ŞU DURSUN ÇİÇEK HADİSESİ

ŞU DURSUN ÇİÇEK HADİSESİ

Dursun Çiçek, deniz albay, genelkurmay karargahında görevli… Başka bir özelliği var mı? Bilmiyoruz, merak ettiğimiz de zaten o….

Dursun Çiçek’in suçu neydi? “İrtica ile mücadele eylem planı” veya “Akparti ve Fethullah Gülen’i bitirme planı” olarak nam salan çalışmanın başındaki adam… Bu planın neler ihtiva ettiğini internet arşivinden hatırlamak kabil. Benim anlamakta zorlandığım ve merakımı gıdıklayan konu, bu adamın bir tür “dokunulmazlığının” olduğu.

Evet, dokunulmazlık… Hem de tuhaf bir dokunulmazlık… Orgenerallerden daha kalın bir zırh varmış gibi geliyor sırtında. Nerden vardık bu kanaate? Albayımız Ergenekon soruşturmasında iki kere tutuklanıp her nasıl olduysa akabinde tahliye edildi. Tahliye edilmesi için hakimler görevlendirildiğini okumuştuk basında. İmzası bulunan belge Tübitak ve adli tıp incelemesinde teyit edilmiş ve genelkurmay her nedense bu iki kuruma itimat etmemiş ve belgeyi istemişti. Jandarma kriminal birimleri de belgeyi incelemiş ve albayımıza ait olduğuna kanaat getirmiş. Bakın şu işe… Bu durumda ne yapılması gerekiyordu? “Kağıt parçası” için askeri savcılığın tekrar soruşturma başlatması ve kıymetli albayımızın tutuklanması için askeri mahkemeye sevketmesi… Genelkurmay başkanlığının internet sitesinde (01.03.2010 tarihli) yayınlanan bilgi notunda bu işlerin yapıldığı yazılı. Bu hadise gazetelerin internet sitelerinde de haber olarak verildi. Her şey ne kadar hukuki prosedürlere uygun olarak devam ediyor değil mi?

Ama hayır… Genelkurmay web sitesindeki notta, tutuklanması talebiyle askeri mahkemeye sevkedilen albayın, askeri mahkeme tarafından tutuklanma talebinin reddedildiği ifade ediliyor. Kıymetli albayımız şerbetli. Askeri savcılığın tutuklanması talebine rağmen askeri mahkeme de her nedense tutuklamıyor.

Yukarıda özetlediğimiz hadiseden ne anlamamız gerekiyor? İhtimalleri sıralayalım…

*Dursun Çiçek, çok önemli bilgilere sahiptir ve genelkurmay karargahı mecburen koruyor.

*İrtica ile mücadele eylem planı 2009 tarihliydi. Öyleyse bu plan genelkurmay karargahında Başbuğ’unda bilgisi ve belki de talimatı ile hazırlanmıştır. Bu sebeple albay korunuyor.

*Albayın sahip olduğu bilgiler, ülkedeki bazı dengeleri değiştirecek kıymette olmalıdır.

*Genelkurmayın haberi olmadan bahsi geçen eylem planını hazırlayan bir birim, plan ile ilgili birçok belge üretmiştir ve bu belgelerin orijinalleri ellerindedir. Albay korunmazsa bunlar kamuoyuna açılanacaktır ve genelkurmay bu ihtimalde altından kalkamayacağı bir ithamla karşı karşıya kalacaktır.

*Albay tutuklanırsa konuşacağı tehdidinde bulunmuş olmalıdır.

Bu ihtimallerden birisi veya birkaçı doğruysa bundan sonra ne olur?

*Albay tutuklanırsa, konuşacağı için, hayal dahi edilemeyen gelişmeler yaşanır.

*Albayın Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar tarafından tekrar tutuklanması talep edilir de tutuklanırsa, konuşur ve ordu bir daha belini doğrultamayacak şekilde darbe yer.

*Albayın tutuklanması veya konuşması ihtimaline karşı, intihar ettirilir veya trafik kazası gibi bir kaza ile ortadan kaldırılır veya herhangi bir kamuflaj ihtiyacı duyulmaksızın öldürülür.

*Albay yurtdışına gider ve izini kaybettirir, böylece hakkındaki soruşturmalardan netice alınamaz.

*Öngöremediğimiz herhangi bir ihtimal ortaya çıkar.

Netice olarak Albay Dursun ÇİÇEK vakasını ve bu merkezdeki meydana gelecek gelişmeleri heyecanla merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir