İŞE BAKIN… GENELKURMAY İLE HABER PROTOKOLÜ YAPILMIŞ

İŞE BAKIN… GENELKURMAY İLE HABER PROTOKOLÜ YAPILMIŞ
28 Şubat soruşturmasını yürüten savcılığa genelkurmay başkanlığından konu ile ilgili bilgi ve belgeler gönderilmiş. Bunların içinde o zamanki medya ile “haber protokolü” de varmış. Bu haber tekzip edilmez veya teyit edilirse ortaya çıkan netice muhteşem olacak.
Bu haberin önemi tek boyutta değil birçok boyutta kendini gösteriyor. Hukuki çerçevede 28 şubatın bir darbe olduğunu gösteren delildir. Medya patronlarının ve yöneticilerinin TBMM deki komisyonda verdikleri ifadeleri tamamen çürüttüğü için medya üzerinde ciddi tesirleri olacaktır. Esas önemli boyutu bunlar değil… En önemli boyut, genelkurmayın hukuki soruşturma ve yargılamalara karşı ketum tavrını değiştirmiş ve yardım etmeye başlamış olmasıdır. Daha önceki soruşturma ve yargılamalarda (Balyoz, Ergenekon gibi) genelkurmay hiç yardımcı olmamış, aksine bilgi ve belgeleri köşe bucak saklamış veya saklanmasına göz yummuştu. Hatırlayın Balyoz davası ile ilgili evrakın bir kısmı bir askeri tesisteki döşemenin altında bulunmuştu.
Genelkurmayın hukuka ve yargıya yardımcı olmaya başlaması, bu davaların hem hızlı görülmesini hem de evrak ve delil eksikliğini giderir. Genelkurmayın bu yaklaşımıyla hukuka bağlı ve saygılı bir noktaya gelmiş olması ayrıca mühimdir tabii ki ama şu anda acil ihtiyaç, devam eden soruşturma ve yargılamalardaki delil eksiklerinin giderilmesidir.
Herkes bu haberin peşine düşmeli. Teyit veya tekzip edilirse kamuoyu ile paylaşmalıdır. Türkiye’deki değişimin ana parametresi budur. Genelkurmay hukuka bağlı hale geldiğinde, hukuka bağlılığı stratejik veya taktik bir manevra değil samimi (öz de) bir durum arzetmeye başladığında, ülkedeki birçok problem çözülmüş veya çözülme sürecine girmiş demektir.
Ülkedeki Kemalist, ateist, solcu vesaire cenah, gizliden gizliye hala genelkurmaya güveniyor. Bu güvenlerinden dolayı hala değişimi kabullenmiyor ve kendileri de değişmiyorlar. Bakmayın siz askerleri eleştirdiklerine, o eleştiriler, genelkurmayı eski çizgisine çekmek içindir ve hala bu potansiyelin bulunduğunu düşünüyorlar.
Genelkurmay, ısrarla hukuk içinde kalacağını, hukuka bağlılığını, hukuka ve yargıya saygılı olduğunu her vesileyle tekrarlamalı, yargıdan gelen tüm talepleri en ince teferruatına kadar karşılamalı ve mahkemelerden çıkacak kararların adil olması için delilleri esirgememelidir. Genelkurmay, ülkedeki darbeci asker ve sivil kafaların değişmesinin önündeki en büyük engeldi, şimdi bu değişimi gerçekleştirecek motor olmalıdır. Ha bunu söylerken askerin inisiyatif almasından bahsetmiyoruz, aman ha… Genelkurmayın değişimin motor gücü olması, mutlak manada hukuka bağlı olmak, hukukun içinde kalmak, hukukun dışına çıkmaya teşebbüs edenlere asla müsamaha göstermemektir. Genelkurmayın hukukun dışına çıkmayacağı, çıkanları da deşifre edeceği ve yargıya teslim edeceği tamamen anlaşıldığında, darbeci asker ve siviller hızlı şekilde değişmeye başlar.
Genelkurmay darbe tortusunu ve kavrayışını bir tarafa atar, hukuk önünde boynu kıldan ince hale gelirse, darbeciler için uygun iklim olan orduda faaliyet göstermek imkansız hale gelir. Bu gün için genelkurmay başkanı ve karargahtaki diğer subaylarla ilgili olarak ümitlerini kesmiş olsalar da, silahlı kuvvetlerin içinde darbeci avına çıkabilme ümidi hala darbecileri canlı tutuyor. Genelkurmay bir taraftan orduyu temiz tutmaya çalışmalı diğer taraftan sivil darbecilerin de ümitlerini kırmalıdır.
Bu haber çok önemli, mutlaka takip edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.