DÜNYADAKİ CENNET, GAZZE…

DÜNYADAKİ CENNET, GAZZE…

Ümmetin tek şerefli toprağı Gazze… Ümmetin şerefini temsil eden Hamas, ümmetin haysiyetini temsil eden İzzettin Kassam tugayları… İki milyara yakın Müslümanın şerefi, birkaç bin kişilik İzzettin Kassam tugaylarının yiğitlerinin sırtına bindi. Birkaç bin kişi, iki milyara yakın insanın yükünü nasıl taşır Allah’ım…

Altmış-yetmiş yıldır tüm imkansızlıklara rağmen, tüm katliamlara rağmen, tüm zulümlere rağmen şikayet etmeyen, her saldırıda ümitleri tükeneceği yerde imanları artan, üç-beş yaşlarındaki bebeğinin cansız bedenini kollarına alan anne ve babaların Allah’tan başka kimseden yardım istemeyen o tavrı var ya, muhtemeldir ki sevabı tüm ümmete yeter. İşte mesele tam da bu noktada düğümleniyor, kim ki Gazzelilerin dualarına mazhar oluyor, Allahu alem o kurtulmuştur.

Bugün Gazze için dua günü, ne var ki kibirli davranıp da, dualarımızın onları kurtaracağını, dualarımızın onlara yardımcı olacağını düşünmeyelim. Muhtemeldir ki bugünün makbul Gazze duası, “Allah’ım, beni Gazzelilerin dualarına dahil et” şeklinde olanıdır.

Yeryüzünde bugün duaların makbul olduğu tek coğrafya parçası muhtemeldir ki Gazze’dir. Güçsüzlüğümüze ve hassasiyetsizliğimize mazeret aramak cinsinden değil de, Gazze’nin, Allah’ın yardımını hak ettiği gerçeğinden hareketle, İsrail’in kara hareketinin büyük bir hezimet ile neticeleneceğine iman ediyoruz. Tam da zifiri karanlığa yakalandığımız bu günlerde, karanlığın en koyu olduğu anın aydınlık başlangıcı olmasından hareketle Hamas’ın zafer kazanma vaktinin geldiğini düşünüyoruz.

*
İsrail namındaki domuzlar örgütü Gazze’ye saldırıyor. Ümmetin şerefini ayaklarının altına alamadıkları tek mekan orası olduğu için saldırıyor. Ümmetin sessizliğine bakılınca, Gazze’nin son kale olduğu anlaşılıyor. Zannetmeyin ki, İsrail Gazze’ye toprak parçası için veya oradan kendine atılan füzeler için veya başka bir sebeple saldırıyor. Aldanmayın, İsrail barbarlığı, dünyadaki tek insanlık kalesini düşüremediği için saldırıyor, ümmetin haysiyetinin hala ayakta kaldığı tek mevzii olduğu için saldırıyor. Ve Gazze direniyor, direnecek… Çünkü dünyada İslam’ı ve insanlığı temsil eden küçücük de olsa bir topluluk muhakkak olacak.

*
İslam coğrafyasının içinde bulunduğu zor durumdan istifade eden İsrail, Gazze’ye saldırı için uygun zaman olduğunu düşünüyor. Mısır’daki darbe, Irak ve Suriye’deki İran ve Şia ihaneti, Türkiye’nin iç işlerine dönme mecburiyeti ve sair bölgelerdeki suskunluk, Gazze saldırısı için uygun şartların oluştuğunu gösteren pozitif deliller. Ama hayat Allahsız şekilde akmıyor, pozitif gerçekliklere göre devam etmiyor. Her şeyin maliki ve her şeye kadir olan Allah Azze ve Celle, neyi neye vesile kılar, bilinmez. Küçük aklımızla yaptığımız değerlendirmelerin O’nun katında ne kıymeti var ki…

2014 Gazze saldırısı, ümidimiz ve duamız o ki, büyük halk hareketlerinin ikinci dalgasını harekete geçirsin. Olur mu olmaz mı diye tereddüt etmeyin, birkaç yıldır çektiğimiz sıkıntıların sonuna gelmiş olmalıyız, “sabredenlerle sabredemeyenlerin belli olduğu ve ayrı listelere kaydedildiği bir dönemden geçtiğimiz açık. En fazla sabredenlerin Gazzeliler olduğu hakikatinden hareketle, dirilişin oradan başlaması çok tabiidir.

*
İsrail’in kara harekatından netice almasını bekleyenler yanılıyorlar. Gazze çelikleşti, geri çekilme hattı olmayan bir avuç toprak, kaçacak yeri olmayan bir avuç yiğit, mayasını yoğurmak için imanından başka hiçbir şey bulamayan kahramanlardan bahsediyoruz. Allah, insanları bu kadar mahrum bırakarak saflaştırıyor, arındırıyor. Artık o kullarının kalbi ve zihni evreninde kendisinden başka hiçbir şeye yer kalmıyor.

Allah Azze v Celle’nin Gazze’ye iltifatının ve ihsanının derecesine bakın; biz şurada birkaç günlüğüne itikafa giremiyoruz bir elimiz yağda bir elimiz balda, Gazzeliler ise ana rahminden başlayarak itikafa giriyor, doğumları itikafın içine, hayatları itikaf üzere, şehadetleri de itikaftayken…

Dünyadaki cennet, itikaf halidir. Gazze her zaman itikaf üzere, kesintisiz itikaf, o mekanı cennet mahallesi haline getiriyor. Çok söze gerek yok, kelam kemalini bulamıyor Gazze sözkonusu olunca. Gazze sözkonusu olunca kelam, çiğ, ham, iğreti duruyor.

Allah’ım, bizi Gazzelilerin dualarına dahi et, onların beddualarından koru… Onların duası cennet, bedduası cehennemdir.

Gazze için tek müspet kelam etmeyen Fethullah Gülen’in, Gazzelilerin duasında yer almaması ihtimalinin nasıl bir nasipsizlik olduğunu da, kimse unutmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.