FİKİRTEKNESİNİN BÜYÜK BAŞARISI-2-SOMALİ MESELESİ

FİKİRTEKNESİNİN BÜYÜK BAŞARISI-2-SOMALİ MESELESİ
Fikirteknesi, Somali ile ilgili değerlendirmesini ta 16.09.2011 tarihinde yapmıştı, yazının başlığı şu; “Türkiye’nin Afrika’daki Üssü, Somali”… O zamanlar Somali’de kıtlık ve açlık vardı, Türkiye, hükümeti ve sivil toplumuyla Somali’ye yardım seferberliği başlatmıştı. Sadece kıtlık ve açlığın olduğu ve sadece yardım seferberliğinin yürütüldüğü dönemde, Fikirteknesi meselenin başka bir boyutuna dikkat çekmişti. Dikkat çektiği nokta, Türkiye’nin Somali’de devlet kurması gerektiğiydi, bu ihtiyacı da harikulade bir çerçeve içinde sunmuştu.
Yazı şöyle bir girizgah ile başlıyor; “Hükümetin Somali’ye gösterdiği alaka, yardımdan ibaret değil. Çok daha fazla konuyu ihtiva eden bir alaka görüyoruz. Büyükelçilik açmak, TOKİ ile ülkeyi imar etmek, yatırımlar planlamak, iç savaşı sona erdirecek teşebbüslerde bulunmak ila ahir. Meseleye sathi bir kavrayışla (yani Kemalist açıdan) bakıldığında para ve emeğin boşa harcanacağını söylemek mümkün.” O tarihte elde hiçbir istihbarat verisi olmadan bu tespiti yapmak kolay değil ama “fikirteknesi”nin başarısı işte burada gizli.
Yazının devamında şu tespit ve teklif yapılıyor; “Yatırım maliyetlerinin düşük olması, ülkenin imar edilmesini kolaylaştırır. Başka herhangi bir ülkeye yapılacak yardımın onda biri Somali’ye yapıldığında, hesaplanamaz tesirleri olur. Bu güne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan yardımlar, Somali halkını Türkiye’ye kalbinden bağlar. Kalbi bağlılık, karındaşlıktan bile ileri ve sağlamdır. Türkiye, Somali’yi biraz kendine getirdiği anda, Afrika’da ilk eyalet oluşmuş demektir. Bu kadar az maliyetle bu kadar büyük netice alınabilecek şu anda başka bir ülke yok. Afrika’ya bir Afrika ülkesi ile girmek doğru bir stratejidir. Somali’nin üs haline getirilmesi ve bir model inşa edilmesi, Afrika’da, Türkiye için hayal bile edilemeyecek ufuklar açar.” Somali’deki büyükelçiliğimize saldırı düzenlenmesi, hiçbir bedel ödemeyi göze almayanlar için bir anlam ifade edebilir ama bizim için bunlar ödenmesi gereken bedellerdir. Şu anda Somali, Türkiye’nin Afrika’daki Üssü haline gelmiştir, tabii ki yapılacak daha çok iş var ama bunların hızla yapıldığı da gelen haberler arasında. Yeni Şafak Gazetesi genel yayın yönetmeni İbrahim Karagül’ün 02.08.2013 tarihli yazısı, iki yıl önce “fikirteknesi”nde yapılan teşhis ve teklifin yeni yeni anlaşılmaya başlandığını gösteriyor. Bir gazete ve bir televizyon yöneten İbrahim Karagül’ün bu gün, hem de hükümet kaynaklarından elde ettiği bilgi ile ulaşabildiği stratejik anlam, sitemiz tarafından iki yıl önce hem teşhis olarak hem de teklif olarak ortaya konulmuştu. Dikkat çekici değil mi?
Bitmedi. Fikirteknesinin meseleye hangi ufuk içinde gördüğü ve ne kadar ileri görüşlü olduğunu anlatmak için iktibas yapmaya devam edelim. Yazı, son kısmında şu teklifi yapıyor; “Hususi olarak Afrika’ya, umumi olarak da dünyaya sunulacak olan bir model inşa etmek. Büyük devlet olmak, dünyayı veya dünyanın büyük bir bölgesini idare etmek iddiası, kendi ülkesinde emsal teşkil edecek bir model inşa etmeyi gerektirdiği kadar, kendi dışında da emsal alınacak bir model inşa etmeyi gerektirir. Başka bir ülkede model inşası daha önemlidir. Zira kendi ülkesinde güzel bir model(!) üreten ülkelerin başka ülkelerde sadece müstemleke modelleri ürettiğine son birkaç asırlık zaman laboratuarı şahitlik etmektedir.
Büyük devletlerin tamamının “harici ülke modeli” var. “Harici model” dünyaya sunmak istediği her şeyi sergilediği fuardır. Siyaset, hukuk, ilim, sanat, fikir, model, medeniyet, kültür, hayat hatta adab-ı muaşeret… (Yerimiz dar, az sözümüz çok anlaşılsın).” Meselenin çerçevelenişi ve yapılan teklif nasıl?
Şimdi mesele şu; ya fikirteknesi tam isabet etti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Somali’de yapacağı işi iki yıl önce gördü veya Türkiye Somali’de fikirteknesinin teklif ettiği işi yapmıyor ve sadece yardım etmekle iktifa ediyor. Eğer birinci ihtimal doğruysa fikirteknesi müthiş bir başarı gösterdi, eğer ikinci ihtimal doğruysa Hükümet işini eksik yapıyor, bu durumda fikirkteknesi hükümetten de çok ileride. Her iki ihtimalde de fikirteknesinin başarısı fevkalade…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.