SORULARA CEVAPLAR-2-

SORULARA CEVAPLAR-2-
Bugün cevaplayacağım soru bir tane. Önemli olduğu için bu soruyu tek başına ele aldım. Soru şu; “İsrail’in İran’a saldırma öngörüsü doğru çıkmadı, hala İsrail, İran’a saldırmadı, saldıracak gibi de görünmüyor. Teşkilat dediğiniz olgu yalan mı yoksa fena halde çuvalladı mı?”
Cevap…
Bir şeyi iyi anlamanız gerekiyor. Dünyadaki gelişmeler o kadar hızlı ve o kadar karmaşık ki, bir gün içinde tüm dünyadaki denklemlerin değiştiğine şahit olabiliyoruz. Öngörüleri de bu şekilde okumanız ve anlamaya çalışmanız gerek.
Öngörünün gerçekleşip gerçekleşmemesi çok önemli değil, önemli olan gelişmeleri doğru okumak. Öngörünün gerçekleşmeme ihtimali her zaman var çünkü sürekli yeni gelişmeler yaşanıyor. Öngörü olması bile gerçekleşmeme ihtimalini içinde barındırır zaten.
Diğer taraftan, öngörünün gerçekleşmediğini söylemek için erken. Hala gerçekleşme ihtimali var. Fakat teşkilat öngörüsünün üzerinde çalışmaya devam ediyor. Teşkilatın düşünce tarzı, bir konuda bir öngörüde bulunup onun peşini bırakmak değil. Her gün yeni gelişmeler yaşanıyor ve her gün yeni değerlendirmeler yapılıyor. Gerektiği durumlarda öngörülerini değiştiriyor, geliştiriyor.
İsrail’in İran’a saldırma öngörüsünü hala değiştirmiş değil. Sadece yeni gelişmeleri kompozisyona ekleyerek yeni değerlendirmeler yapmaya devam ediyor.
Yeni gelişmeler şunlar; Romney, kamuoyu araştırmalarında bir ara Obama’yı geçti. Eğer Romney seçimi kazanacaksa, Yahudi lobisi ve İsrail buna kanaat getirirse, İran’a saldırma planını zaten askıya alacak. Bu konu “öngörü” yazımızda mevcut… İsrail ve Yahudi lobisi, Romney’in seçilmesi için her yolu deniyor, seçime yaklaştıkça eller tetikte karıncalanmaya başlıyor. ABD seçimleri hiç bu kadar çetin geçmemişti. Özellikle de Yahudi lobisi için…
İsrail ve Yahudi lobisi, kamuoyu araştırmalarında Romney ile Obama arasındaki farkı dikkatle takip ediyor. Aradaki fark, hala kapatamayacakları kadar büyük gibi görünmüyor. Romney’in seçimi kazanma ihtimalinin sıfırlanması halinde uygulamaya koyacakları bir plan için çok dikkatli olmaları gerekmez mi? Romney’in seçilme şansı olduğu müddetçe o planı raftan indirmeyecekler.
Kamuoyu araştırmaları hala İsrail ve Yahudi lobisi için son kararı vermelerine yeterli gelmiyor. Derin bir tereddütte bocalıyorlar şu sıralar. Durumları çok zor ve çok kötü… İçinde bulundukları durum, o kadar ciddi bir planı uygulamaya koymaya uygun değil. Romney’in kazanma şansı olduğu durumda o planı uygulamak, çok büyük bir hata olur.
Kılı kırk yarmaya çalışıyorlar ama ikiye bile yarma becerilerini kaybettiler. Zaten seçimden on beş gün ile otuz gün önce İran’a saldırma planı, “çılgın plan” türünden. Çılgın plan, en kötü senaryo ihtimaline karşı hazırlanmış durumda. En kötüden bir önceki senaryo bile gerçekleşse, çılgın plan uygulanmayacak. En kötü senaryodan bir önceki ihtimal nedir? Obama’nın seçilmesi durumunda İsrail’e yeterli desteği vereceğini garanti etmek. Obama’nın İran’a saldırmayacağına kesin olarak inanıyorlar ama en azından yaptırımları çok daha ağırlaştırma garantisine bile razılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.