İSYAN GÜNLÜKLERİ (13.11.2011) ECELİ GELEN DİKTATÖR NE YAPAR

İSYAN GÜNLÜKLERİ (13.11.2011) ECELİ GELEN DİKTATÖR NE YAPAR
Eceli gelen itin ne yaptığını herkes bilir, çünkü bu konuda atasözü var. Fakat eceli gelen diktatörlerin ne yapacağı belli olmaz, zira bu konuda atasözü olaşacak kadar diktatör ecelleri görmedi dünya. Dünyada çok diktatör yaşadı ve öldü ama yıkılmayan ve makamındayken ölen diktatörlerin ecellerinin yaklaştığı son dönemleri kamuoyuna açıklanmazdı. Bu sebeple diktatörü çok olan dünya, diktatör kültürünü üretemedi bir türlü. Özellikle de ecelleriyle ilgili bir kültür oluşturamadı.
Sovyet blokunun çökmesinden sonra bir miktar diktatörün eceli, kamuoyunun önünde geldi ve dünya keyifle izledi. Ama kültür oluşturacak kadar çok sayıda değildi. Şu sıralar Arap diktatörlerinin ecellerini ve ecelleri geldiğinde ne yaptıklarını neredeyse canlı yayında izlemeye başladık. Sırada çok sayıda diktatör olduğu için bu defa diktatörlerin son halleri ve ecelleri ile ilgili muhtemeldir ki bir kültür oluşacak.
Bu sıralar gündemde olan diktatör, Esad… Hala iktidarda olduğu için yaklaşan son halleri kamuoyuna yansımıyor. Fakat çok kalmadığı malum…
Suriye’de rejim yanlıları Türkiye’nin elçilik ve konsolosluklarını basmaya başlamış. Oradaki birkaç bin kişilik kalabalığı önemsemeyin, o miktar kalabalıklar her zaman toplanır. Bu hadiseler, diktatörün son operasyonları. Arap Birliğinin Suriye üyeliğini askıya almasından sonra çevresindeki kuşatma daralmaya başladı. En büyük çıkış kapısı olan Türkiye, kapıları en başta kapatan ülke olduğu için, öfkesini buraya yönlendiriyor. İran ile olan ittifakı, birbirine komşu olmadığı için Türkiye ile daha önce kurulan ittifaka nispetle zayıf kalıyor.
Gösteri yapan kalabalıklar, bazı körfez ülkelerinin elçilik binalarını da hedef almışlar. Ama anlaşıldığı üzere esas hedef Türkiye… Çünkü diktatöre en büyük baskıyı yapan Türkiye ve diktatörü alaşağı edebilecek tek ülke de TÜRKİYE. Türkiye bu gün için müeyyide uygulamada acele etmiyor gibi görünüyor ama elindeki imkanları tam olarak kullandığında diktatörün ayakta kalması fevkalade zor.
Diktatör, yakın geçmişteki en büyük müttefiki ve Suriye’nin de yakın gelecekteki en büyük müttefiki olan Türkiye’ye karşı halkı tahrik etmekle ne yapmış oluyor? Şunları;
1-Türkiye’ye, senin bölgedeki ve halklar nezdindeki projeksiyonunu, popülariteni, etkini engellerim, mesajı gönderiyor.
2-Kendisi düşerken Türkiye ile Arap halkları arasında husumet ve nifak tohumları ekiyor.
3-Giderayak Türkiye’ye, kendisini desteklemediği takdirde ne kadar pahalıya patlayacağını göstermek istiyor.
Bütün bunların bir anlamı var mı? Hayır… Pekala neden yapıyor? Dedik ya, eceli gelen diktatörün son anları. Herhangi bir insanın bile eceli geldiğinde ne yapacağı belli olmaz. Değil ki, iktidar sahibi olan birinin… Hele de sınırsız iktidar sahibi diktatörlerin…
Kaddafi, eceli yaklaşınca fareler gibi deliklere girmişti. Bunun ecelide yaklaştı, ne yapacağı belli olmaz. Dikkatli olmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir