İSYAN GÜNLÜKLERİ(29.10.2011)

Terörist saldırılar, Van depremi gibi ağır gündem maddeleri medyayı işgal etti. Küresel isyan aslında ivme kazanarak devam ediyor ama Türk medyasında yer almıyor.
ABD deki isyan birçok eyalete yayıldı ve geçtiğimiz hafta eyaletlerden birinde göstericiler üzerine yürüyen polis birini yaraladı. ABD de ilk defa gösterilerde kan aktı. Akan kanın da tesiri ve ateşlemesiyle isyancılar önümüzdeki günlerde büyük gösteriler organize etmekle meşguller.
AB iktisadi krizden çıkış yolunu Çin den destek ve yardım almakta buldu. ABD zaten Çin’den yıllardır yardım alıyordu. Çin’in ABD tahvillerini satın alarak ABD deki krizi bir müddet ertelediği malumdu. Şimdi AB de Çin’den aynı şekilde yardım talep etmeye başladı.
Sömürme yollarını (mesele borç vererek kaynakları kontrol etme yolunu) dünyaya batı öğretmişti. Şimdi batı, doğu tarafından aynı şekilde sömürülmeye başlanacak. Fakat bir farkla, batı hala zengin… Tarihte ilk defa zengin ve güçlü ülkeler sömürüyle karşı karşıya kaldı.
Bütün bunlar batının psikolojik süreçlerde yeni bir aşamaya girdiğini gösteriyor. Üstünlük psikolojisini batı kaybetmeye doğu ise kazanmaya başladı. Bu bir miladdır.
Bunları neden anlatıyorum? Küresel isyan dalgasını tahrik edecek gelişmelerdir bunlar… Batılı halklar önceki dönemlerde, “üstünlük psikolojisinden” dolayı, “bizimkiler problemi çözer” kanaatine sahip olduklarından dolayı psikolojik dünyalarında isyanın mayalanmasına fırsat vermemişlerdi. Artık kendi yöneticilerinin “beceriksiz” oldukları tescillenmiş olduğu için isyanın dalga boyu yükselmeye devam edecektir. Batı sadece parasını (zenginliklerini) kaybetmiyor, daha önemli olan kültürel üstünlük duygusunu kaybediyor. Bunun halklara yansıması beklenmedik gelişmeleri tetikleyecektir.
Söyleyeceğimiz son söz nedir? Batıya zor gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.