KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİ NE YAPTIĞINI ZANNEDİYOR?

KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİ NE YAPTIĞINI ZANNEDİYOR?
Kahramanmaraş’ın kurtuluş yıldönümü 12 Şubattır, kurtuluş tarihi Kahramanmaraş için bayram ilan edilmiştir. Her yıl bu tarihte resmi ve sivil müesseseler muhtelif programlar yaparak kurtuluşu hatırlamak, hatırlatmak, kurtuluşun ruhunu yaşatmak isterler.
Kahramanmaraş kurtuluş savaşının iki tane sembolü vardır, birisi çarşaflı müslüman kadınlara hamam çıkışı sarkıntılık eden Fransız askerinin kafasına kurşun sıkılması ve bu işi yapan Sütçü İmam diğeri ise kaleye Fransız bayrağı asılması üzere Cuma günü Cuma namazı kıldırmayan imamdır. Her iki sembol de, din-i İslam’ın hususi meseleleridir, nispeti İslam’adır ve İslam olmadığında bu sembolleri izah etmek imkansızlaşır.
Kahramanmaraş valiliği, bu seneki kurtuluş bayramı programları çerçevesinde MİLLİ PİYANGO çekilişinin şehrimizde yapılmasına ön ayak olmuş. Milli Piyango idaresi ile birlikte organize ettikleri 9 Şubat çekilişini şehrimizde yapmaya karar vermiş ve bunu programlamışlar.
Kumarı kanunla resmi müesseseye kavuşturan, isminin başına da utanmadan “milli” ibaresini ekleyen, başında milli ibaresi bulunduğu için de sonsuz meşruluk kazanmış kumarı tüm ülkeye yayan anlayış, Cuma günü, Cuma namazı için Ulu Camide toplanmış halkın başlattığı “Milli Kurtuluş Savaşını” milli piyango çekilişi ile kutlayacak. Kurtuluş savaşının başındaki “milli” kelimesini, piyango idaresinin başına eklediklerinde, her iki hadisenin de mahiyetinin aynı olduğunu mu zannediyorlar? Bu kadar küçük akıl, bu kadar sığ bir anlayışla şehir mi yönetmeye çalışıyorlar? Yönetebildiklerini mi zannediyorlar?
Kendilerinin hangi seviyede bir anlayışa sahip oldukları umurumuzda değil ama bizi aynı sığlıkta bir anlayışa sahip zannetmelerine fena halde öfkeleniyoruz. Bizim bu kadar sığ bir idrake sahip olduğumuz zannetmeleri, bizim için hakarettir.
*
Diğer taraftan, piyango çekilişinin Kahramanmaraş’ta yapılmasının, kurtuluş bayramı ile ne ilgisi var, bundan nasıl bir fayda umuyorlar? Ne demek bu? İkisi arasında nasıl bir münasebet kuruyorlar? Olmayan münasebeti kurmayı nasıl beceriyorlar?
Valilerin kendi memleketlerinde görev yapamadıklarını hatırlıyorum (umarım yanlış hatırlamıyorum), kendi memleketinde görev yapamamak ilkesinin bu kadar absürt neticeler vereceği tahmin edilmemiş olmalı. Bir vali, idare ettiği şehre, şehrin tarihine, kurtuluş savaşına bu kadar yabancı olabilir mi? Bu soruyu sorduğumuzda, “ben Kahramanmaraşlı değilim ki” diye cevap verme imkanı olan vali, idare edeceği memleketi birazcık tanıma gayretinden de kendini muaf tutabilir mi?
Kurtuluş bayramı ile hiçbir ilgisi olmayan, bayrama hiçbir katkısı bulunmayan ama kurtuluşun ruhuna aykırı bir işi yapma çabasın neden? Sonra kanunla kurulmuş olması yapılan işin “kumar” niteliğini değiştirir mi? Bir vali, idare ettiği şehirde kumar çekilişine ön ayak olabilir mi, olmalı mı? Kumar bir vali tarafından teşvik edilebilir mi, edilmeli mi? Bir vali, böyle bir işi hangi duygu ve düşüncelerle vazifeleri arasına alabilir? Bir valinin halka tavsiye edeceği iş, kumar mıdır? Bu ne kadar tuhaf, komik, ucube bir hadise… Neresinden tutmalı, nasıl izah etmeli? Böyle bir iş, normal zamanlarda bile yapılmaması gerekirken, bu işi kurtuluş bayramı programına almak insanın havsalasını aşıyor. Konu o kadar açık bir tuhaflığa sahip ki, bir şeyler yazmak için bilgisayarın başına oturunca, hakaret ve küfür etmemek için olağanüstü sabır ve çaba göstermek gerekiyor. Saygı çerçevesinde meseleyi açıklamak ne kadar zor?
*
Programa yaklaşık bir ay var. Bir an önce vazgeçilmeli, geri dönülmez sınır aşılmamıştır, tekrar düşünülmeli ve program iptal edilmeli. Program iptal edilmezse peşine düşeceğimiz, gündeme getireceğimiz, kurtuluş bayramına kadar şehrimizin ve ülkemizin dikkatini bu noktaya çekmek için elimizden geleni yapacağımızı hatırlatırız. Başbakan dahil, tüm siyasi, idari yollara müracaat edeceğimiz, bu yollardan netice alamazsak halka gideceğimiz malum olsun. Alternatif kurtuluş bayramı kutlamalarına kadar gidecek bir süreci başlatacağımızı ilan ediyoruz.
FARUK ADİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.