DAĞA NEDEN ÇIKTIKLARINI BİLE ANLAMAMIŞSINIZ

DAĞA NEDEN ÇIKTIKLARINI BİLE ANLAMAMIŞSINIZ
Polis Akademisi’ne bağlı Uluslararası Terörizm Merkezi (UTSAM) “Türkiye’de Terörü Besleyen Kaynaklar”ı araştırmış. Araştırma yeni, geçtiğimiz hafta yayınlandı. Bunun için sahada yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar ilginç. İlk bakışta dağa çıkmayı gerektirmeyecek sebepler görünüyor. İşsizlik gibi… Zoraki evliliklerden kaçma sebebi gibi… Daha ciddi sebepler var tabii ama bu gibi sebeplerin dağa çıkmada etkili olması dikkat çekici değil mi? İnsan işsiz kaldığı için dağa çıkar mı? İşsiz kaldığı için sonunda ölüm olan bir işe soyunur mu? Ölene kadar da dağda mahrumiyet içinde yaşamayı göze alır mı? Dağda yaşamak, işsiz yaşamaktan daha mı kolay? Bu ve benzeri birçok soru sorulabilir.

Nasıl oluyor da basit sebeplerle dağa çıkıyor insanlar? Siyasi mücadele için dağa çıkmalarını anlıyorum. Onlar o mücadelenin lüzumuna inanan insanlar, doğru veya yanlış. Fakat zoraki evlilikten kaçmak, işsizlikten sıkılmak gibi sebepler, insanı dağa nasıl çıkarır?

İşsiz kalan insan dağa çıkmaz. Böyle bakmak, konuya çok sığ yaklaşmaktır. Araştırmada çıkan sonuçların muteber olup olmadığı ile ilgili değil üzerinde durduğumuz konu. Konu, soruyu soranlar derinlere inmiyorlar, doğru soru sormuyorlar, dolayısıyla doğru cevap alamıyorlar. Öncelikle bölge insanının, Türkiye’deki siyasi sistemle genel manada bir probleminin olup olmadığını sormak gerekiyor. Eğer halk, mevcut siyasi sistemle kavgalıysa, ayağı bir taşa takılıp düştüğünde bile dağa çıkar.

Haki Demir, bu araştırmadan yaklaşık dokuz ay önce (10.03.2011 tarihinde) sitemizde (www.fikirteknesi.com) yayınladığı, “DAĞA ÇIKACAK ADAM ÇOK DA…” başlıklı yazısında teşhisi yapmıştı. Yazı şöyle bir girişle başlıyor.

“Güneydoğu’da dağa çıkmanın yollarını kesmeye çalışıyorlar. Dağa çıkmanın yolunu kesmek mümkün değil. Türkiye’deki siyasi ve hukuki sistem insanların isyan duygularını hortlatacak kadar fazla sebebe sahip. Hatta Kemalist siyasi sistem, bırakın Türkiye’yi tüm Ortadoğu, balkanlar ve Kafkasya halklarını dağa çıkaracak kadar çok sebep üretiyor. Sadece Kürtler için mi? Hayır… Türkiye’deki tüm siyasi düşünceler için dağa çıkmanın sayısız sebebini her gün üretiyor.”.
Konunun özü bu… O kadar para harcayıp, o kadar insan istihdam edip, o kadar emek verdikten sonra hala bu teşhisi yapamamışlar. Satıhta dolaşıp duruyorlar. Ondan sonra da “bu insanlar neden dağa çıkıyor” diye delleniyorlar.

Haki beyin başka bir teşhisi daha var. Onu da iktibas edelim, çok önemli.

“Dağa çıkmak için siyasi sebepler gerekmez. Herhangi bir problemle karşılaşan insanların gözü dağa dönüyor. Türkiye’de, günlük problemlerden dolayı dağa çıkacak sayısız insan bulursunuz. Dağda uğrayacak bir karargah olsa, günlük binlerce insan dağa çıkar bu ülkede.
Anlaşılıyor mu PKK neden bitmez. Dağda karargah bulunduğu müddetçe, dağa çıkışların arkası kesilmez. Yahu bu millet, sevdiği kızı vermediklerinde bile dağa çıkabilen bir zihni evrene sahip. Siz neyin önüne geçebileceğinizi zannediyorsunuz?”.
Dağda karargah olduğu müddetçe dağa çıkma devam eder. Siyasi sistemi gayrimeşru gören ve dağda karargahı olan halk, dağa çıkar. Bu iki unsuru bir araya getirdiğinizde dağa çıkışın önünü kesemezsiniz.

Dağa çıkış sebeplerini bile doğru teşhis edemiyorsunuz. Hem de “uzman” olduğuna inandığınız adamlarla… Bu milletle alay mı ediyorsunuz? Siz kim, terörü bitirmek kim?

Bu araştırmanın sonuçları Antalya’daki terör sempozyumunda açıklanmış. Düşünebiliyor musunuz, sempozyum yapıyorlar ve bu sonuçları değerlendiriyorlar. Kimse de çıkıp, “yanlış (veya eksik) soru sormuşsunuz, bu soruların cevaplarıyla bu konu açıklanamaz”, demiyor. Hiçbiri konuyu derinliğine anlamıyor ki… Allah bu millete yardım etsin.

FARUK ADİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.