MELİH AŞIK KİME AŞIK

MELİH AŞIK KİME AŞIK
ABD başkan yardımcısı Türkiye’ye geldi, yetkililerle görüştü ve cehennem olup gitti. Ziyaret ile ilgili muhtelif yorumlar yapıldı. İyisi kötüsüyle bir yığın görüş serdedildi. Hepsi bir tarafa, Melih AŞIK’ın yazısı (yorumu) bir tarafa… Hala böyle düşünmeye devam edenler varmış. Şaşırmalı mıyız, şaşırmamalı mıyız, şaşırdım kaldım.
ABD başkan yardımcısı Joe Biden’in gelişine bakışı özet olarak şöyle; Türk hükümet yetkilileri dünyada yaşayan yedi milyar insanın en ahmaklarıdır ve değil ABD başkan yardımcısı, herhangi birisi bu salakları kandırır. Cümleyi bu şekilde kurunca tuhaf görünüyor, Melih Aşık gibi kurunca “köşe yazısı” oluyor.
Yazının her yeri yukarıda özet olarak ifade ettiğimiz anlamı açıkça gösteriyor. İma veya ihsas olsa, sanatkarlığına verelim diyeceğiz. Ama öyle değil, aksine bu kadar açık yazmaktan hiç gocunmuyor.
Yazının başlığından başlıyor, hükümet yetkililerine “ahmak” demeye, ahmak kelimesini kullanmadan. Ahmak kelimesini kullanmıyor ama kastı gayet açık şekilde anlaşılıyor. Yazının başlığı, “Taşeron Ülke”… Hangi ülke bu? Türkiye… Benim yönettiğim bir ülkeye birisi “taşeron ülke” dese, büyük bir hakaret olarak kabul ederim. Başlığın sonuna bir soru işareti koysa, nispeten… Ama hayır, büyük yazarımız söylemek istediğin açıkça söylemeye niyetlendi ya bir kere, öyle yoruma açık ifadeler ve işaretler kullanmak da ne demek.
Yazının içeriği, hiçbir şekilde ihtimal ve soru barındırmıyor. Açıkça hüküm vermiş yazar. Diyor ki,
“Suriye’de Esad rejimini yıkma işini bilabedel bizim gerçekleştirmemizi istiyor Sam amca…
Bilvesile Türkiye’nin İran’la kapışmasını sağlayacaklar…”

İfadeye bakar mısınız? Türkiye’nin İran ile kapışmasını sağlayacak. Hani Türkiye’de her nasıl olmuşsa olmuş, dünyadaki yedi milyar insanın en ahmakları genel seçimlerde yüzde elli oy almış ve hükümet kurmuşlar, ABD başkan yardımcısı için bu ahmakları, herhangi bir işe sevketmek, bebek beşiği sallarken yapabileceği kolaylıkta bir iş. Gerçekten ilginç… Bu insanların düşünce dünyasını çok merak ediyorum. Bu tür düşünceleri zihinlerinde nasıl üretebiliyor ve taşıyabiliyorlar? Acaba yazdıklarını okuyorlar mı? Yani on yıl önce ülkedeki Akparti ve onun gibi düşünen insanlara tepeden bakan, onların akılsız olduğuna dair yeminler eden bu adamlar, bu kadar gelişmeden sonra arkaik ezberlerini hala nasıl tekrarlıyorlar.
Hükümet üyelerine ahmak muamelesi yapmalarının ideolojik sebepleri olduğunu biliyoruz. Fakat burada çok çetin bir paradoks var. Eğer Akparti ve onun hükümeti, dünyanın (hadi Türkiye’nin) en ahmak insanlarıysa, üç dönemdir oylarını artırarak seçim kazanmaları nasıl açıklanır? Hükümet üyeleri ve Akparti kadroları ülkenin en ahmak insanlarıysa, genel seçimlerde yanına bile yaklaşamayan diğer siyasi partilerin ahmaklı derecesini nasıl ölçeceğiz? Hayır, yazarımızın akıl yaşını ihmal etmiyorum, ona geleceğim.
Yazarın şu ifadelerine bakın.
“Neticede ABD ve İsrail çıkarlarını bedava bar fedailiğine soyunmuş olan Türkiye savunacak… Onlar da “Bravo kapitano” diye sırtımızı sıvazlayacak, iktidara gaz verecekler.”

Hükümet üyelerini o kadar ağır bir ahmaklık tarifi içine alıyor ki adam, “bedava bar fedailiği” derekesine kadar indiriyor. Anlaşılan o ki, herhangi bir ahmaklık çeşidine bile tahammülü yok, en ağır ahmaklıkla itham ediyor. Yazıdaki mantık zincirine bakın; ABD başkan yardımcısı, Türk hükümet yetkililerini çerez yiyerek ikna edebilir, hatta öyle bir ikna eder ki, bedava fedailik bile yaptırır, dahası bedava bar fedailiği yaptıracak kadar ikna eder. Anladık, yeminli Akparti düşmanısınız ama be adam, akıl sağlığını kaybetmişsin. Akpartiye hakaret etmeyi günlük iş haline getirmişsin, tamam da kendi sağlığını damı düşünmüyorsun? Akıl yaşınız, geriye doğru mesafe almaya başladı, haberiniz yok.
Merak ettiğim konu şu; Aydın Doğan bu gazeteleri ve yazarları okuyor mu? Maaş verdiği adamların yazılarını okumuyor olabilir mi? Hadi Aydın Doğan Akparti’den intikam almak istiyor veya zaten Akparti’yi baştan beri düşman olarak görüyor, iyi de Akparti’ye muhalefet bu seviyede mi yapılır? Daha zeki muhalefet yapacak adamlar yok mu bu memlekette? Parasıyla değil mi kardeşim, zaten maaş ödüyorsun, daha zeki adam bulsana… Bunlarınki muhalefet mi? Söyle arkadaşını, söyleyeyim seni… Yazar kadron senin de kaliteni gösteriyor, haberin olsun. Bu tür yazarlar akıl sağlığını kaybetti çoktandır, sen demi kaybettin?
Yahu sahiden, bu adamlar kime aşık?
İBRAHİM SANCAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.