HANİ İSRAİL İLE İLİŞKİLER DONDURULMUŞTU

HANİ İSRAİL İLE İLİŞKİLER DONDURULMUŞTU
İsrail hava kuvvetleriyle Türk hava kuvvetleri arasında, Akdeniz’de yeni bir işbirliği mekanizmasının kurulduğu haberleri geliyor. Haber kaynağı Jerusalem Post gazetesi olarak göründüğü için ihtiyatlı olmak gerektiği açık. Fakat Türkiye konu ile ilgili bir açıklama yapmalı, hem de derhal. “Tekzip edilmeyen haber doğrudur” gazetecilik kuralını bilmeyen var mı? Türk dışişleri derhal haberi tekzip etmeli, aksi takdirde doğru olduğuna kanaat getirmekten başka yol kalmaz.
İşin ilginç tarafı haberin Türk gazetelerinde küçücük verilmiş olması. Bunun sebebi, haberin kaynağının bir İsrail gazetesi olması mı, yoksa haberin perdelenmesi mi? Yani habere itibar edilmemesinden dolayı mı “küçük görüyorlar” yoksa haberi okuyuculardan saklamak için mi küçültüyorlar?
Aynı haber içinde, Mavi Marmara katliamından sonra bozulan ikili ilişkilerin düzeltilmesi için “koordinasyon mekanizmasının” kurulduğu ve faaliyete geçirildiği bilgisi de var. Bu nokta anlaşılabilir, Türkiye’nin taleplerinin karşılanacak olması bile bir müzakereyi gerekli kılar. Fakat müzakereler başlamadan veya mesafe alınmadan, hava kuvvetleri arasında işbirliği mekanizmalarının kurulması ve faaliyete geçmiş olması doğruysa, bu mesele çok vahim.
*
Haber yeni ve konu sıcak… Doğru olmayabilir, Türk dışişleri tekzip edebilir. Bu sebeple acele davranmamakta fayda var. Özellikle İsrail gazetesi mahreçli bir habere dayanarak Türk hükümetini eleştirmek, sağlıklı bir zihin değil. Öyleyse ne yapmaya çalışıyoruz? Konuyu teorik olarak incelemek istiyoruz. Meselenin önemi, hassas olmamızı gerektiriyor.
Bu haber doğruysa, bir müddet sonra herhangi bir şekilde doğrulanırsa, bu ihtimal için şimdiden yazıyoruz. Aksine bu haber tekzip edilirse, bu tür gelişmelerin önünü kesmek için baştan yazmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Yazı, bu şekilde değerlendirilirse doğru olur.
*
Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinde ilk defa büyük oranda bağımsız devlet oldu. Ne zaman? İsrail’e karşı Mavi Marmara katliamından dolayı koyduğu tavır ile… Neden? Çünkü dünyada bağımsız olmayan (bağımsız gibi görünen ama olmayan) hiçbir ülke İsrail’e tavır koyamaz, düşmanca açıklamalar yapamaz. İsrail, bir devletin bağımsızlığı konusunda turnusol kağıdıdır. Dünyada bağımsızlığın göstergesi, İsrail ve ABD’ye karşı bağımsız dış ve iç politika geliştirebilmektir. İsrail ve ABD’ye karşı bağımsız olamayan hiçbir ülke, “bağımsız devlet” değildir.
Bunlardan birine karşı bağımsız hareket edebilmek, bağımsızlık istikametinde ciddi bir mesafe kaydedildiğini gösterir. Türkiye son zamanlarda ABD ile her ne kadar ileri derecede iyi ilişkiler içindeyse de, İsrail ile ilişkilerini kesebilecek bağımsızlık olgunluğuna ulaşmıştı. Ya da bilgilerini kamuoyunu takip ederek elde eden bizim gibi insanlar böyle zannetti. Kapalı kapılar arkasındaki gelişmeler ve görüşmeler, kamuoyuna yansıyanların aksine bir istikamette cereyan ediyorsa, kamuoyunu takip ederek kanaat sahibi olan bizler, fena halde yanılıyoruz, fena halde oyuna getiriliyoruz.
Türkiye’nin bağımsızlık sürecini İsrail üzerinden takip ediyoruz. İsrail ile ilişkiler tekrar kurulabilir tabii ki. İlişki kurmak değil bağımsızlığa mani olan, mesele ilişkiyi bağımsız devlet olarak kurmak. Kaldı ki bizim dünya görüşümüz İsrail ile herhangi bir ilişki kurmaya bile manidir. Buna rağmen ilişki kurulabileceğini düşünüyoruz, çünkü Türkiye cumhuriyetinin bizim dünya görüşümüzün devleti olmadığını biliyoruz. Dünya görüşümüzün devleti olmamasına rağmen bağımsız olmasını neden önemsiyoruz? Hırsızlık yapan birinin hiç değilse cinayet işlememesini istiyoruz. Hırsızlık ile katillik arasındaki farkı bildiğimiz için, Türkiye cumhuriyetinin en azından bağımsız olmasını dert ediniyoruz.
İsrail ile ilişkilerin bağımsız devlet temelinde yürütülmesi (mümkünse hiç ilişki kurulmaması), Cumhuriyet rejiminin, en azından bu ülkede yaşayan halkın devleti olup olmaması açısından önemi var. Bu ve benzeri sebeplerle İsrail ile ilişkiler meselesini hassasiyetle takip ediyoruz, etmeye devam edeceğiz.
FARUK ADİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.