GENELKURMAYIN “İRTİCAİ EYLEM PLANI” AÇIKLAMASI

                        GENELKURMAYIN “İRTİCA EYLEM PLANI” AÇIKLAMASI

 

            Önce “İrtica Eylem Planı” ile ilgili hadiseyi kısaca hatırlayalım. Ergenekon soruşturması kapsamında Av. SERDAR ÖZTÜRK’ÜN bürosundaki aramada bir belge ele geçti. Bu belge Genelkurmay karargahında hazırlanmıştı ve altında da karargahta görevli olan Albay DURSUN ÇİÇEK’İN imzası vardı. Belgede ne vardı, kısaca onları da hatırlayalım.


 *Alevi düşmanlığı körüklenecek *Ergenekon davasında tutuklanan subayların masum olduğu yönünde propaganda yapılacakErgenekon kapsamında tutuklanan TSK personelinin masum olduğu, irticayla etkin şekilde mücadele ettikleri için üzerlerine iftira atıldığı şeklinde haberler yaptırılacaktır. *Milli Eğitim Bakanı yıpratılacakMilli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öğrencilerine ait ibadet, görüntü ve haberlerinin medyada yoğun olarak yer, alması sağlanarak, Milli Eğitim Bakanı kamuoyu nezdinde yıpratılacaktır. AKP mensuplarının, ülkemizde ekonomik krizin etkisinin ciddi olarak hissedildiği bir dönemde, lüks yaşamlarından taviz vermedikleri yönünde haberler yaptırılarak, bu durumun hem "İslam anlayışıyla çeliştiği" hem de uygulamaya çalıştıkları "halk adamı" yaklaşımlarının gerçeği yansıtmadığı konusunda kamuoyu bilgilendirilecektir. *Kara propaganda yapılacak                Geniş yankı bulan ses kayıtları bilgi kirliliği oluşturmak üzere irticacılar tarafından yayınlanmış gibi gösterilecek. Çeşitli bilgi ve belgelerle ilgili ortaya yem atılarak yakalanan personel hangi gruba ait olursa olsun F.G.'ci oldukları şeklinde ifade vermeleri sağlanacak. *Işık evlerinde silah bulunması sağlanacak                 Fethullah Gülen cemaatine ait evlerde silah, mühimmat, plan vesaire gibi malzeme bulunması sağlanacak, Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü kapsamına aldırılarak soruşturma askeri mahkemelere sevk ettirilecek…  

***

 

            Belge ile ilgili hukuki süreci kısaca hatırlayalım. Belgenin aslı değil de fotokopisi elde olduğu için ciddi tartışmalar olmuştu. Askeri savcılık soruşturma neticesinde böyle bir belge olmadığına kanaat getirerek dosyayı kapatmıştır. Askeri savcılığın soruşturmayı bitirmesinin ardından Genelkurmay başkanı İlker BAŞBUĞ bir basın toplantısı yapmış ve belgeyi, “kağıt parçası” olarak nitelendirmişti.

            Ergenekon soruşturması kapsamında ise Albay DURSUN ÇİÇEK tutuklanmış ve birkaç gün sonra başka bir mahkeme tarafından tahliye edilmişti. DURSUN ÇİÇEK halen görevinde bulunmaktadır. Genelkurmay, bu albayı görevden almamıştır.

 

***

 

            Belge tekrar gündemde… Belgenin aslının (ıslak imzalı aslı) Ergenekon soruşturmasına bakan savcılığa ulaştırıldığı bildiriliyor. Bazı gazeteler bu haberi “kesin doğru” olarak vermekte, bazı gazeteler ise “iddia ediliyor” şeklinde vermektedir. Biz haberin doğru olduğuna inanıyoruz. Doğru olduğuna neden inandığımızı “Genelkurmayın açıklaması” bölümünde anlatacağız.

 GENELKURMAY’DAN “İRTİCAYLA MÜCADELE BELGESİ” AÇIKLAMASI
Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan 3 maddelik yazılı açıklamada,  medyada yer alan “irticayla mücadele eylem planı belgesi” haberleri eleştiriliyor:

“1. Bugün, bazı gazetelerde yer alan bir ihbar mektubu ve mektubun odağındaki gelişmelerin öncelikle medyada yer almasının sağlanması, hukuk devleti adına kaygı verici ve çok düşündürücüdür.
2. Benzerlerine sıklıkla rastlanan ihbar mektubu haberinin medyada veriliş biçimindeki ölçü ve duyarlılık derecesinin yayın organlarına göre gösterdiği farklılık da hayli dikkat çekicidir.
3. Hukuk devletinde her şeyin yasalara uygun olarak yürütülmesine hiçbir kimsenin ve hiçbir kurumun itirazı olamaz.” (Milliyet-internet sitesi)
 

***

 

            Genelkurmayın açıklaması bu… Bu açıklamada dikkat çeken noktaları tek tek tespit edelim.

 

1-Genelkurmay, böyle bir belgenin olmadığına dair bir açıklama yapmamaktadır. ÖYLEYSE BELGE DOĞRU… (Haberin neden doğru olduğu buradan anlaşılmaktadır)

 

2-Genelkurmay, belgenin muhtevası ile ilgilenmemekte fakat basına sızdırılma şekliyle ilgilenmektedir. NE KADAR VAHİM BİR DURUM. BELGENİN KENDİSİ BİR FACİA İKEN GENELKURMAYIN BELGE İLE DEĞİL BASINA SIZMASI İLE İLGİLENMESİ, DAHA VAHİM BİR HADİSEDİR.

 

3-Genelkurmay, haberin yayın organlarında veriliş biçimlerinin farklı duyarlılıklarda olmasını kendine dert edinmektedir. ÜZERİNDEN TIR GEÇMİŞ BİR YARALININ SON NEFESLERİNİ VERİRKEN MAKYAJ MALZEMELERİNİ ARAMASINA BENZER BİR KOMİKLİKTİR. İlgilenilmesi gereken daha önemli bir konu (belgenin muhtevası gibi) gözden kaçıyor olmasın sakın?

 

4-Hukuk devletinde her şeyin yasalara uygun olarak yürütülmesine hiçbir kimsenin ve hiçbir kurumun itirazı olamaz, demiş açıklamasında… Tamam işte… Bizde ondan bahsediyoruz. Yani meşhur belgeden. Nasıl oluyor da genelkurmay karargahında böyle bir belge hazırlanıyor ve tatbik ediliyor? Hukuk genelkurmay karargahının kapısından içeri giremiyor mu? Hukuka uyması gerekenler karargahın dışındakiler mi sadece?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir