış gibi bir manzara görülüyor. Mitinglerde CHP ve MHP ile ilgili üç cümle sarfediyorsa, paralel örgüt ile ilgili on üç cümle sarfediyor. CHP ve MHP ile ilgili sarfettiği cümleler de, Pensilvanya merkezli örgüt tarafından şantajla yönetildiği şeklinde.

Başbakan, seçim propagandasını Fethullah Gülen örgütü üzerine kurdu. Bu stratejinin birkaç özelliği çok çarpıcı görünüyor. Birincisi, Fethullah Gülen örgütünü halka iyice anlatmak, halkta ciddi bir tavır oluşturmak istiyor. Seçim bahanesiyle Fethullah Gülen’i ve örgütünü bizzat miting meydanlarında halka şikayet ediyor, onların büyük bir ihanet içinde olduklarını ve bu ihaneti örgütlü şekilde gerçekleştirdiklerini anlatıyor. Kendisi miting meydanlarında bunları anlatırken, medya, Fethullah Gülen örgütünün ne melanetler işlediğini yazıyor, böylece başbakanın propaganda programı kusursuz şekilde işliyor. İkincisi, Fethullah Gülen örgütünü muhatap almakla CHP ve MHP’yi önemsizleştiriyor, iktidar alternatifi olmaktan çıkarıyor, karikatürize ediyor. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye cevap bile vermiyor, onları paralel örgütün yönlendirdiği zavallı birer genel müdür derekesine indiriyor. Doğrusu Kılıçdaroğlu da başbakanın planına uyuyor, çünkü hala uyuyor, yani bir türlü uyanamıyor. Paralel örgütün servis ettiği montaj ses kayıtlarını seçim mitinglerinde kullanan Kılıçdaroğlu, muhalefet yaptığını zannediyor, oysa büyük resimde Fethullah Gülen örgütünün siyasi sözcüsü gibi davrandığını farkedemiyor.

Konuya böyle bakınca Başbakanın seçime kadar Fethullah Gülen örgütüne ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Bu durum, seçimden önce operasyonların başlamamasını izah ediyor. Fethullah Gülen örgütünün her gün iftira ve hezeyanlarının artmasına rağmen başbakan operasyonları seçim öncesine neden almıyor? Önemli sorulardan birisi de bu…

Fethullah Gülen örgütü o kadar iğrenç bir hale geldi ki, yukarıda bahsini ettiğimiz sebep operasyonun geciktirilmesi için kafi midir? Aslında yalnız başına o sebep (seçim için ihtiyaç duyulması) kafi değil. Öyleyse başka sebepler de olmalı. Evet, var.

Başbakan, bazı tedbirleri aldı ve paralel örgütü serbest bıraktı. Serbest bıraktı çünkü ne yapacaklarsa yapsınlar, tamamen ortaya çıksınlar, yapabileceklerinin hepsini halka gösterelim, ne kadar hain bir örgüt oldukları anlaşılsın istiyor. Böylece seçimden sonra başlayacak olan operasyonların meşruiyet altyapısı tamamen oluşsun ve paralel örgüt başlatılacak operasyonlara karşı kendini savunacak her türlü araçtan mahrum kalsın.

*
Operasyonların seçimden sonra başlatılacağı anlaşıldı anlaşılmasına da, seçimden önce hiç mi operasyon yok? Var, bir tane operasyon var. Esas operasyon değil ama çapı çok büyük bir operasyon… Seksen bir il ve yüzlerce ilçede yapılacak, belki de on binlerce kişiyi hedef alacak bir operasyon var. Fakat bu operasyonun büyüklüğüne bakıp da esas operasyon olduğu zannedilmesin.

Seçim öncesi yapılacak operasyonun hedefi, seçim güvenliğidir. Bu operasyonun ne olduğunu anlatamayız, anlatırsak operasyona karşı tedbir alırlar. Şimdilik söyleyebileceklerimiz şunlar; bu operasyon tüm ülkede yapılacak ve seçimden on gün ile beş gün önce başlatılıp, bir-iki gün içinde bitirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.