İNŞA VE MUHAFAZA-9-

İNŞA VE MUHAFAZA-9-
İnşa sürecinin üçüncü safhası, hayatın ve medeniyetin ihtiyaçlarının birleştirilmesidir.
Acil ve zaruri ihtiyaçları karşılayacak müesseselerle “hissi altyapı”, mühim işler için kurulan müesseselerle “hayatın altyapısı” inşa edilmiş olur. Bu ikisi, hayatı ayakta tutmaya kafidir. Üçüncü safhada hayat ile medeniyetin kaynakları, ihtiyaçları, meseleleri, alanları vesaire birçok konu birbirine bağlanır ve mühürlenir. Bu safhada hayat ile medeniyet birbirinin mütemmim cüzü haline gelecek derinlikte birbirine raptedilir. Hayat olmadan medeniyet, medeniyet olmadan hayat var olamayacak çapta bir vuslatın gerçekleştirilir.
*
İnşa sürecinin dördüncü safhasında halk kuşatılır ve medeniyet halkın “gerçeklik kavrayışına” zerkedilir.
Dünya görüşü ve medeniyetin halkın “gerçeklik kavrayışına” zerkedilmesi, halkın en cahilinin bile o medeniyetten vazgeçemeyeceği bir derinliğe kadar nüfuz etmesidir.
İnsanın en ham haliyle hissettiği ihtiyaçlarını bile medeniyet çerçevesinde karşılama reflekslerinin oluşmasıdır. Medeniyet, insan ve hayat için merkezi mesele haline gelir. Medeniyetin şahsiyet terkipleri gerçekleştirilir ve içtimai nizam tesis edilir. Medeniyet, kendi hususi şahsiyet terkipleriyle insanın kalp ve zihin dünyasına nüfuz eder ve onu derinliğine teslim alırken, içtimai nizamın tesisiyle de şahsiyeti (ferdi) dışarıdan kuşatır. Ferdin kalp ve aklına nüfuz etmiş haliyle onu kendine muhafız tayin ederken, içtimai nizamın tesisi ile ferdi muhafaza altına alır.
Hayat alanlarını, hayatın akacağı mecraları, güzergahları, istikametleri, menzilleri, hedefleri bazen tespit eder, bazen tayin eder, bazen inşa eder, bazen keşfeder, nihayetinde kendi mührünü vurmadığı herhangi bir oluş ve varoluş kıpırdanışına fırsat ve imkan vermez.
*
İnşa sürecinin beşinci safhasında medeniyetin çatısı inşa edilir. Medeniyetin çatısı inşa edilmekle inşa süreci tamamlanmış olur. Bundan sonra tekamül süreci başlar. Tekamül ve tecdit süreci…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir