CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(10.03.2014)-“ALLAH İLE KONUŞTUM”

CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(10.03.2014)-“ALLAH İLE KONUŞTUM”

Latif Erdoğan, bir televizyon konuşmasında, Fethullah Gülen ile geçmişte yaptıkları bir görüşmeyi anlatıyor. Star gazetesinin internet sitesinde 08.03.2014 tarihinde yayınlanan, “Latif Erdoğan: Gülen, bana ‘Allah ile konuştuğunu’ söyledi” başlığı ile verilen haberde meseleyi şöyle anlatıyor;
“Cemaatin içyüzünü Cematin sevilen ismi Yazar Latif Erdoğan A Haber’de Deşifre programında koydu. Erdoğan “Gülen, bana ‘Allah ile konuştuğunu söyledi. Kainatı Hz.Muhammed için yarattım senin için de devam ettiriyorum’ dedi” diye konuştu.”

Haşa, sümme haşa… “Haşa” ifademiz, Fethullah Gülen’in kendisi ile ilgili söylediği iddia olunan kısmı için…

Böyle bir söze inanmayız. Bir insan, bir Müslüman hakkında böyle bir iddiada bulunsa, iddiada bulunanın iftira ettiğine inanırız. Bir Müslümanın böyle bir söz söyleyeceğine hiç kimse inandıramaz bizi… Böyle bir şey, ancak bir deli tarafından söylenebilir, biraz aklı olan birisinin böyle bir söz söylemeyeceğini, okuma yazması olmayan dağdaki çoban bile bilir.

Pekala, Fethullah Gülen için inanıyor muyuz? Normal şartlarda, onun için bile inanmamamız gerekiyor. Fakat Fethullah Gülen ile ilgili o kadar izahsız konu var ki, bu kadar uçmuş olması halinde ancak izah edilebilir hale geliyor. Birkaç tanesini hatırlayalım;

*
Bir Müslüman, Mavi Marmara hadisesinde Müslümanların aleyhinde ve İsrail’in lehinde olamaz, olursa ona hiçbir Müslüman itimat etmez. Ama Fethullah Gülen bu vakada Müslümanların aleyhinde ve İsrail’in lehinde oldu, bağlıları da hala o sözlerinin doğru olduğunu ispatlamak için çırpınıyor. Fethullah Gülen’e, “saçmalama, ceza ehliyetini mi kaybettin?” diye tepki göstermek yerine, hala dört bir tarafta Fethullah Gülen’in o hezeyanlarını savunuyor.

Bu misale bakınca, Fethullah Gülen’in, Allah ile konuştuğunu söyleyecek kadar ileri gittiği, örgüt mensuplarının da onun Allah ile konuştuğuna inandığını kabul etmek zor olmuyor. Başka türlü nasıl izah edebilirsiniz ki? Yani Fethullah Gülen, (haşa) Allah ile konuşuyor olmalı ki, İslam’a açıkça aykırı olan bir beyan ve tavrının doğru olduğuna inanılsın. Haşa, Allah ile konuşuyor olmalı ki, Kur’an-ı Kerim’in, Sünnet-i Seniyyenin açık hükümlerini umursamayan bir güruh oluşabilsin.

*
Türkiye’deki İslam alimlerinin yayınladığı müşterek beyannameye, Müslüman cemaatlerin müşterek tavrına ve açıklamasına rağmen, bir anlamda Müslümanların icmaına rağmen Fethullah Gülen’in tavrında ısrar etmesi, örgüt mensuplarının da çok sayıda Müslüman ilim adamına rağmen Fethullah Gülen’i yere göğe sığdıramaması, ortalama bir Müslüman imanı ve aklı tarafından kabul edilemez. Mutlaka olağandışı bir şeyler olmalı… Fethullah Gülen, kendini tuhaf yerlerde görüyor olmalı, örgüt mensupları Fethullah Gülen’i o kadar yüksek bir makama oturtmalıdır ki, İslam’ın açık hükümlerini umursamayabilsinler.

Sayısı yüzlerle ifade edilen Müslüman fikir ve ilim adamının beyanlarını umursamayan Fethullah Gülen’in, kendini, bizim hayal bile edemeyeceğimiz bir makama oturtması, örgüt mensuplarının da Fethullah Gülen’in o kadar yüksek bir makamda olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Böyle bir inandırıcılığı nasıl sağlarsınız, böyle bir hezeyana nasıl inanırsınız? Ya Hz. Resul-i Ekrem Aleyhisselatü Vesselam Efendimiz ile bizzat görüşüp emirleri ondan aldığınızı söyleyerek veya (haşa) Allah ile görüşüp emirleri doğrudan O’ndan aldığınızı söyleyerek… Örgüt mensuplarının da böyle bir makamın varlığına, Fethullah Gülen’inde o makamda hakkıyla oturduğuna iman ederek inanması gerekir. Meseleye böyle bakınca, Latif Erdoğan’ın iddiasına inanmak normal bir hadise gibi geliyor.

*
Mısır’da, Türkiye’de ve sair ülkelerde, Müslümanların aleyhinde olmak, Müslümanlara savaş açmak, bunu da İsrail ve ABD menfaatlerine uygun şekilde yapmak gibi çok sayıda sabıkalarını ekleyince, Latif Erdoğan’ın anlattığı hatıranın doğru olma ihtimali zirve yapıyor.

Allah Azze ve Celle, Müslümanların imanını ve aklını muhafaza etsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.