KAHRAMANLAR

KAHRAMANLAR
Gazze deniz seferi başladı. Kahramanlar yola çıktı. Sefere katılmayan birinin bu konuda söyleyeceği ne olabilir? Sefere katılmamak için mazeret aramak gerekirse, binlercesinin bulunacağı malum. Fakat sefere katılmayanların en azından mazeret arama yüzsüzlüğüne düşmemesi gerekir.
Sefere hakikaten mecburi sebeplerle katılamamış olanların da şunu bilmesi lazım, böyle bir “manevi sefere katılmak nasip değilmiş”. Nasip olmaması bile başlıbaşına büyük bir mukayese farkı ortaya çıkarır. Bedir gazvesine katılan sahabenin ömrü boyunca övülmüş olmasını hatırladıkça, katılamayanların sebebi ne olursa olsun, katılanlardan bir adım geride kalacakları kabul edilmelidir. Özellikle de katılamayanların bizzat kendilerinin bunu kabul etmesi lüzumu açıktır.
Bu sefere katılmamış birisi olarak, katılanların tamamını kendimden en azından bir adım önde kabul ediyorum.
İnsanların önüne öyle fırsatlar çıkar ki, değerlendirebilenler sanırım tüm ahiretlerini bir hadisedeki tavır ve davranış, hareket ve gayretleriyle kurtarırlar. İmanın sabit kaldığı ihtimal için söylüyorum, Allah, Gazze deniz seferine katılanların ahiretlerini teminat altına almış olmalıdır. (Bunu hüsnü zan ve dua olarak kabul edin). Biliyorum ki, günümüzde yapılabilecek en anlamlı iş, Gazze deniz seferine katılmaktı.
***
Gazze’nin manası nedir? Yeryüzünde bazı mekanlar vardır, Allah o mekanlarda bir başka tecelli eder. Mekandaki tecelli, orada yaşayan insanlara rahmet olarak iner. Oralar, dünyadaki cennettir. Günümüz dünyasındaki nadir cennet bahçelerinden birisidir, Gazze…
Niye cennet bahçesidir Gazze? Bir yer düşünün dünyada… O yerde yaşamanın hiçbir dünya menfaati bulunmasın… O yerde yaşamak için insan nefsinin hiçbir gerekçesi kalmasın… O yerde ikamet etmenin hiçbir geleceği olmasın… Peki ne olsun? O yerde yaşamanın sebebi, sadece Allah rızası olsun… O yerde yaşayabilmek için sadece Allah’a inanmak ve O’na itimat etmekten başka bir ihtimal bulunmasın… Yeryüzündeki güçlerin yardım etme ihtimali birçok sebeple sıfıra yakın olsun…
Bunlardan mı ibaret… Hayır…
Orada yaşamanın bedeli, bombalar altında gecelemek, hastalara ilaç bulamamak, sağlıklı olanlara yiyecek bulamamak, hamile kadınların doğumu için tıbbi malzeme ve yardım bulamamak, gece elektriksiz gündüz susuz yaşamak, tam bir kuşatma altında dünyadan tecrit edilmektir.
İmanın saflaştığı, dünyevi herhangi bir saikin kalmadığı, Allah ile mümin kulu arasındaki tüm perdelerin kalktığı, toprakta görülecek en küçük bir ıslaklığın şehit kanıyla oluştuğu o yer, Gazze’dir. Eğer dünyada cennet bahçelerinden bir bahçe varsa, o bahçenin adı bugün Gazze’dir. Allah ahirette cennetine koyacağı mümin kullarını, dünyadaki cennet bahçelerinden birine alır önce değil mi? Böyleyse eğer, cennete gitmek isteyen müminlerin, cenneti dünyaya getirmesi gerekiyor. Dünyada yaşadığı yeri cennet bahçesi yapamayanların ahirette cennete gitmesi nasıl mümkün olacak?
Dünyadaki mekanları cennet bahçesine çevirmenin yolu nedir? Bunun yolunu çoktandır unutmuştu ümmet. Fakat son yıllarda dünyadaki birkaç bölge cennet bahçesi haline geldi de ümmet bunun yolunu öğrendi. Bu bahçelerin bu gün için birincisi, Gazze olmalıdır. Öyleyse Gazze misalinden hareketle dünyadaki mekanı cennet bahçesine çevirmenin yolunu öğrenelim.
Nedir Gazze’de yaşayanların özellikleri?
Saf bir iman, katıksız bir samimiyet, sınırsız bir celadet, derin bir teslimiyet, tüm ümmete yetecek şecaat, tükenmez mukavemet, bitmez cesaret, secdeden başka yerde eğilmeyen baş, aklı çıldırtacak enginlikte sabır, şuuru patlatacak çapta itaat, tefekkürü savuracak güçte istikamet…
Öyleyse Gazze’de yaşayanlar, müminlerin ta kendileridir, cennetlik olduğu dünyada bilinebilen şahsiyetlerin ta kendileridir.
Gazze’de yaşayanlar, günümüzde kıyas kabul etmez kahramanlardır.
***
Ümmetin ahiretini kurtarmasının yolu, Gazze ile ilgili küçük veya büyük bir şeyler yapmaktır. Cenneti arzulayan müminlerin yapması gereken, cennetlik olduğu dünyadayken bilinebilen o insanlardan en az birinin en az bir ihtiyacını karşılamaktır. Gazze’nin ve Gazze’de yaşayanların kıymeti ve büyüklüğü, mahşer günü defterler açıldığında belli olacak… Gazze’de yaşayan her müminin mahşerde kaç mümine şefaat etme hakkı olduğu ancak orada anlaşılabilecek. Bu gün yaşayan her müslüman, mahşer günü çıldırmışçasına bir Gazze’li mümin arayacak, yardım istemek için… Bu günün dünyasında Gazzeli müminlerin duası kabul edilmiyorsa, bilinsin ki, hiçkimsenin duası kabul edilmiyordur. Gazzeli bir müslümanın gönlünü kazanmaktan daha iyi bir amel arayanlar beyhude çaba içindedirler.
***
Gazze deniz seferine çıkan müslümanlar, dünyanın bilmem kaçıncı ordusunun üzerine, ellerinde sapan bile olmadan yürüyen çağın kahramanlarıdır. Gazze deniz seferi, Gazze’de yaşayan müslümanların tamamını büyük bir sevince boğmuştur. Allah hepsinin imanını muhafaza etsin, onların tamamının cennetlik olduğuna inanıyorum. Eğer mahşerde birkaç saniyelik kendimize gelme fırsatımız olursa, bu sefere katılanların sorgusuz sualsiz cennete gidecek amel işlediklerine şahitlik edeceğim.
HAKİ DEMİR
demirhaki@gmail.com

KAHRAMANLAR” hakkında 2 yorum

  1. bu güzel duyguların için teşekkür ediyorum. ve de iananıyorum ki burada bu gemide bulunan her arkinimki bu geadaşımızın arkasında onu bu yolculuğa yollama ve uğurlama gayreti içinde olan değerli birileri vardır. burada bulunan her arkadaşımız birlikte yücelen başak tanelerinden birilerinden başkası değillerdir. bu başak tanelerinden hepsi, eminimki bu gemide olmayı istemiştir. allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.

  2. birinci yorum gecenin bu saatinde eksik ve yanlışlığı beraberinde getirmiş özür diliyorum.

    bu güzel duyguların için teşekkür ediyorum. ve de iananıyorum ki burada bu gemide bulunan her arkadaşımın arkasında emininimki, onu bu yolculuğa yollama ve uğurlama gayreti içinde olan değerli birileri vardır. burada bulunan her arkadaşımız, arkadaşlarıyla birlikte yücelen başak tanelerinden birilerinden başkası değillerdir. bu başak tanelerinden hepsi, eminimki bu gemide olmayı istemiştir. allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir