SOLDA FİKİR VE FİKİR ADAMI YOK

SOLDA FİKİR VE FİKİR ADAMI YOK
Sol gazeteleri okuyorum, bir fikir kırıntısına rastlar mıyım diye… Sol düşünce havzasını takip ediyorum özellikle, ne durumdalar, nelerle meşguller, seviyeleri nedir? Dünyaya, hayata, insana nasıl bakıyorlar, problem tanımları ve çözüm önerileri neler, işe yarar bir şeyler üretebiliyorlar mı?
Temel meseleler bir tarafa, küçük problemlerle ilgili düşünce kırıntıları bile yok. Hepsinde şöyle bir yerleşik kanaat var, batıda her şey hazır halde duruyor, geriye kalan sadece Türkiye’de iktidarı elde etmek. Enteresan bir ruh halleri var, siyaseten AB ve ABD’ye karşı görünüyorlar fakat tüm düşünce kaynakları batı… Batılılar gibi yaşamaya çalışıyorlar, batılılar gibi bakmaya çalışıyorlar, batılılar gibi düşünmeye çalışıyorlar ama siyasi alanda batıya karşılar. Hayatlarının her alanı batıya benzemek üzere düzenlenmiş ama batıya karşılar. Müslümanları da batılı değerlere karşı olmakla itham ediyorlar, bu sebeple yobaz ve gerici olmakla suçluyorlar… Çok ilginç… Kendileri düşüncede batıya köleler ama siyaseten batıya karşılar, Müslümanları da düşünce olarak batıya karşı olmakla fakat siyaseten batının taşeronu olmakla suçluyorlar.
Şöyle bir manzara tasavvur edin, bir yemek masası, masada bir batılı, bir de solcu, ateist, Kemalist ile bir Müslüman olsun. Batılı ile solcuyu masada birbirinden ayırt etmek kabil değil fakat Müslüman tabiaten farklı durur. Onlar gibi yemez, onlar gibi içmez, onlar gibi davranmaz. Kim batılı, kim daha fazla Batılılaşmış? Solcu, Kemalist, ateist takım, ruhunu batıya satmış, düşüncesini batıya teslim etmiş, hayatını batıya benzetmiş fakat iktidar kavgasında (yani menfaat çatışmasında) batıya karşı mücadele ediyor. Bu ne komedi kardeşim… Tek derdiniz aranızdaki paylaşma savaşı. Paylaştığınızda aynı şekilde kullanıyorsunuz, aynı şekilde yiyor içiyorsunuz. Tek farkınız menfaatiniz.
*
Sol gazetelerin yayınlarında, köşe yazarlarının yazılarında tek konu var, Akparti… Akparti aşağı Akparti yukarı… Hiçbir politikaları yok, hiçbir teklifleri yok, hiçbir düşünceleri yok. Yaptıkları tek şey Akparti’nin söylediğinin ve yaptığının aksini söylemek ve yapmak. Akparti hiç doğru bir şey söyleyemezmiş, doğru bir iş yapamazmış gibi, kendilerini Akparti’nin zıttı olarak konumlandırmışlar.
Akparti’nin zıttı olarak mevzilenmek, ne düşünce üretmeyi mümkün kılar ne de doğru bir faaliyet yapmayı… Bu durum sadece Akparti ile ilgili değil, tüm reaksiyonların tabiatıdır bu durum. Akparti de fazla doğru iş yapınca, kendilerini tamamen yanlışta sabitliyorlar.
Yanlışı karargah haline getirmek düşünceyi imha ediyor, aklı da “sanal” hale getiriyor. Akılları gerçeklerden tamamen kopuyor, sanal gerçeklikler üretiyor ve ona saplanıp kalıyor. Akparti’nin doğrularını çürütmek için yapabilecekleri bir şey yok, sanal gerçeklikler üretmekten başka… Sanal gerçekliklere o kadar saplanmışlar ki, bir psikiyatrist meseleyle ilgilense, kronik psikiyatrik hastalıklar tespit eder.
Akparti’nin bu ülkeye verdiği en büyük zarar, birçok işi doğru yapmaktır. Doğrusu çok olduğu için muhalif düşünceye alan bırakmadı. Alanı kalmayan düşünce, sıkışır sıkışır ve intihar eder. Doğru düşünmek ve doğru yapmak böyle neticeleri de tetiklermiş, anlaşılır gibi değil.
*
Artık Türkiye’de solcu, Kemalist, ateist düşünce kalmadı. Aslında derinliğine hiç olmamıştı da, bazı kırıntılarla idare ediyorlardı. Bundan sonra “düşünce”, Müslümanların özel mülkiyetine geçti. Hani muhalfarz Akparti iktidardan düşse ve yerine solcular (mesela CHP) iktidar olsa, kısa sürede her şeyi berbat ederler. Çünkü düşünmeyi unuttular, yapacakları tek şey, Akparti’nin daha önceki yaptıklarını yıkmaktır, yerine de bir şey koyamazlar ve ülke kısa sürede kaosa girer. Bir sonraki seçime kadar dayanamazlar ve sandıkta yerle bir olurlar.
*
Bu arada bazı Müslümanların da “Akparti’ye muhalefet edeceğim” diye aynı duruma düştüğü görülüyor, aman dikkat. Akparti’yi tenkit edin ama düşünme maharetinizi kaybetmeyin, doğrularını da görmekten kaçınmayın. O girdap çok kötü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir