MAZERETİ KABAHATİNDEN BÜYÜK CHP’Lİ

MAZERETİ KABAHATİNDEN BÜYÜK CHP’Lİ
CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler, “Türk ulusu ile Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz” dedi ve çarşı karıştı. CHP ile MHP dışında herkes Güler’in üzerine yürüdü, hakkında söylenmeyen kalmadı. Faşist, Nazist, ırkçı filan tüm hazır (ezber) cephaneler otomatiğe bağlanan silahlarla üzerine boşaltıldı. Doğrusu haketti, aslında daha fazlasını haketti de, piyasada “ezberler” dışında kullanılan cephane olmadığı için tepki ve tenkitler belli çerçevede kaldı.
Hadisenin üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen asıl nokta dikkatlere çarpmadı, tüm yorumlar ve tepkiler ezberlerin dışına çıkamadı. Ezberin dışına çıkmayan düşünce alışkanlıkları, Güler’in, ilk açıklamasından sonra kendini savunurken ileri sürdüğü, kabahatinden daha büyük olan “mazeret”inin farkedilmesini engelledi. Güler’e, “pişman mısınız veya açıklamalarınızın yanlış anlaşıldığını düşünüyor musunuz?” diye sorulduğunda verdiği cevap ilginçti. Kendini savunurken ileri sürdüğü mazeret şuydu; mealen, “benim sözlerimi anlamayanlar iki olasılıktan birine sahiptir, ya cahildir veya kasıtlı, ben bilimsel verilerle konuşuyorum, ulus başka milliyet başka, Türkler ulus, Kürtler milliyet…”
Türk, Kürt, Türkçülük, Kürtçülük gibi meselelerin siyasi alanda tartışılması tabiidir çünkü siyasi alan “tartışma ve mücadele alanıdır”. Güler, meseleyi siyasi alandan çıkarıp, bilim alanına taşıma gayretine girdi. Kendi ifadesiyle bilimsel bir tasnif yapmış, bu duruma göre, “bilim öyle diyor, elimden bir şey gelmez, mümkün olsa dükkan sizin” türünden bir tavır içinde…
Mazeretini “bilimsel” verilere atıf yaparak ileri sürdüğü düşüncesinde Güler. Kafasındaki bilime göre, Türkler “ulus” olmuş, Kürtler ise hala milliyet aşamasındaymış, daha altta da kabileler varmış. Anlaşılan Kürtlerin “ulus” olması için bin yıl daha beklemeleri gerekiyor.
Özü itibariyle tartışma alanı olan siyasi sahada meseleyi konuşmak başka bir şey, buna mukabil bilim açısından da Kürtlerin eşit olmadığını söylemek, Kürtleri, “bilimsel kast” sistemine tabi tutarak, alt sıradaki bir seviyeye mahkum etmektir.
Nasıl oluyor da Güler’in mazereti kimsenin dikkatini çekmiyor? “Bilim böyle diyor” demek, Kürtleri bilimsel kast sisteminin alt sıralarına mahkum etmek, siyaseten eşitsiz kılmaktan çok daha büyük bir hakaret değil mi? Güler “ezberleri” ile konuşuyor ama işe bakın ki, ona tepki verenler de “ezberleri” ile tepki veriyor. Yahu ne zaman anlaşılacak, bu memleketin temel meselesi “tefekkür zafiyeti”dir. Kimsenin düşünmediği, düşünme zahmetine katlanmadığı, tefekkür çilesi çekmediği bir vasatta, tüm ülke militanların slogan atarak kavga etmesine mahkum oldu. Hayret… Militanlık yapanlar da, bir tarafta profesör ve milletvekili, diğer tarafta da aynı kariyere sahip kişiler, bir daha hayret…
*
Bu nasıl bir bilimdir ki, insanlar hakkında “kast sistemi” kuruyor? Türkiye’deki Kemalist sistemin seksen yıldır işi nereye kadar götürdüğü anlaşılıyor mu? Bunların “ebedi lideri” olan Atatürk de, “güneş dil teorisi” ile uğraşmıştı. Bu arada Güler, profesör… Güler misin, ağlar mısın?
Türkiye ve Türkiye’deki üniversiteler beşeri ilimleri böyle görüyor, tarif ediyor ve talebelere anlatıyorsa, acil bir problemimiz var, derhal üniversitelerin kapatılmalıdır. Seksen yıldır bu tür saçmalıkları bilim kisvesiyle bu halka sattılar, satın almayanlara da on yılda bir namlu doğrulttular. Ama artık Kemalist cumhuriyet bitmiş olmalı, bitmediyse derhal bitirilmeli.
Sığlık o kadar açık ve yaygın hale geldi ki, insan yazmaya bile tahammül edemiyor. Çok şey söylenebilir ama tahammül edebilen için… Ve evet, bu kadar cahillik ancak eğitimle mümkün…

MAZERETİ KABAHATİNDEN BÜYÜK CHP’Lİ” hakkında 2 yorum

 1. Evet, bize öğretilen her şeyi sür’atle unutmamız lazım!

  Millete rağmen milliyetçilik…
  Şifa bulsun ümidiyle(!) hastayı katletmek…
  Milleti adam etmek için(!) şefkatli tokat ve tekmelerle kemiklerini kırmak, onlara gaz bombaları atarak ulus bilinci kazandırmak…

  Ey aklım kendini koru, kemalist türkiye baştan sona kötü bir şakadan ibaret olabilir mi?
  Ve bu şakaya gülmemizi bekleyenler hangi gezegenden acaba?

 2. Ayrıca CHP’li Sayın Güler’in tesbitinin bilimsel olduğu su götürmez.
  Matematik bir bilim dalı olduğuna ve bir Türk dünyaya bedel olduğuna göre, bu verilere dayanarak Türk ve Kürt’ün eşdeğer veya denk olmadığı son derece bilimsel bir realite.

  Bu CHP’liler ne içtiyse ben de ondan istiyorum, güzel kafa yapıyor:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.