İSLAM BİRLİĞİNİN SİVİL ALTYAPISI-10-MÜŞTEREK SOSYAL MEDYA

MÜŞTEREK SOSYAL MEDYA
Müslümanların teknik kadroları nerede? Teknik kadrolar, tefekkür istidatlarını tamamen kaybetti ve sayılara mı boğuldu? Arap baharını tetikleyen, halka organize olma imkanı sağlayan, isyan boyunca sevk ve idareyi gerçekleştiren muhabere vasıtası “sosyal medya” namındaki elektronik havza değil miydi? Yüksek zekaların bile halkı bu çapta bir hamle için teşkilatlayamadığını bildiğimize göre, sosyal medyanın ne kadar büyük bir fayda sağladığı açık değil mi?
Sürekli fikirden ve anlamaktan bahsediyoruz. Tabii ki işin başı anlamak ve fikir imal etmektir. Lakin meselenin bir de teknoloji tarafı var ki, ihmal edilecek gibi değil. Teknoloji boyutu sadece sosyal medyadan ibaret değil tabii ki…
Bu günün dünyasında sosyal medya, en büyük haber ajansı ve fikir üretim merkezidir. Halen arzulanan hususiyetlere sahip olmasa da, murakabe edilmesi hala zor olsa da belli çerçeveler geliştirilebilir, en hacimli haber ajansı ve fikir imal merkezi haline getirilebilir. İnternet denilen dev havza, bilgi, haber, fikir tedavülünün kaçınılmaz altyapısıdır. Mevcut teknolojik altyapı devam ettiği müddetçe, bundan sonra hiç gelişmese bile (ki muhakkak gelişecek) alternatifsiz hale gelecek, internet havzasında varolmak zorunlu hale gelecektir.
İnternet üzerindeki haberleşme hızını, ucuzluğunu, hacmini konuşmaya gerek yok, artık bunlar herkes tarafından biliniyor. İnternetteki takip edilmeyi (izleme, okunma, bakma) kontrol etmenin mümkün olması, ulaştığı kitleyi de göstermektedir. Bu durum müthiş bir istatistik imkanı oluşturuyor, bu bilgiler hesap ve plan yapabilmeyi kolaylaştırıyor.
*
Müslüman dünyaya dönük, her ülkede merkezi olan ve dil meselesini her birinin kendi içinde çözdüğü bir sosyal medya kurulmalıdır. Teknik özelliklerinin neler olacağı, nasıl yapılacağı teknik adamlara ait bir konudur. Bu işin manevi hasılası çok büyük olur, İslami hassasiyet noktalarına dikkat ederek, Allah Azze ve Celle’nin rızasını gözeterek kurulacak böyle bir sistem sayısız faydayı muhtevidir. Yatırımcıları teşvik etmek gerekiyorsa, böyle bir yatırımın çok sayıda açılımı olur ve hesapsız para kazanmanın kapısı açılır. Mezkur sistem bir çok şeyin altyapısıdır, altyapı kurulduktan sonra birçok ticari iş organize edilebilir.
Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Mevcut sosyal medya misalleri üzerinde yapılacak küçük bir araştırma, neler yapılabileceğini, ne kadar büyük paralar kazanılabileceğini gösterir. Kaldı ki mevcut sosyal medyada yapılanlardan farklı ve fazla şeyler yapma imkanlarımız da mevcut.
*
Mesele sadece sosyal medya çerçevesinde düşünülmemelidir. Sosyal medyanın mevcut şekilleri ve muhtevasıyla sınırlamadan mesele gündeme alınmalıdır. Mesela bir haber havzası (ağı) kurulabilir, mesela bir fikir havzası kurulabilir, mesela bir insan kaynakları havzası kurulabilir, mesela bir ticari havza kurulabilir.
Meselenin özü, havza oluşturmaktır. Havza, herhangi bir alanda, o alanın verimlerini üretme, yaşatma, yayma altyapısıdır. Türkiye’de ve İslam coğrafyasında, sayısız insan kaynakları, sayısız konuda çalışıyor ve bir şeyler üretiyor. Birbirinden habersiz olması, birbirinden faydalanamamasıyla neticeleniyor. Bir havzanın olmaması, ferdi oluş ve üretimleri, çöldeki küçük vahalar halinde birbirinden bağımsız şekilde eritiyor, yok ediyor. Havza olsa, binlerce belki on binlerce ferdi oluş ve üretimler oraya akacak, müthiş bir müktesebat meydana gelecek, her coğrafyada yaşayan Müslüman da diğer bölgelerdekinden faydalanacak ve etkilenecektir.
*
Mesela haberler için bir sosyal medya oluşturulabilir. İslam ülkelerinin tamamında meydana gelen hadiseler ve gelişmeler hızlı şekilde havzaya dökülür. Tüm ümmet gelişmeleri oradan anlık olarak takip edebilir, yapması gerekenlerin neler olduğunu bilir, göstermesi gereken tepkileri vakit kaybetmeden meydana dökebilir.
Mesela ümmetin ürettiği fikirler için bir sosyal medya kurulabilir. İslam dünyasının her köşesinde yaşayan fikir ve ilim adamlarının çalışmaları sergilenebilir, günlük olarak “köşe yazıları” yayınlanabilir. Kimlerin ne düşündüğü, neden öyle düşündüğü, doğru veya yanlış düşünce cereyanlarının nerelerde ve nasıl meydana geldiği görülebilir. Karşılıklı tartışmalarla düşüncelerin sağlaması yapılabilir, tarafların birbiriyle etkileşimi temin edilebilir.
Mesela ilmi çalışmalara hasredilen bir sosyal medya türü bir oluşuma gidilebilir. İslam ıstılahı, ilmi gelişmeler, tartışma konuları gündeme getirilebilir. Istılah birliğinin ilk safhası olan, mefhumların nerede nasıl kullanıldığından haberdar olma işi üstlenilebilir. Istılah haritası çıkarılabilir, ıstılah lügati oluşturulabilir, ıstılah birliğinin altyapısı kurulabilir.
Bunlardan ibaret değil tabii ki, hayatın her alanında müşterek havzalara ihtiyaç var. İnternet ortamında bu havzaların oluşturulması mümkün… Öyle ki hem manevi hasılası büyük olur hem de ticari hacmi…

İSLAM BİRLİĞİNİN SİVİL ALTYAPISI-10-MÜŞTEREK SOSYAL MEDYA” hakkında 1 yorum

  1. Anlaşılan haki bey’in rnn, el cezire ve benzerleri hakkında haberi yok. Cine 5 diye porno kanalı vardı bakın mesela türkiye yayınını oradan yapacak! Vel hasıl sizin gibi “derin ve islami” büyük doğucular ve islamcılar yeterince oradan edindiğiniz malumatla fikredebilirsiniz. Maksat proje olan ve olabildiğince para akıtılan Büyük T.C’ye ve onun örnek oldukları gözden kaçırılsın. Suriye’de kaç bebek ölmüş, Mısır’ın kemalistleri Mursi’yi nasıl rahat bırakmıyorlarmış derken kum saati dolsun… Hayat başka ne ki dimi Haki bey!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.