PARA VE BANKACILIĞIN KISA TARİHİ-9-

PARA VE BANKACILIĞIN KISA TARİHİ -9-

18.yüzyılda yaşamış bir Fransız filozof şöyle diyor: ‘Artık simya çalışmalarına gerek kalmadı zira biz altın üretmeyi keşfettik. Biz artık merkez bankacılığı sistemiyle altın üretebiliyoruz.’

Kaynaklara göre, 17. Yüzyılda özellikle İngiltere Kralı II.Louis’in simya çalışmalarına destek veriyor, hatta saraydaki özel laboratuarında araştırmalar yapıyor. Fransa’da da 1715’e kadar simya çalışmaları devam ediyor lakin John Law’ın ‘kağıt para’sının keşfiyle Orleans Dükü emrindeki tüm simyagerlerin işine son veriyor. Çünkü artık simyadan daha iyi bir para üretme mekanizması keşfedilmiş oluyor.

Goethe de meseleyi Faust adlı eserinde işlemişti. Şeytanı temsil eden Mephisto’nun tavsiyesi ile krala yeraltındaki henüz keşfedilmemiş altına dayalı dilediği kadar kağıt para basabileceği fikrini veriyordu. Goethe’nin ülkesinin finans bakanı olduğunu düşünürsek daha da anlamlı hale geliyor.

‘Para ve Büyü’ (Money and Magic) in müellifi Prof. Binswanger, basit madenlerden altın üretme denemelerinin sona ermesini simyanın başarısızlığına değil, faizli borca dayalı kağıt paranın keşfine bağlıyor. Hatta Binswanger daha da ileri giderek simyanın bitmediğini başka bir formda devam ettiğini iddia ediyor ki kendisine katılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir