DİKKAT! EURO ÖLDÜ, TEDBİRLİ OLUN

DİKKAT! EURO ÖLDÜ TEDBİRLİ OLUN
Sabah gazetesi genel yayın yönetmeni Erdal Şafak, 29.11.2011 tarihli yazısında, euro’nun akıbeti ile ilgili bazı tespitleri nakletmiş. Çok hoş…
Birkaç yıl öncesine kadar “ortak para birimi” fikri, ne kadar dahiyane geliyordu. Dünya ve ülkemizdeki karanlık aydınlar, AB’nin ortak para birimine geçmesini “büyük akıl” ürünü kabul etmişti. Bir fikri test eden sadece zamandır. Zaman içinde fikrin doğru mu yanlış mı olduğu ortaya çıkar. Fikirlerin sağlamasını zamandan başka bir şey yapamaz. Dahiyane bir fikir olarak dünyaya sunulan ve ikinci rezerv para birimi olarak piyasaya sürülen euro, birkaç yıl gibi kısa süre içinde çökmeye başladı. Artık anlaşılmalı ki, batının “dahiyane fikirlerinin” ömrü bile birkaç yıllık. Normal fikirlerini dinlemeye bile gerek yok.
Erdal Şafak’ın yazısından devam edelim. Şöyle bir tespit nakletmiş ŞAFAK;
“Aslında “Euro” için tehlike çanları geçen yıl çalmaya başladı. İşte AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’ün (Not: “Rampöy” diye okunuyor) tam bir yıl önce, 16 Kasım 2010’da yaptığı uyarı:
“AB olarak bir varoluş krizine yuvarlanmak üzereyiz. Euro Bölgesi’nin ayakta kalması için tüm gücümüzü seferber etmek zorundayız. Çünkü, Euro Bölgesi çökerse, AB de çöker.””
Bu iktibası, euro’nun çöküşüne delil olması için yapmadım. Hala Avrupa’da bir yıl öncesinden (ama ancak bir yıl öncesinden) gelişmeleri görebilen akıllı adamlar varmış demek ki. Bundan sonra bir yıllık projeksiyona sahip adam da çıkmaz.
AB iş konseyi başkanının tespiti hakikaten manidar… “Euro çökerse AB de çöker” diyor ki tamamen haklı. Çünkü piyasaya (dünyaya) sürdükleri EURO o kadar fazla ki, bunları toplayıp karşılığını mal ve hizmet olarak ödemeleri imkansız. Dünya ellerindeki EURO rezervini Avrupa’ya gönderip karşılığını mal ve hizmet olarak istediği gün, tüm Avrupa icralık hale gelir.
Avrupa’da konu çok yüksek hararette tartışılıyor. Çünkü konu çok önemli… Bazıları krize giren ülkelerin (mesela Yunanistan’ın) EURO bölgesinden atılarak problemin çözüleceğini, bazıları EURO’nun üç aylık ömrünün kaldığını, bazıları İtalya çökerse EURO’nun sonunun geleceğini söylüyor. Hatta yıl başına çıkmayacağını söyleyenler bile var. Bunların hepsi Avrupa’daki kamu yetkilileri veya iş dünyasının etkili isimleri… Yani ne dedikleri Avrupa için önemli olan adamlar.
Aslında kimse ne dediğinin farkında değil. Birisi Yunanistan EURO bölgesinden çıkarılır problem biter diyor ama arkasından İtayla krize girdiğinde bu fikir (krizdeki ülkelerin ortak para biriminden çıkarılması) tıkanıyor. Bazıları ortak para biriminin kurtarılması için yapılması gerekenleri sayıyor fakat arkasından ekliyor, bunları AB’nin yapması mümkün değil. Öyleyse be adam ne demeye çalışıyorsun? Ağzı olan konuşuyor.
2011 yılında hazırlanan planların içinde üç aydan fazla ömrü olan çıkmadı. Ve sürekli planların ömrü kısalıyor. Krizden kurtulmak için bir plan hazırlanıyor, planın meseleyi çözmeyeceği birkaç ay içinde anlaşılıyor ve vazgeçiliyor. Son zamanlarda hazırlanan planların ömürleri bir ayı zor buluyor. Sürekli planlar hazırlanıyor ve piyasa da bir şeyler yapıldığını zannediyor fakat yılbaşından beri devam eden bir tane plan yok.
Düşünün ki dünya tarihinin en büyük iktisadi krizine yakalanmışlar fakat bir yıl devam edebilen bir planları yok. Hala bazıları, AB’nin, ABD’nin ayakta kalabileceğini zannediyor. Günaydın dünya.
Bitti. Zincirleme reaksiyon başladı bir defa… Artık çökene kadar durmaz. Bitti. Batı bitti, batı tarihi bitti, euro bitti, dolar bitti. Artık dünya, batıyı ne kadar az zararla tasfiye edebilir, bunun yolunu aramak zorunda. Dünyanın hasta adamı olan batı, ümitsiz bir hastalığa yakalandı. Geri sayım başladı.
Hoş geldin yenidünya.
FARUK ADİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.