HİPNOZ-3-HİPNOZUN TEHLİKELERİ NELERDİR?

HİPNOZ-3-HİPNOZUN TEHLİKELERİ NELERDİR?
Hipnoz yapmak da, yaptırmak da tehlikelidir. Bu işi yapanlar umumiyetle hiçbir tehlikesi olmadığını söyler, bu düşüncelerinde de ısrarlıdırlar. Tehlikeli olmadığına dair yığınla bilgi ve malzeme verirler. Kullandıkları bilgilerin bir kısmı doğrudur ama o bilgiler hipnozun tehlikeli olmadığını göstermez. Zaten hipnoz yapanların, hipnozun tehlikeli olduğunu söylemeleri beklenmez. İşleri odur ve işlerinin tehlikeli olduğunu söylediklerinde işsiz kalırlar. Bundan ibaret değil tabii ki, hipnozla ilgilenenlerin (uzmanları da dahil) yüzde doksan dokuzu hipnozun ne olduğunu bilmez. Hipnozun ne olduğunu bilmek ayrıdır, onu uygulamak ayrı. Hipnozla ilgilenenler, uygulayıcısıdırlar. Hipnozun mahiyeti ile ilgili sorular sorulduğunda duraklarlar. Çünkü hipnozun mahiyetini bilmezler. Bunların bir kısmı (batıda tamamına yakını) ruhu kabul etmedikleri için hipnozun mahiyetini anlamak için gerekli olan zihni donanıma sahip değillerdir. Mahiyetini bilmedikleri bir konunun tatbikatı hakkında söyledikleri “tehlikesizdir” sözü, tabii ki muteber değildir.
Birinci tehlikesi, hipnozun mahiyetini bilmeyen insanlar tarafından yapılıyor olmasıdır. Mahiyetini bilmeyenler, pratik tecrübeleriyle yol almaya çalışıyorlar. Fakat hipnoz, tüm boyutlarıyla tecrübe edilmiş bir alan değil. Mevcut tecrübe birikimi, muhtemel neticelerinin tehlikeli olmadığını söylemeye kafi değil.
İkinci tehlikesi, hipnoz alışkanlığıdır.
Hipnoz alışkanlığı, uyuşturucu alışkanlığı gibi etki yapar. Sık sık hipnoz yapılan bir kişide, hipnoz ihtiyacı ortaya çıkar. Hipnozun bir çeşit uyku hali olduğu için, akıl ve iradeyi zayıflatır. Uyku haline alışan kişinin zihni evreni, akıl ve iradesi dışı çalışmaya başlar. Bu durumun ilerleyen safhaları, yarı ölüm gibidir. Bitkisel hayatın bir çeşidi meydana gelir. Hipnoz olmak isteyen kişiler, bunu sürekli yaptırmamalılar, sürekli yapılması talebini reddetmelidirler.
Üçüncü tehlikesi, hipnoz alışkanlığı oluştuğunda insanın merkezi dışarıya taşınır.
Hipnoz, insanın merkezinin kendinden alınması ve dışarıda bir insana taşınmasıdır. Hipnoz halinde kişinin merkezi kendinde değil, hipnoz yapan kişidedir. Hipnozda akıl tatile girdiği için zihni evrenin merkezi ortadan kalkar. Sürekli hipnoz yapılan kişi, kendi kendine karar veremez, kendiliğinden bir iş yapamaz hale gelir. Bir işi yapabilmek için dışarıdan emir alma ihtiyacı hissetmeye başlar.
Dördüncü tehlikesi, akıl ataleti oluşturur.
Hipnozun sürekli yapılması, hipnoz alışkanlığının oluşması, insanın merkezinin kendi dışına taşınması, akıl ataleti (tembelliği) oluşturur. Akıl çalışmamaya alıştırılırsa, özellikle karar vermek ihtiyacı içinde olmazsa, zihni evreni yönetmesi gerekmezse, atalete düşer. Kendisi olmadan işlerin yürümeye başlaması, aklın atalete düşmesi için zemin oluşturur.
Beşinci tehlikesi, zihni evrende gizli odacıklar oluşur.
Hipnoz yapan kişilerin dışarıdan müdahaleleri ile zihni evrende, akıl ve dikkatin görüş mesafesinden uzakta gizli odacıklar oluşur. Özellikle de akıl atalete düştüğü durumlarda zihni evrende oluşan gizli odacıklar dışarıdan yönetme altyapısı haline getirilebilir. Bu özellik istihbarat çalışmalarında kullanılmaktadır.
Öneminden dolayı kısaca açıklayalım. İnsanın zihni evreninde oluşturulan “gizli alanlar”, bunları oluşturanlar tarafından kodlanıyor, şifreleniyor ve kapatılıyor. Hipnoz halindeyken gizli alanlara (gizli odacıklara) bilgileri yerleştiriyor ve kapatıyorlar. O alanın açılması için bir şifre koyuyorlar. O alana kişinin kendisi ulaşamıyor ve hatırlamıyor. Gizli alanın şifresi aynı zamanda kişiyi hipnoza sokuyor, o şifre söylendiğinde kişi hipnoza girerek gizli odacıktaki bilgileri tekrarlamaya başlıyor. Şifre, gizli bilgileri yükleyenlerde ve bilgilerin ulaştırılması gereken kişide mevcut… Hipnoz edilen şahıs, farkına bile varmadan posta görevi görüyor. Bu işler sadece hipnoz ile yapılmaz, özel ve uzun bir süreçtir. Bir defa hipnoz yapılmakla da bu tür ağır sonuçları almaları mümkün değil fakat sürekli hipnoz yapılması halinde ortaya çıkacak bu tür tehlikelerden uzak durmak gerekir.
Altıncı tehlikesi, insanda çift kişiliklilik riski artar.
İnsan zihnin merkezinin dışarı taşınması, aklın atalete düşmesi, dışarıdan emir almadan iş yapamaz hale gelmesi ve diğer tesirleri düşünüldüğünde, insan zihni çift kişilikli hale gelebilir. Çift kişilikli hale gelmek için çok uygun bir zihni altyapı oluşur. Bu altyapı üzerinde, çift kişilik oluşması beklenmeyen bir olay değil. Çift kişilik konusu uzundur, burada temas etmek istediğimiz nokta, sürekli hipnozun zararlı sonuçlarından biri de kişilik bozukluğu ve çift kişilik gelişme riskidir.

HİPNOZ-3-HİPNOZUN TEHLİKELERİ NELERDİR?” hakkında 5 yorum

  1. Yaptığınız açıklamaların hiçbiri bilimsel değildir yaklaşık 13 yıldır bu işi yapıyorum şu yazdıklarınız bir problem ve başlı başına bir sorun zaten bu yazdıklarınızın hepsi hipnozla çözülebilir ve hiç bir zararı yoktur.Bilakis yıllardır hipnoz yapıyorum ve her seferinde bende vaka ile transa giriyorum subliminal mesajları alıyorum herhangi bir sıkıntım yada alışkanlığa dökülmüş bir davranış şeklim yok lütfen yanlış bilgilerinizle insanların kafalarını karıştırmayın!!!!!

  2. Tamamen yanlış ve gerçek dışı. Bilgi kirliliği olmuş. Hipnoz asırlardır uygulanan bir uygulama olup çok tanınmış profesörlerin de bilimin de sürekli araştırdığı bir konudur. Bu güne kadar ters bir etkisi görülmemiştir. Yani yanlış bilgiler verip insanları korkutmayın biraz okuyun ve araştırın

  3. hipnoz sizin bu düşüncelerinizi de değişebilir hipnoz bukadar tehlikeli ve biz hipnoterapistler tehlikeyi seviyoruz ve hep kendimizi riske etmek istiyoruz yanarıım da hayatında tek bir kez hipnoz ile karşılaşmamış birinin böyle bilimsel görünümlü saçma bir yazı yazmasına yanarım.Hipnoz ve ruh farklı kavramlardır ruh tan bahsettiğinize göre nancınız da vardır sizin bu yazılarınız sebebiile korkup destek almayarak her an sıkıntı yaşayan herkesin vebali sizin boynunuza bilginize..

  4. Bana hipnoz uyguladılar sorunum uzun vadede kesinlikle çözülmedi etkisi 1 gün sürdü ve şunu söyleyeyim ben eski ben değilim kesinlikle yaptırmayın 1. ağızdan söylüyorum size bana zarar verdi ve hiçbir yararı olmadı. Eğer yaptıracaksanız da sakın ola temel psikoloji eğitimi almamış(4 senelik psikoloji okumamış) birinden alın ben yüksek lisansı psikoloji okumuş birine gittim ve şuan beter haldeyim. Esenlikle kalın.

  5. Yorum yazanlarda fark ettiğim şey, her birinin bu ilimle ilgileniyor olması.

    Öncelikle “şifreli odacık” kısmı tamamen doğrudur. Kendisini hipnoz edecek kişinin iradesine teslim eden şahıs, bir kez hipnoz edildiğinde, bundan sonra hipnoz edecek kişinin her komutu bir şifre görevi görecek ve mağdur kişiyi yönetebilecektir. Esasında tedavi amaçla kullanılsa bile böyle bir tehlikesi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir