İsrail’e Karşı Mavi Marmara Davası Neden Açılamıyor?

Mavi Marmara gemisi ile Gazze’ye giderken İsrail canavarları tarafından 9 u katledilen ve geri kalanı esir alınan Türk vatandaşları, İstanbul’a döndüklerinde, Cumhuriyet Başsavcılığına suçu işleyenleri şikayet etmişlerdi. Şikayetin üzerinden yaklaşık yedi ay geçmesine rağmen, hala dava açıldığına dair bir haber çıkmadı. Anlaşılan o ki, dava açılmamış…
Neden?
Dava neden açılmıyor? İstanbul Başsavcılığı, davayı neden açmıyor? Davayı açmaması için hukuki bir sebep mi var? Varsa bu sebep nedir?
Davayı takip ettiğini bildiğimiz Mazlumder İstanbul şubesi ve avukatları, davanın açılması için ne yapıyor? Savcılıktan, davanın neden açılmadığına dair bilgi alıyorlar mı? Alıyorlarsa bunu kamuoyu ile neden paylaşmıyorlar? Sürecin nerede ve neden tıkandığına (tıkandıysa eğer) dair kamuoyuna bilgi vermeleri gerekmiyor mu?
İHH ne durumda? Şikayetlerin akibetini takip ediyor mu? Ediyorsa kamuoyuna bilgi vermesi gerekmez mi?
Bütün bu soruları, aynı zamanda, hadisenin “Uluslar arası Ceza Mahkemesine” intikal etmiş olduğu gerçeği ile beraber sorduğumuzu düşünün. Uluslar arası Ceza Mahkemesine kadar gidebilmiş olan dava, nasıl oluyor da, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine kadar gidemiyor?
Mavi Marmara gemisinde bulunup, savcılığa şikayet edenler, şikayetlerinin akibetini takip ediyorlar mı? Avukatlara vekalet verdikleri için takibe gerek duymuyorlar mı? “Nasıl olsa takip ediliyor” diyerek rehavate mi kapıldılar?
Tüm bu soruları, hiç kimseyi rahatsız etmek, hiç kimsenin konuya dair hassasiyetsizlik içinde olduğunu ima etmek, kamuoyunu tahrik ederek konuyu tabi seyrinden çıkarmak niyetiyle sormuyoruz. Fakat takdir edilmeli ki, yedi aylık süre içinde neler olduğuna dair kamuoyunun bilgilendirilmemesi, doğru değil, hayra alamet değil.
(İHH veya MAZLUMDER veya başka bir ilgili kamuoyunu bilgilendirmişse ve bizim bundan haberimiz yoksa hem onlardan hem de kamuoyundan peşinen özür dileriz. Takip edebildiğimiz kadarıyla böyle bir bilgilendirme yapılmadı.)
Şimdi…
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yapmış olduğu soruşturmada, bu güne kadar dava açılmasına mani olan hukuki bir sebep varsa, savcılık veya müştekilerin vekilleri veya İHH veya MAZLUMDER bunu açıklamalı. Davanın açılmasını geciktiren hukuki bir sebep yoksa yine bu ilgililer, neden geciktiğini sormalı ve aldıkları cevabı kamuoyuna açıklamalı. Yine bu ilgililer, savcılıktan cevap alamıyorlarsa onu kamuoyuna açıklamalı.
Pekala neler oluyor? Neler olabilir? Davanın açılmasının gecikmesinin Ceza Muhakemeleri Hukuku ile ilgili bir sebebi yoksa eğer neler oluyor diye sorma vaktimiz geldi ve geçti.
*
İsrail domuzlar çetesinin, milletlerarası sularda, Türk bayrağı taşıyan gemiye saldırıp, bazı Türk vatandaşlarını şehit edip bazılarını da yaraladığında yapmış olduğu şey nedir? Savaş ilanı… Şu anda İsrail ile Türkiye arasında resmen ilan edilmiş bir savaş var.
İsrail bize savaş ilan etti, biz onlara dava bile açamıyor muyuz? Durum çok ağır… Milletlerarası hukuka göre İsrail bize savaş açtı. Bundan daha ağır bir durum olabilir mi? Hadi savaşa karşılık vermedik… Yahu dava bile açamayacak mıyız? Hadi siyasi/diplomatik alanda, İsrail’in büyükelçisini bile sınırdışı edemedik… Peki, yargı neyi bekliyor? Yargı, kuvvetler dengesi ile ilgilenir mi? Hadi milletlerarası hukuku, haklı olmamıza rağmen lehimize uygulatamıyoruz… Kendi yargımızı neden çalıştıramıyoruz? Buna damı gücümüz yetmiyor?
Yahu nasıl bir iş bu? Birisi bir açıklama yapsın da, aklımız çıldırmaktan kurtulsun…
*
Yoksa hadisenin arka planı şöyle mi? Hükumet, İsral’in üzerinde baskı kurmak için davayı tehdit aracı olarak mı kullanıyor? Tüm birlikler cepheye sürüldüğünde, tehdit için elinde kuvvet kalmayacağını mı düşünüyor? Dış politika ve diplomasiyi, yargı ile senkronize hale mi getirdi? Yargıyı, dış politika enstrümanı olarak mı kullanmaya çalışıyor? Bunun iyi fikir olduğu düşünülebilir. Fakat her varlık ve vakıanın olduğu gibi, her fikrin de bir miadı (ömrü) var. Zamanını tamamlayan her varlık ölür, her hadise biter, her fikir fonksiyonsuz kalır. İsrail hala olduğu yerde duruyor, pozisyonunu bir milim kımıldatmadı. Yargı (dava) tehdit aracı olarak kullanılıyorsa (yedekte tutuluyorsa) eğer bilinmeli ki, miadı dolmak üzeredir. İşe yaramaz hale gelecek, bilinsin…
Açın şu davayı artık…
HAKİ DEMİR
demirhaki@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.