CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(20.03.2014)-KONUŞTU DA NE DEDİ?

CEMAAT GÜNLÜKLERİ-(20.03.2014)-KONUŞTU DA NE DEDİ?

Fethullah Gülen konuştu… O kadar gürültüyle başlattı ki Ekrem Dumanlı, sanki adam üç beş tılsımlı cümle söyleyecek ve her şey hallolacak. Bugün röportajın 4. Bölümü yayınlandı, sadra şifa bir cümle yok. Eski iddiaların tekrar etmekten başka söylenmiş tek bir cümleye rastlamak mümkün değil, o zaman neden konuştun ki…

Konuştu çünkü konuşma metniyle ilgili değil maksadı, üslubuyla ilgili… Maksadını, muhtevaya değil üsluba yüklemiş. Mağduriyet, mazlumiyet, maznuniyet intibaı oluşturmaya çalışan bir PR çalışması. Lafı evirip çevirip, “bize haksızlık yapıldı, yapılıyor” noktasına getiriyor. Bunu da boynu bükük bir üslupla yapıyor ki, etkili olsun.

Özet olarak, konuştu konuşmasına da, boş konuştu. Hiçbir konuyu izah etmiyor, kamuoyunda dalgalanan hiçbir soruya cevap vermiyor. Sadece inkar ediyor, inkarını da insanların vicdanına yüklüyor, “aman ha vebal almayın” diye… Müslümanların hassasiyetlerini biliyor, kendi hiçbir İslami hassasiyet taşımadan akla hayale gelmeyecek işler yapıyor, sonra da yaptıkları işleri, “bana onları yaptı demeyin, vebal alırsınız” diye korkutuyor.

Fethullah Gülen, çok komik bir adam… Bizim hassas tarafımızı biliyor, bizi “kul hakkı” ile korkutuyor. Kendini manevi korku duvarlarıyla korumaya alıyor. Buna karşılık kendisi hiçbir manevi hassasiyet ve korku duymadan her türlü ihaneti tezgahlıyor. Komikliği şurada; kırk yıldır binlerce ahlaksız işlerine şahit olan Müslümanların, fitne hassasiyetinden dolayı aleyhinde konuşmamasına güvenerek başlatmış olduğu ihanet hareketinin hala o hassasiyet tarafından korunacağını düşünmesidir.

Be adam, Müslümanlara savaş açtın, sadece Türkiye’de değil, Mısır’da, Filistin’de ve dünyanın her yerinde… Artık Müslümanlar için dehşetengiz bir musibet haline geldin. Bir taraftan mezarımızı kazıyorsun diğer taraftan da “aman dikkatli olun, vebalimizi almayın” diye zırıldıyorsun. Ulan gözümüzün önünde mezarımızı kazıyorsun, vebali mi kaldı bu işin…

Gerçekten komik adam… Kendine iftira ettiğimizi söylüyor. İftiralarımız nedir? Mısır’da İhvan’a karşı mücadele ettiklerini söyledik, delilimiz Zaman gazetesindeki yazılar. Filistin meselesinde İsrail’in yanında yer aldığını söyledik, delilimiz kendi açıklamaları. Türkiye’de Müslümanların yanında yer almadığını söyledik, delilimiz, kırk yıldır bu güruhu tanıyan tüm Müslümanlar… Daha ne istiyorsun, tüm dünyayı mı şahit getirelim.

*
Sadece Fethullah Gülen değil, ona bağlı bütün güruh komik… Dönüp dolaşıp teheccüt namazından ve benzeri meselelerden (ibadetlerden) bahsediyorlar. Size teheccüt namazı kılmıyorsunuz diyen mi var ki, sürekli tekrar ediyorsunuz? Komikleşmeyin, sizin suçunuz başka, suçunuzun savunmasını yapın. Komiklik bu işin neresinde derseniz, şurasında; mesela bir adamı cinayet ithamıyla mahkemeye çıkarıyorlar, adam savunma yapıyor; “ben her gün teheccüt namazı kılarım”. Tamam da be ahmak adam, senin suçun teheccüt namazı kılmamak değil ki, teheccüt namazı kılıyor olman cinayet davasından aklanmanı gerektirmez ki. Adama diyorsun ki, Müslümanlara ihanet ettin, adam sana dönüyor ve yılışarak, “ben beş vakit namazımı geçirmem”. Eee, ne demek istiyorsun yani? Adam yılışarak ve boynunu bükerek tekrar ediyor; “ben beş vakit namazımı geçirmem”. Yahu tamam, anladık onu da, suçun o değil, suçunla ilgili ne diyorsun? Adam pişkin pişkin tekrar ediyor; “ben beş vakit namazımı geçirmem dedim ya”… Şimdi gel de bu adamın namaz kıldığından da şüphelenme…

Fethullah Gülen konuştu, tam böyle bir konuşma. Tabii soruyu soran Ekrem Dumanlı olunca, “tamam da birader, aleyhindeki şu kadar iddia, itham ve delile karşı ne diyorsun” diye soramıyor. Fethullah Gülen, “ben teheccüt namazı kılıyorum” dediğinde, Ekrem Dumanlı hemen ekliyor, “biz şahidiz efendim, hem de sabahlara kadar gözyaşları içinde yüzlerce rekat kılıyorsunuz”. Meseleyi mizansenle anlatıyorum ama durum özü itibariyle tam olarak böyle. Sonra da adama konuştu diyorsunuz. Yok canım, olsa olsa adam kendi kendine mırıldanmıştır.

Neresini anlatacaksın ki, her tarafı komik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir