DÜŞÜNCE SİTELERİ NEDEN KAPANIYOR?

DÜŞÜNCE SİTELERİ NEDEN KAPANIYOR?
Beş-altı yıl kadar önce (bizim farkettiğimiz kadarıyla), internet ortamında sayamayacağımız kadar fazla “düşünce sitesi” açılmıştı. Bu siteler, Anadolu’dan çok sayıda insana “yazma” imkanı tanıyordu, böylece birçok kalem ortaya çıktı. Medyada sürüyle köşeyi kapmış “fikirsiz gazetecilere” mukabil, düşünce sitelerinde gerçekten fikir adamları ortaya çıkmıştı. Bunların bir kısmı piyasaya bir şekilde girdi, kalıcı oldu. Fakat düşünce sitelerinin arka arkaya kapatılmasıyla birlikte çok sayıda “fikir adamı” veya en azından “fikir adamı” adayı, yine kayıplara karıştı. Ciddi bir kayıp…
Düşünce siteleri neden kapandı, kapanıyor? Kurulması bir heves miydi? Hevesler geçince kapandı ve kayıplara mı karıştı? Gerçekten bunların içinde “heves” ile kurulanlar (açılanlar) vardır, onlar, hevesler kuruyunca kapanıp giderler. Fakat bazılarında ciddi kalem erbabı oluşmaya başlamıştı, onlara ne oldu? Oysa her biri birer “mektep” haline gelecek gibi görünüyordu.
Hevesle başlayanlar bir tarafa da, ciddi anlamda başlayanlar için de istikrar, dayanıklılık, ısrar gerekiyor. Niyetler ne kadar ciddi olursa olsun, niyetin arkasına güçlü bir irade, kesintisiz bir takip, hassas bir mesuliyet yığınağı yapılmazsa, işler daim olmuyor.
*
Fikir heves işi değil, fikir güçlü ruhların işi. Fikir, meşhur olma manivelası değil, ahlaki mesuliyet meselesidir. İki üç tane yazı yazmakla meşhur olacağını düşünenler vardı, onlar hızlı şekilde piyasadan çekildi. Bir kısmı da ticari maksatlarla girmişti galiba piyasaya, onlar da fikir sitelerine reklam alamayacaklarını anlayarak piyasadan çekildiler. Bilmediğimiz daha birçok sebeple piyasa boşaldı. Çok az sayıda fikir sitesi kaldı internet ortamında… Bunlardan birisi ve birincisi fikirteknesi…
Fikirteknesinin en önemli özelliği “temel meseleler” ile ilgili makaleler yayınlanmasıdır. Gerçekten Haki Demir’in yazılarında temas ettiği konular hakkında düşünen, hatta o konuların başlığından haberdar olan insan sayısı çok az. Haberdar olanlar ise o derinlikte bir tane makale yazabilmiş değiller. Oysa biliyoruz ki, Haki beyin o konularda seri kitapları var. Yani konu sadece makale seviyesince ve hacminde ele alınıyor değil. Zaten seri yazıların hemen hemen hepsi, birer kitaptır, kitaptan bir kısmı yayınlanıyor.
Diğer taraftan fikirteknesinin başka bir özelliği, istikrarlı olmasıdır. Her gün, bir ila üç arasında yazı yayınlanıyor, hiçbir gün boş bırakılmıyor. Bazen elde olmayan sebeplerle yazı yayınlanamadığı gün olsa da, istisnadır. İstikrarlı, kesintisiz ve muhtevalı yayınından dolayı okuyucu kitlesi sürekli artıyor. Çok sayıda düşünce sitesinin kapanmasının da etkisiyle olsa gerek, okuyucu sayısındaki artış ciddi sayılara ulaştı. Günlük okunan yazı sayısı bin ile bin üçyüz arasında değişiyor. Haber sitelerinin tirajlarına göre az gelebilir ama hiçbir tanıtımı yapılmayan ve sadece fikir yazıları yayınlanan bir site için çok büyük bir rakamdır. Hayal edebiliyor musunuz, sitede günlük ortalama bin ikiyüz civarında fikir yazısı okunuyor. Bu gerçekten büyük bir kitle… Sitemizi takip edenlerin yaklaşık yarısı, ülke dışından… Yüz civarında ülkeden takip edilen bir siteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.