MEHMET TEZKAN DA KENDİNİ YAZAR ZANNEDİYOR

MEHMET TEZKAN DA KENDİNİ YAZAR ZANNEDİYOR
Gazete köşelerinde gevezelik yapanlara “yazar” muamelesi yapılan kaç ülke vardır dünyada, Türkiye’den başka? Gevezelik dedimse, bazıları açıkça gevezelik yapıyor ve maaş alıyor. Sanki gazete patronuna ve yönetimine şöyle tafra satar gibiler, “Evet gevezelik yapıyorum ve maaşımı da alıyorum, bir problem mi var?”. Yok… Ne problemi olabilir ki, sadece gazetede yazar yok, bu da problem edilecek kadar önemli bir şey değil.
Bazıları ise gevezelik yapmıyor, daha doğrusu gevezelik yaptığın fark etmiyor. Kendine sorarsanız çok ciddi yazılar yazıyor. O kadar ki, yazının yayınlandığı günün sabahı memlekette neden deprem etkisi yapmadığına şaşıyor. Utanmasa deprem etkisi olmamasını ertesi günkü yazısında şöyle ifade edecek; “bu halk çok duyarsız, bidon kafalı mı ne, yazımın ülkeyi yerinden hoplatması lazımdı ama hiç kimse etkilenmedi”. Aklına, yazının aslında bir gevezelikten ibaret olduğu gelmiyor bir türlü.
Mehmet Tezkan bu misalin prototipini oluşturuyor. Yazılarının satır aralarını okuduğunuzda, “hadi bakalım şimdi ne yapacaksınız, ben adamı kodum mu oturturum” gibi anlama dalgalanmaları dolaşıyor. Dönüp yazıya bakıyorsun, sinek vızıltısı.
29.11.2011 tarihli yazısı “ciddi gevezelik” için harika bir misal…
“Gelelim partiyle seçmen arasına sıkışma meselesine..
Yarın bedelli yasası genel kurulda görüşülecek.. Parayı yatır terhis kâğıdını al yöntemi getirilince en büyük darbeyi Burdur yedi..
Her yıl yurtdışından 20 bine yakın insan geliyordu.. Artık sittin sene gelmeyecek.. Diğer yerler gibi değildi, cebinde parası olan, cebinde euro’su olan insanlar geliyordu..
Burdur’un ekonomisi bunun üzerine kuruluydu.. Taksici de geçimini bundan sağlıyordu, fotoğrafçı da, bakkal da, lokantacı da, otel sahibi de, manav da..
Yasa geçerse sarsıntı büyük olacak..
Esnaf uzun süre kendine gelemeyecek, iflas edenler bile olacak.. Onların yanında çalışanlar, onlara mal satanlar derken zincirleme etkisini düşünün..
*
AKP, Burdur’da yüzde 48.9 oy aldı.. Üç milletvekilliğinden ikisini kazandı..
Doğal olarak bu iki vekilin yasaya karşı çıkması gerekir.. Çünkü Burdur’a tokat atıyor..
Ne yapacaklar?
Yasayı getiren kim?
İktidar partisi..
21 günlük askerliğin kaldırılmasını isteyen kim?
İktidar partisi..
Hükümet.. Başbakan.. AKP Genel Başkanı..
*
Genel başkanla seçmen arasında sıkışma durumu dedikleri işte bu durumdur..
Evet dersen Burdurluyu kızdırırsın..
Hayır dersen parti genel merkezini..
Bakalım ne yapacaklar?
Şimdilik çıtları çıkmıyor..
Oysa, basın toplantısı düzenlemeleri, Burdur’da yürüyüş organize etmeleri, televizyon televizyon gezmeleri gerekirdi..
Yapmadılar..
*
Bakalım yarın genel kurulda konuşacaklar mı?
Hayır oyu verecekler mi?
Oylamadan kaytarmaları kesmez!”
Adamın mantık örgüsüne bakın. Bedelli askerliğin genel olarak doğru mu yanlış mı olduğunu tartışmıyor. O kanunun Burdur iline vereceği zarar üzerine yazıyı inşa ediyor. Bedelli askerlik konusu doğru ise, tüm ülke için faydalı demektir. Tüm ülke için faydalı olan bir iş, lokal zararlar verebilir. Bu durumda zarara uğrayanlar (uğrayacak olanlar) itiraz etmek zorunda mı? Memleketin ve milletin menfaatine olan bir uygulamaya kendi zararlarına olmasına rağmen destek vermek gibi bir memleketperverlik, milletperverlik yapmasınlar mı? Hani eskiden böyle hasletleri överdik artık açıktan yeriyor muyuz?
Mehmet Tezkan, genel faydalı ile özel zararlı arasındaki münasebetin denklemini bile kuramıyor. Bu millet böyle değildi. Eskiden bu tür adamlar çıkmaz, çıkanlara da millet itibar etmezdi. Ümit ederim millet hala itibar etmiyordur. Fakat Tezkan’a gazete patronu ve yönetimi nasıl itibar ediyor?
Burdur Akparti milletvekillerinin, memleketin faydasına olan bir uygulamaya, lokal zarardan dolayı neden karşı çıkması gerekiyor? Böyle şeyler normalleşirse ülkenin nerelere varacağını düşünebiliyor musunuz? Herkes herkesle kavgalı, kesintisiz bir çatışma, hayatın altyapısı darmadağınık…
Konunun ne olduğu belli tabii ki… Muhalefet… Fakat be kardeşim, zekanınız hepsi bu mu, aklınızın dibi bu kadar mı? Siz buna muhalefet mi diyorsunuz? Yahu bu bir zeka problemi yani problemli zeka eseridir. Bırak muhalefeti, sen Akpartili olsan ona daha fazla zarar verirsin. Akparti’nin şansına bakın ki, bu adamlar muhalefet.
Adamımız kendini zeki zannediyor ve zekice manevralar yapmaya çalışıyor. Burdur milletvekillerini parti yönetimine karşı tahrik etmeye çalışıyor. O olmazsa, Burdur halkını partiden soğutmaya uğraşıyor. Bu da olmazsa, milletvekilleriyle alay ediyor. Tamam da, ilköğretim okulundaki çocuğuma okuttum yazını, yanlışlığı fark etti. Yazını kim umursar…
İBRAHİM SANCAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir