FUAD AVNİ KİM?

FUAD AVNİ KİM?

Fuad Avni isimli twitter hesabının kimliği merak edilir olmuş. Hani şu, olacakları önceden bilen ve twitter’de yazan adam…

Kamuoyunun merakını giderelim… Öncelikle o twitter hesabı bir şahsa ait değil, Fuad Avni ismi de zaten (burasını kamuoyu biliyor) müstear isim.

Fethullah Gülen’in kurduğu ihanet örgütünün istihbarat kanadı, bilgileri bir merkezde topluyor ve değerlendiriyor. O merkez, Fuad Avni ismiyle bir hesap açtı ve o hesap üzerinden istihbarat bilgilerini kamuoyuna sunuyor. Böylece bir “mit” oluşturmaya çalışıyorlar.

Fuad Avni projesi, orta zeka ürünü bir şey… Kamuoyuna sunduğu bilgilerin bir kısmının doğru çıkması ve kimliğinin gizli tutulması, meşhur olmasına yetti. Gizem denilen muammanın zekaları tahrik edici bir özelliği olduğu için, hızlıca tanındı.

Kendini Erdoğan’ın yakın çevresinden birisi olarak pazarlayan Fuad Avni hesabı, işte burada çuvalladı. Zaten projenin bu tarafıyla bir psikolojik harekat hamlesiydi. Tayyip Erdoğan’ın çevresine olan itimadını sarsmak, şüphe uyandırmak ve sinirlerini tahrip etmek üzerine kurulu bir hamle…

İşe yaradı mı? Tayyip Erdoğan üzerinde bir tesiri olmadı ama çevresinde biraz etkili oldu başlarda. O etki de çabuk geçti.

Orta zeka kurgusu olduğu için çabuk deşifre oldu. Deşifre olduğu kısım, Tayyip Erdoğan’ın yakınındaki bir isim olduğu konusuydu. Erdoğan’ın yakınlarında birisi olmadığı çok hızlı şekilde deşifre oldu, çünkü planlama orta zeka seviyesindeydi. Kamuoyuna pazarladıkları bilgiler, Erdoğan’ın yakınındaki birinin ulaşacağı bilgiler değildi. Yargı ve emniyetteki birilerinin ulaşacağı bilgilerdendi, bu durum dikkatli bir istihbarat değerlendirmesiyle ortaya çıktı.

Orta zeka projesi dememizin sebebi şu; verdikleri bilgilerin istihbari niteliği, kendini ele verecek cinstendi. Erdoğan’ın yakın çevresindeki birilerinin ulaşacağı bilgiler ile polis ve savcıların ulaşacağı bilgilerin nitelikleri birbirinden farklıydı. Fuad Avni hesabından piyasaya sürülen bilgiler, meseleyi kamuoyundan takip eden ve bilgileri istihbari değerlendirmeye tabi tutamayan insanlar tarafından yutuluyordu. Bu açıdan bakıldığında, Fuad Avni hesabı, bir anlamda kamuoyuna dönük bir proje olarak işledi.

Başlangıçta Erdoğan’ın psikolojisi üzerinde operasyon yapmaya niyetlenmişlerdi, bu niyetin planlamasını dahiyane yapamadıkları için o kısmı boşa çıktı ve geriye kamuoyuna oynamak kaldı. Ortaya çıktıktan kısa süre sonra kamuoyu oluşturacak bir projeye dönüştü ve hala öyle devam ediyor. Meseleye derinlemesine vakıf olmayanlar da, gizemine takılıp sürükleniyor.

İhanet örgütüne karşı başlatılan mücadele, bilgi kaynaklarını zayıflattı. Buna paralel olarak Fuad Avni hesabından istihbari bilgi akışı da yavaşladı. Aslında ellerindeki imkan ciddi işler yapmaya yeterdi ama adamlar o kadar ahmak bir eğitime tabi tutuldular ve o kadar ahmak bir yönetim altında harekete geçirildiler ki, müthiş imkanlarını kısa sürede heba ettiler.

Siyasi tarih, ihanet örgütünün elindeki güçle çok daha büyük işler yapıldığının arşivine sahiptir. Bu kadar büyük bir gücü bu kadar hoyratça ve ahmakça harcayan çok az hareket vardır tarihte. Bu sebepledir ki paralel kadrolara “ahmak” sıfatını uygun gördük ve kullandık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.