İLKER BAŞBUĞ TUTUKLANDI YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

İLKER BAŞBUĞ TUTUKLANDI YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

Aşağıdaki yazıyı 01.01.2012 tarihinde yazmış ve yayınlanma sırasının gelmesini bekliyorduk. Yazının yayınlanma sırası gelmeden adam tutuklandı. Olayların gelişme hızının, yazma ve yayınlama hızımızdan yüksek olması karşısında her ne kadar psikolojimiz bozulsa da, “hayırlı işlerin hızlı gelişmesi” karşısında kalbimiz ve ruhumuz mutmain. İlker’in tutuklanmasından önce yazılmış yazıyı, boşa gitmesin diye, yazının sonuna yeni bir ek yaparak yayınlıyoruz.

***

“Hükümeti yıpratmak amacıyla Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde kurulduğu ifade edilen internet siteleriyle ilgili İnternet Andıcı Davası’nda, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu. Kara propaganda yapan internet sitelerinin, andıçta, ‘Komutana arz’ parafı nedeniyle İlker Başbuğ’un talimatıyla kurulduğu belirtilirken davanın birçok sanığı da eski Genelkurmay Başkanı’nın davada tanık olarak dinlenmesini istemişti. Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Hasan Iğsız, Korgeneral Mehmet Eröz ve Yüzbaşı Murat Uslukılıç, sitelerin İlker Başbuğ’un bilgisi dâhilinde faaliyet yürüttüğünü anlatmıştı. Önceki gün görülen davanın duruşmasında ise mahkeme heyeti, İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar verdi.”

Haber medyada böyle yer aldı. Türkiye’de medya bir türlü doğru dürüst bir hukuk dili oluşturamadı. Hepsinin hukuk danışmanı var ama “editörlük” yapan hukukçusu yok. “Savcılığa yazı yazdı” diye verdikleri haber, mahkemenin savcılığa suç duyurusunda bulunmasıdır. Mahkemeler yargıladıkları herhangi bir konuda, suç teşkil edici fiil görürlerse suç duyurusunda bulunmak zorundadırlar. Bu olayda İlker Başbuğ’unda yargılanan suça iştirak ettiği mahkeme tarafından anlaşılmış olmalı ki, hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Bundan sonraki süreç ne olur? Savcılık İlker Başbuğ hakkında soruşturmasını yapar ve dava açılması gerektiği kanaatine ulaşırsa, hazırlayacağı ek iddianame ile mevcut davaya dahil edilir. Yani İlker Başbuğ da aynı davada yargılanmaya başlar. Bunlar işin teknik tarafı…

Genelkurmay başkanının yargılanması ne demek? Muvazzaf değil de emekli genelkurmay başkanı olması fazla fark eder mi? Hayır… Bu kısmı teferruat… Aslolan genelkurmay başkanının yargılanmasıdır. Hem de “hükümeti düşürmek için faaliyet yapmaktan”…

Eğer savcılık yapacağı soruşturma sonunda, İlker’in yargılanması için iddianame hazırlarsa, Türkiye’de yeni bir süreç başlamış olacaktır. Dokunulmaz kimse kalmayacak, dokunulmaz kişinin kalmaması, dokunulmaz düşüncenin de kalmamasıdır. Hatırlayın, Atatürkçü olmak, dokunulmaz olmaktı bu memlekette. Yani bazı makamlar yargılanamıyordu ama bazı düşünceler de yargılanamıyordu. Bazı makamlar, bazı statüler, bazı düşünceler, “hukuk kalkanı” oluşturuyordu. Atatürkçü düşünce derneğinin soruşturmaya konu olması ve bazı yetkililerinin darbeye teşebbüsten dolayı yargılanması, düşünce muafiyetleri ve imtiyazları olmadığını göstermişti. Şimdi dokunulmazlık zırhına sahip olan son makam, “genelkurmay başkanlığı” makamı da yargılamaya konu olacak. Böylece sistem kendini tamamlamış olacak.

Sistem, hukuk ve siyaset sistemi… Herkese eşit uygulanan bir hukuk, herkesin hesap verebileceği bir siyasi düzen… Kulağa hoş geliyor. Bunların gerçekleşmiş olması, mevcut hukuk ve siyaset sisteminin tercih edilmesine kafi midir? Hayır… Mevcut hukuk ve siyaset sistemi berbat bir şeydir. Temelden yıkılması ve yeniden kurulması şarttır. Öyleyse tüm dokunulmazların yargılanması ve herkese eşit hukuk uygulamasının anlamı ne? Sistem bu noktaya geldiğinde kendini değiştirebilme maharetini kazanır, manası bu. Sistemin bu noktaya gelmeden önceki halinde, kendini değiştirme yeteneği yoktu. Ara süreç yani “kendini değiştirebilme yeteneğini kazanma hali” tamamlandı.

Bundan sonra ne olu? Ne olacağı, Müslümanların çalışmalarına, gayretlerine, ufuklarına bağlı… Gelinen noktayı kafi görürlerse, böyle kalır. Aksine bu noktanın daha başlangıç olduğunu düşünürler ve büyük bir devlet ve medeniyet kurma düşüncesiyle hareket ederlerse gelişme devam eder. Sistemin kendini değiştirme maharetine sahip olması, yeni hedefler ve ufuklar için müsait bir ortam hazırladı. Anlayanların hamle gücünü yenilemesi ve daha büyük hamleleri hayata geçirmesi zamanı geldi.

Hiç bu kadar uygun şartlar bir araya gelmemişti. Bu şartları ve imkanları israf etmek, tarihi bir mesuliyettir. Bu fırsatın kaçırılması, affedilecek türden bir cürüm değil.

***

İddianame hazırlanıp davanın açılmasından sonra mahkemenin yakalama kararı vereceğini zannediyorduk. Çünkü bir müddettir adli sistem öyle işliyordu. Şimdi başa dönüldü ve savcılık sorgusundan sonra tutuklanması için mahkemeye sevkedildi, mahkeme de tutuklama kararı verdi.

Ergenekon denilen örgütün hala canlı olduğuna dair bilgiler geliyor. Hem de çok canlı ve güçlü… Mesela Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun suikast soruşturmasındaki “tutukluk”, yani soruşturmanın kafi derecede hızlı yürümemesi ve operasyonel çalışılmaması, Ergenekon Terör Örgütünün engellemelerinden kaynaklanıyor. Gerçekten Yazıcıoğlu soruşturmasıyla ilgili çok kötü bilgiler ulaşıyor. Ergenekon Terör Örgütünün cesaretinin kırılması için bir genelkurmay başkanının tutuklanması lazımdı.

FARUK ADİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir